«Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանն Ապրիլյան պատերազմի մասին»
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը սկսում է պատասխանել հանրությանը հետաքրքրող հարցերին, ինչպես խոստացել էր:
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի տարածած տեղեկատվության համաձայն, հրապարակվող տեսանյութը և հաջորդաբար ներկայացվելիք հինգ կարճ տեսանյութերը` «Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանն Ապրիլյան պատերազմի մասին» խորագրով, 2018 թվականից ի վեր Սերժ Սարգսյանի առաջին և անմիջական հաղորդակցությունն են հանրության հետ:
Նախագահ Սարգսյանը բազմիցս նշել է, որ երբ գա ժամանակը, կպատասխանի իրեն ուղղված՝ հրապարակայնորեն հնչեցված այն հարցերին, որոնք մտահոգում են հանրությանը:
Ապրիլյան պատերազմի թեման դրանցից առաջինն է:
Ս. թ․ ապրիլի 16-ին ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստից առաջ ՀՀ երրորդ նախագահը լրագրողներին խոստացել էր արտակարգ դրության ավարտից անմիջապես հետո հրավիրել մամուլի ասուլիս և առաջին հանդիպման ժամանակ պատասխանել ապրիլյան իրադարձությունների հետ կապված բոլոր հարցերին:
Կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով մեր երկրում անընդհատ երկարաձգվող արտակարգ դրությունը, սակայն, անհնարին դարձրեց նման ձևաչափով մամուլի ասուլիսի կազմակերպումը, ինչի պատճառով ընտրվեց կարճ տեսանյութերի ձևաչափը։
Այն չի փոխարինելու նախատեսվող ավանդական մամուլի ասուլիսներին, այլ ընդամենը առկա իրավիճակում նախորդելու է դրանց:
Սերժ Սարգսյանի ցանկությունն է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի հնարավորություն ունենա հանրային հետաքրքրություն ունեցող հարցերի վերաբերյալ անձամբ իրենից լսելու, թե ինչ է եղել իրականում` փաստարկված ներկայացնելով իրողությունները, ինչպես նաև իր պատկերացումները մեր երկրի ապագայի վերաբերյալ:

Armenia’s third President Serzh Sargsyan is starting to answer questions of public interest as promised before, his office said in a statement.
The video being released and five short videos to follow, which are entitled "Let's speak openly: Serzh Sargsyan on the April War," will be the ex-president's first and direct communication with the public since 2018.
Sargsyan has repeatedly stated that when the time comes he will answer all questions addressed to him that are of any concern to the public, with the topic of the 2016 war being first in line.
Earlier on April 16, the former president had promised to hold a news conference immediately after the end of the coronavirus state of emergency in Armenia to answer all questions related to the April 2016 events.
However, the constantly extended state of emergency in the country made it impossible to hold such a news conference, due to which the format of short videos was chosen, the office said.
“This format will not replace the planned traditional news conferences, but will only precede them in the current situation.
Serzh Sargsyan wants every citizen to have the opportunity to hear from him personally on issues of public interest, on what actually happened, presenting the facts, as well as his vision on the future of Armenia,” the statement added.