Քուվեյթում ՀՀ դեսպանություն․ Հակահայկական քաղաքականությունը դարձել է Ադրբեջան պետության անկյունաքարը
14:38 06/08/2020
Քուվեյթի «al-seyassah.com» կայքը տպագրել է Քուվեյթում ՀՀ դեսպանության՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսյան բախումների վերաբերյալ հայտարարությունը: Հայտարարության մեջ նշված է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանին հրադադարի ռեժիմը խախտելու փաստերի և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ, տավուշյան դեպքերի ժամանակ Ադրբեջանը թիրախավորել է խաղաղ բնակչությանը և սպառնացել ոչնչացնել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, Hermes-900 և այլ տեսակի ԱԹՍ-ներ կիրառել, որոնք հայկական կողմը արդյունավետ ոչնչացրել է: Այս մասին գրում է regionmonitor-ը։
«Ադրբեջանը շարունակում է Սիրիայից  ահաբեկիչների հավաքագրել և ուղարկել Կովկաս՝ խաղաղ հայ բնակչության դեմ: Ադրբեջանը  և իր դաշնակից Թուրքիան հուլիսի վերջին լայնածավալ զորավարժություններ սկսեցին Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության սահմանների երկայնքով՝ սպառնալով ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլև ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը: Ադրբեջանական ագրեսիան միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների կոպիտ խախտում է՝ հաշվի առնելով նաև ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ COVID19 համավարակի պայմաններում ամբողջ աշխարհում անհապաղ հրադադար անելու կոչը»,-նշված է հայտարարության մեջ:
ՀՀ դեսպանությունը անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ ելույթին, որով վերջինս փորձել է իր ժողովրդին համոզել, որ պատերազմով կկարողանան լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը, իսկ խաղաղ բանակցությունները անօգուտ են:
«Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարությունը հրապարակայնորեն արտահայտել է իր հավակնությունները ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության հողերի, ներառյալ Սյունիքի մարզի և մայրաքաղաք Երևանի նկատմամբ: Սա ծիծաղելի է: Հակահայկական քաղաքականությունը դարձել է Ադրբեջան պետության անկյունաքարը», -ասված է հայտարարության մեջ:

Armenian Embassy to Kuwait: Anti-Armenian policy has become cornerstone of Azerbaijani state
Kuwaiti Al-Seyassah newspaper has published a statement of the Armenian Embassy to Kuwait on the Armenian-Azerbaijani border clashes in July, Region Monitor reports.
The statement says that Azerbaijan continues to spread disinformation about the facts of ceasefire violation on the Armenian-Azerbaijani international border and the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict.
During the Tavush events, Azerbaijan targeted civilians and threatened to destroy civilian infrastructure, employing Hermes 900 and other types of drones, which were effectively destroyed by the Armenian side.
"Azerbaijan continues to recruit terrorists from Syria and send them to the Caucasus against the peaceful Armenian population. At the end of July, Azerbaijan and its ally Turkey launched large-scale military exercises along the borders of Armenia and Artsakh, threatening not only the security of Armenia, but also of the entire region. The Azerbaijani aggression is a gross violation of fundamental principles of international law, given the UN secretary-general's call for an immediate ceasefire around the world amid the COVID-19 epidemic," the statement read.
The Armenian embassy also referred to the belligerent statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev, in which he tried to convince his people that they would be able to resolve the Karabakh conflict by military means, adding the peace talks were “useless”.
"The leadership of Azerbaijan has publicly voiced claims for the current territory of Armenia, including Syunik Province and capital Yerevan. This is simply ridiculous. The anti-Armenian policy has become the cornerstone of the state of Azerbaijan," the embassy said.