«Ժողովուրդ». Այս տարվա 6 ամիսներին ծնվածների թիվը պակասել է. ավելացել է մահացածների թիվը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանում այս տարվա վեց ամիսներին ծնվածների թիվը պակասել է: Ըստ այդմ` անցած տարվա հունվար-հունիսին արձանագրվել է 15 հազար 893 ծնված: Նշենք, որ 2018 թվականից սկսած` ՀՀ-ում ծնվածների թվի նվազման միտումը շարունակվել է. 2018 թվականի հունվար-հունիսին ծնվածների թիվը կազմել է 16 հազար 261, 2019-ի հունվար-հունիսին` 16 հազար 21, իսկ, ահա, այս տարվա վեց ամիսներին` 15 հազար 893:
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի` այս տարվա հունվար-հունիսին հղիության հետ կապված բարդություններից, ծննդյան և հետծննդյան ժամանակահատվածում գրանցվել է մայրական մահացության 1 դեպք:
Սրան զուգահեռ նկատենք, որ մահացածների թիվն է ավելացել: Պաշտոնապես նույն ժամանակաշրջանում արձանագրվել է մահացության 14 հազար 417 դեպք:
Նկատենք, որ նախորդ տարվա հունվար-հունիսին մահացածների թիվը կազմել է 13 հազար 724, իսկ 2018-ին արձանագրվել է մահվան 13 հազար 218 դեպք: Մյուս կողմից` հանրապետությունում 2020 թ. հունվար-հունիսին գրանցված 1000 ամուսնություններից արձանագրվել է ամուսնալուծության 284 դեպք նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի արձանագրված 242 դեպքի համեմատ»։

«Жоховурд»: За шесть месяцев этого года рождаемость сократилась, смертность увеличилась
Газета «Жоховурд» пишет, что за шесть месяцев этого года в Армении сократилось число новорожденных. В январе-июне прошлого года число новорожденных составляло 15 тысяч 893. Отметим, что начиная с 2018 года, тенденция сокращения числа новорожденных продолжается: в январе-июне 2018 года число новорожденных составляло 16 тысяч 261, в январе-июне 2019 года – 16 тысяч 21, а за шесть месяцев этого года – 15 тысяч 893.
Согласно данным Статистического комитета, в январе-июне этого года зарегистрирован один случай материнской смерти в родовой и предродовой период из-за осложнений во время беременности.
Параллельно с этим, увеличилась смертность. Согласно официальным данным, за этот же период зарегистрировано 14 тысяч 417 случаев смерти.
Отметим, что в январе-июне прошлого года число смертей составляло 13 тысяч 724, в 2018 году было зарегистрировано 13 тысяч 218 случаев смерти. С другой стороны, из зарегистрированных в республике в январе-июне 2020 года 1000 браков число разводов составило 284 против 242 в аналогичный период прошлого года.