«Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանը՝ Ապրիլյան պատերազմի մասին». ՄԱՍ 5
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրապարակված տեսանյութերում պատասխանել է  հանրությանը հետաքրքրող հարցերին։
«Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանն Ապրիլյան պատերազմի մասին» խորագրով թվով 5-րդ տեսանյությում Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է հարցերին։
Հարց- Ապրիլյան պատերմազմն ինչպե՞ս ազդեց ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ խաղաղ բանակցությունների վրա։
Սերժ Սարգսյան- Ես ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց այնպես անել, որ  այս պատերազմը որևէ օգուտ չբերեց Ադրբեջանին։ Հիշո՞ւմ եք Ալիևի հայտարարությունը, երբ նա ասաց, որ փակ դռների ետևում ինձ ստիպում են ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Իհարկե, այս հայտարարությունը վկայում է մեր դիվանագիտական հաջողությունների մասին։
Հարց- Ապրիլյան պատերազմից հետո եղե՞լ է որևէ այլ բարելավում բանակցային գործընթացում։
Սերժ Սարգսյան- Մեր դիվանագիտական հաջողություններից էին, անշուշտ, Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հայտարարությունները։ Ռազմական գործողություններից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարություն տարածեց, որ ուժի մեջ է մնում 1994 թվականի հրադադարի եռակողմ համաձայնագիրը։
Հարց- Հնարավո՞ր էր դիվանագիտական ճակատում ձեռքբերումներն օգտագործել հօգուտ հայկական կողմի։
Սերժ Սարգսյան- Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները բարձր մակարդակով հայտարարություն արեցին, որոնց համաձայն, անհրաժեշտ էր ստեղծել միջադեպերի հետաքննության միջազգային մեխանիզմներ։ Սա չափազանց կարևոր ձեռքբերում է։ Այժմ հարց է, թե մենք ինչպես կարող էինք օգտագործել ապրիլյան պատերազմի արդյունքները, և թե ինչու 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձություններից հետո հեղափոխական իշխանություններն անտեսեցին և չկարողացան օգտագործել ապրիլյան քառօրյայի ձեռքբերումները։

Третий президент Армении Серж Саргсян в опубликованных видеоматериалах ответил на интересующие общество вопросы.
В пятом коротком видеоматериале под названием «Поговорим искренне: Серж Саргсян об апрельской войне» третий президент РА ответил на нижеследующие вопросы.
Вопрос: Как повлияла Апрельская четырехдневная война 2016 года на процесс мирных переговоров вокруг карабахского конфликта?
Серж Саргсян: Я рад, что нам удалось сделать так, чтобы эта война не принесла никакой пользы Азербайджану. Вы помните, заявление Алиева, когда он сказал, что за закрытыми дверями его заставили признать независимость Арцаха. Конечно, это заявление свидетельствует о наших дипломатических достижениях.
Вопрос: Произошли ли в переговорном процессе какие-либо улучшения после Апрельской войны?
Серж Саргсян: Нашими дипломатическими достижениями, несомненно, являются заявления в Вене и Санкт-Петербурге. После военных действий Минская группа ОБСЕ распространила заявление, что трехстороннее соглашение о прекращении огня 1994 года остается в силе.
Вопрос: Можно ли было использовать достижения на дипломатическом фронте в пользу армянской стороны?
Серж Саргсян: Страны-сопредседатели МГ ОБСЕ на высоком уровне выступили с заявлением, согласно которому необходимо было внедрить международные механизмы по расследованию инцидентов. Это было крайне важным достижением. Сейчас вопрос, как мы могли использовать итоги апрельской войны, и почему после апрельских событий 2018 года «революционные власти» проигнорировали и не сумели использовать достижения апрельской четырехдневной войны.