Օգոստոսի 7-ին բոլոր լրատվամիջոցները բացի հանրայինից անդրադարձել են Ամուլսարին. Մեդիա պաշտպան
«Մեդիապաշտպան»-ը գրում է՝ Հանրային հեռուստաընկերության օգոստոսի 7-ի լուրերի գլխավոր թողարկմանն անդրադարձ չկար Ամուլսարի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին։
«Երեկ ակտիվիստների ցույցերի 4-րդ օրն էր, ողջ օրը հանրության ուշադրության կենտրոնում Ամուլսարն էր, լրագրողները ժամեր են սպասել ցուցարարների հետ, որպեսզի ժամանեն Լիդիան Արմենիայի ներկայացուցիչները, վագոն-տնակները տարածքից հեռացվել են, ցուցարարներին միացել էին ջերմուկցիները, Ջերմուկի քաղաքապետը հայտարարել էր, որ Լիդիան Արմենին սխալվել է վագոն-տնակների տեղադրման հարցում։ Բոլոր լրատվամիջոցները երեկ անդրադարձել են թեմային, բացի Հանրային հեռուստաընկերությունից։
Վարչապետի մամուլի խոսնակին հարց էր ուղղվել, թե ինչու վարչապետը չի հանդիպում ցուցարարներին, վերջինը պատասխանել էր, որ նա հետևում է Ամուլսարի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Ինչ վերաբերում է լուրերին հաջորդող Պետրոս Ղազարյանի հարցազրույցին, 3 օր անընդմեջ Բեյրութի թեման էր։ Երկու օր ուղիղ միացմամբ Պետրոս Ղազրյանն անդրադարձավ Բեյրութում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
Երեկ հյուրընկալել էր Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանին, միչդեռ լուրերի ընթացքում ներկայացվող ռեպորտաժում արդեն նշվեց, որ նա մեկնելու է Բեյրութ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին։ Ամուլսարի թեման, թերևս, ավելի առանցքային նշանակություն ուներ և հանրայինը պարտավոր էր ներկայացներ այն թե’ լուրերի թողարկումներում, թե’ Պետրոս Ղազարյանի հարցազրույցի հաղորդման ֆորմատով։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում հանրային միջոցներից ֆինանսավորվող հեռուստաընկերությանը լիարժեք ներակյացնել հանրային հնչեղություն ունեցող իրադարձությունները։ Առաջնորդվել ոչ թե քաղաքական, այլ հանրային շահով»,- ասվում է տարածված հաղորդագրությունում։

«Медиа адвокат»: 7 августа все СМИ, кроме Общественного телевидения освещали события в Амулсаре
В главном выпуске новостей Общественного телевидения Армении от 7 августа не коснулись событий вокруг Амулсара. Вчера был 4-й день протестных акций активистов, весь день в центре внимания общественности был Амулсар. Об этом сообщает «Медиа адвокат».
Журналисты вместе с демонстрантами часами ждали прибытия представителей компании «Лидиан Армения», домики- вагоны были убраны с территории, к демонстрантам присоединились жители Джермука, мэр города заявил, что компания «Лидиан Армения» ошиблась в вопросе установки «домиков-вагонов».
Все СМИ обратились к данной теме, кроме Общественного телевидения. Пресс-секретарю премьер-министра был задан вопрос, почему премьер-министр не встретился с демонстрантами, последняя ответила, что он следит за событиями вокруг Амулсара.
Что касается последовавшего за новостями интервью Петроса Казаряна, то уже третий день подряд темой является Бейрут. Два дня в прямом эфире Петрос Казрян говорил о событиях в Бейруте. Вчера в гостях у ведущего был главный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян, в то время как в репортаже, представленном во время новостей, уже было отмечено, что он поедет в Бейрут, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией.
Тема Амулсара, пожалуй, имела более ключевое значение, и Первый общественный канал был обязан представить эти события как в выпусках новостей, так и в формате интервью Петроса Казаряна.
Инициатива «Медиа адвокат» призывает финансируемую общественными средствами телекомпанию полноценно освещать события, имеющие общественный резонанс, руководствоваться не политическими, а общественными интересами.