«Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանը՝ Ապրիլյան պատերազմի մասին». ՄԱՍ 5
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրապարակված տեսանյութերում պատասխանել է  հանրությանը հետաքրքրող հարցերին։
«Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանն Ապրիլյան պատերազմի մասին» խորագրով թվով 5-րդ տեսանյությում Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է հարցերին։
Հարց- Ապրիլյան պատերմազմն ինչպե՞ս ազդեց ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ խաղաղ բանակցությունների վրա։
Սերժ Սարգսյան- Ես ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց այնպես անել, որ  այս պատերազմը որևէ օգուտ չբերեց Ադրբեջանին։ Հիշո՞ւմ եք Ալիևի հայտարարությունը, երբ նա ասաց, որ փակ դռների ետևում ինձ ստիպում են ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Իհարկե, այս հայտարարությունը վկայում է մեր դիվանագիտական հաջողությունների մասին։
Հարց- Ապրիլյան պատերազմից հետո եղե՞լ է որևէ այլ բարելավում բանակցային գործընթացում։
Սերժ Սարգսյան- Մեր դիվանագիտական հաջողություններից էին, անշուշտ, Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հայտարարությունները։ Ռազմական գործողություններից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարություն տարածեց, որ ուժի մեջ է մնում 1994 թվականի հրադադարի եռակողմ համաձայնագիրը։
Հարց- Հնարավո՞ր էր դիվանագիտական ճակատում ձեռքբերումներն օգտագործել հօգուտ հայկական կողմի։
Սերժ Սարգսյան- Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները բարձր մակարդակով հայտարարություն արեցին, որոնց համաձայն, անհրաժեշտ էր ստեղծել միջադեպերի հետաքննության միջազգային մեխանիզմներ։ Սա չափազանց կարևոր ձեռքբերում է։ Այժմ հարց է, թե մենք ինչպես կարող էինք օգտագործել ապրիլյան պատերազմի արդյունքները, և թե ինչու 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձություններից հետո հեղափոխական իշխանություններն անտեսեցին և չկարողացան օգտագործել ապրիլյան քառօրյայի ձեռքբերումները։

Serzh Sargsyan reflects on impact of April War on Karabakh peace process
Third President of Armenia Serzh Sargsyan answered several questions of public interest about the 2016 April War in a series of video messages posted on the official Facebook page of his office on Friday.
The five short videos entitled "Let's talk openly: Serzh Sargsyan on the April War" are the ex-president's first attempt of direct communication with the public ever since 2018.
Part 5:
- How did the April War affect the ongoing negotiations over the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict?
- I am glad that we managed to make sure that the war did not bring any benefit to Azerbaijan.
You may remember Aliyev saying that he was being urged “behind closed doors” to recognize the independence of Nagorno-Karabakh. Of course, this is the most direct evidence of our diplomatic achievements.
- Was there any other improvement in the peace talks in the wake of the April War?
- The Vienna and St. Petersburg statements were among our diplomatic achievements indeed. Following the hostilities, the OSCE Minsk Group issued a statement to the effect that the 1994 tripartite ceasefire agreement remained in force.
- Do you think the Armenian side could avail itself of the mentioned diplomatic achievements?
- The Minsk Group co-chairing countries stated at the highest level that international mechanisms for border incident investigation had to be introduced in the conflict zone. This was a landmark achievement.
Now it remains to see how we could benefit from the results of the April War and why the “revolutionary authorities” neglected and failed to take advantage of the achievements we had during the Four-Day April War?