Ասում են չենք կարող ոչինչ փոխել, բա էլ հեղափոխության իմաստը ո՞րն էր․ Նազելի Վարդանյան
«Մենք բազմիցս նշել ենք, որ պետք է օրենք ընդուվի և ծառ կտրելը հատուկ թույլտվություններով լինի, քանի որ կանաչ զանգվածի խնդիր ունենք հատկապես Երևանում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի անտառներ»  ՀԿ տնօրեն, իրավաբան Նազելի Վարդանյանն՝ անդրադառնալով վերջերս Մաշտոցի պուրակում հատված ծառերի շուրջ բարձրացված աղմուկին։
Վարդանյանի խոսքով ՝ ցանկացած ծառ կտրելն անթույլատրելի է։
«Զարմանալի է, որ տեղական իշխանությունները շարունակում են թույլ տալ ծառ կտրել և ինչ-որ ձևով մեկնաբանում են, թե ծառը «վատ է զգում» և պետք է կտրել։ Սա ի՞նչ տրամաբանություն է։ Ցանկացած ծառ կտրելն անթույլատրելի է»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է հողհատկացումներին և սրճարանի տարածքի սեփականության իրավականությանն, ապա իրավաբանի համար անհասկանալի են Երևանի քաղաքապետի պարզաբանումները։
«Քաղաքապետը հողհատկացման մասով ասում է, որ մենք ոչ մի իրավական հնարավորություններ չունենք։ Դա անօրինական հայտարարություն է։ Նախկինում ասում էին, որ ինչ-որ շահեր ունեն, դրա համար են նման բան ասում։ Բայց հեղափոխությունն արվեց, որ ամեն ինչ օրինական դաշտ բերվի։ Հողային օրենսգրի 60-րդ հոդվածն ասում է, որ հանրային տարածքները, որոնցում ներառված են այգիներն ու պուրակները, սեփականաշնորհման ենթակա չեն, ոնց կարող է սեփականության իրավունք ունենա։ Պետք է դնեին և անվավեր ճանաչեին և դրանով ամեն ինչ վերջանար»,- նշեց իրավաբանն ու հավելեց․
«Եթե հիմա ցանկություն և փող ունենաս, որ ծառ տնկես, տեղ չկա արդեն։ Ասում են նախկինները որոշումներ են կայացրել և մենք դրանով սահմանափակված ենք, չենք կարող ոչինչ փոխել։ Բա էլ հեղափոխության իմաստը ո՞րն էր։ Իմաստն այն է, որ այն, ինչ անօրինական է, պետք է փոխվի։ Թուղթ ու գրիչն իրենց ձեռքում է։ Օրենքն արգելում է, հանրային տարածք է, ուրեմն պետք է վերացվի»։
Նազելի Վարդանյանի խոսքով՝ Մաշտոցի պուրակի ծառահատման դեպքը միակը չէ, պարզապես այս մեկն աղմուկ առաջացրեց։ Նման դեպքեր մայրաքաղաքում շատ են հանդիպում։
«Որտեղ որ բիզնես են ուզում անել, ծառ են կտրում, կամ եթե գովազդին է խանգարում ծառ են կտրում։ Նույն Մաշտոցի պողոտայի վրա այլ տեղ էլ կար ծառ կտրված, Կոմիտասի պողոտայում և այլուր։ Վերահսկողություն բացարձակ չկա»,- ասաց ՀԿ ղեկավարը։
Անդրադառնալով հետխորհրդային երկրներին մեկ շնչին  բաժին ընկնող կանաչ տարածքներին,  Նազելի Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ ԱՀՊ երկրներում մեկ շնչին ընկնում է մոտ 2,9 հա կանաչ տարածք, իսկ Հայաստանում՝ 0,01 հա, այսինքն՝ 29 անգամ մեր բնակիչը քիչ թթվածին է շնչում։
Բացի այդ, չպետք է մոռանալ, որ  Երևանը կիսաանապատային գոտում է գտնվում  և կանաչ տարածքներն ուղղակի կենսական նշանակություն ունեն, հատկապես Կենտրոնում, որտեղ  խիտ կառուցապատված է։

Назели Варданян: Говорят, что ничего изменить не могут, тогда в чём был смысл революции?
«Мы многократно заявляли, что необходимо принять закон и осуществлять вырубку деревьев только на основании специального разрешения, поскольку существует проблема с зелеными зонами, особенно в Ереване», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am эколог-юрист, руководитель общественной организации «Леса Армении» Назели Варданян, обратившись к вырубке деревьев в сквере Маштоца.
По словам Н. Варданян, недопустима вырубка любого дерева.
«Удивительно, что местные власти продолжают давать разрешение на вырубку деревьев и ещё трактуют это таким образом, мол, что “это больное дерево” и его необходимо срубить. Что за логика? Недопустима вырубка любого дерева», – отметила она.
Что касается предоставления земли и права собственности на территорию для кафе, то для Н. Варданян неясны разъяснения мэра Еревана в связи с этим.
«Мэр по части предоставления земли заявляет, что у них нет никаких юридических возможностей.Это незаконное заявление. В прошлом они говорили, что преследуют какие-то интересы, посему так заявляют. Но революцию же совершили, чтобы перенести всё в законное поле. Статья 60 Земельного кодекса Армении устанавливает, что общественные территории – сады и скверы – не подлежат приватизации, о каких правах собственности идет речь. Они должны были признать их недействительными и закончить на этом», – отметила она.
«Если сейчас даже появится желание и будут деньги, чтобы посадить деревья, то уже нет места. Говорят, что прежние власти приняли решения и теперь они не могут ничего изменить. Тогда в чем был смысл революции? Смысл заключался в том, что всё незаконное подлежит изменению. Ручка и бумага – в их распоряжении. Закон запрещает вырубку деревьев, поскольку это общественная территория», – подчеркнула Н. Варданян.
По словам Н. Варданян, случай вырубки деревьев в сквере Маштоца не единственный, просто конкретно этот случай вызвал большой общественный резонанс. Подобных случаев в столице происходит много.
«Вырубку деревьев осуществляют там, где хотят построить новый бизнес, или, если дерево мешает наружной рекламе. На том же проспекте Маштоца были и другие деревья, на проспекте Комитаса, а также в других районах города. Контроль полностью отсутствует», – отметила она.
Обратившись к зеленым зонам на душу населения в постсоветских странах, Назели Варданян сообщила, что на душу населения в странах СНГ выпадает примерно 2,9 га зеленых зон, а в Армении данный показатель составляет – 0, 01 га, то есть жители РА получают в 29 раз меньше кислорода.
Кроме этого, не стоит забывать, что Ереван находится в полупустынной зоне и зеленые зоны имеют жизненно важное значение, особенно в центре города, где плотная застройка.