ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը սկսում է պատասխանել հանրությանը հետաքրքրող հարցերին, ինչպես խոստացել էր:
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի տարածած տեղեկատվության համաձայն, հրապարակվող տեսանյութը և հաջորդաբար ներկայացվելիք հինգ կարճ տեսանյութերը` «Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանն Ապրիլյան պատերազմի մասին» խորագրով, 2018 թվականից ի վեր Սերժ Սարգսյանի առաջին և անմիջական հաղորդակցությունն են հանրության հետ:
Նախագահ Սարգսյանը բազմիցս նշել է, որ երբ գա ժամանակը, կպատասխանի իրեն ուղղված՝ հրապարակայնորեն հնչեցված այն հարցերին, որոնք մտահոգում են հանրությանը:
Ապրիլյան պատերազմի թեման դրանցից առաջինն է:
Ս. թ․ ապրիլի 16-ին ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստից առաջ ՀՀ երրորդ նախագահը լրագրողներին խոստացել էր արտակարգ դրության ավարտից անմիջապես հետո հրավիրել մամուլի ասուլիս և առաջին հանդիպման ժամանակ պատասխանել ապրիլյան իրադարձությունների հետ կապված բոլոր հարցերին:
Կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով մեր երկրում անընդհատ երկարաձգվող արտակարգ դրությունը, սակայն, անհնարին դարձրեց նման ձևաչափով մամուլի ասուլիսի կազմակերպումը, ինչի պատճառով ընտրվեց կարճ տեսանյութերի ձևաչափը։
Այն չի փոխարինելու նախատեսվող ավանդական մամուլի ասուլիսներին, այլ ընդամենը առկա իրավիճակում նախորդելու է դրանց:
Սերժ Սարգսյանի ցանկությունն է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի հնարավորություն ունենա հանրային հետաքրքրություն ունեցող հարցերի վերաբերյալ անձամբ իրենից լսելու, թե ինչ է եղել իրականում` փաստարկված ներկայացնելով իրողությունները, ինչպես նաև իր պատկերացումները մեր երկրի ապագայի վերաբերյալ:

Третий президент Армении Серж Саргсян начинает отвечать на интересующие общество вопросы, как и обещал ранее.
Согласно распространенному сообщению Офиса третьего президента РА, опубликованный видеоматериал и представленные по очередности пять коротких видеороликов под названием «Поговорим искренне: Серж Саргсян об апрельской войне» – первое и непосредственное общение Сержа Саргсяна с общественностью с 2018 года.
С. Саргсян многократно отмечал, что, когда придет время, он ответит на те адресованные ему и озвученные публично вопросы, которые вызывают обеспокоенность у общества.
И тема апрельской войны – первая среди них.
До заседания следственной комиссии НС РА 16 апреля с.г. третий президент Армении пообещал журналистам созвать пресс-конференцию сразу после отмены режима чрезвычайного положения и на первой же встрече ответить на все вопросы, связанные с апрельскими событиями.
Однако из-за того, что режим ЧП в нашей стране постоянно продлевают по причине эпидемии коронавируса, организация пресс-конференции в таком формате стала невозможной, из-за чего был выбран формат коротких видеороликов.
Он не заменит запланированные традиционные пресс-конференции, а всего лишь будет предшествовать им в нынешней ситуации.
Серж Саргсян хочет, чтобы каждый гражданин имел возможность услышать лично от него ответы на вопросы, представляющие общественный интерес, что произошло на самом деле, представляя при этом аргументированные факты, а также свои представления о будущем нашей страны.