Ասում են չենք կարող ոչինչ փոխել, բա էլ հեղափոխության իմաստը ո՞րն էր․ Նազելի Վարդանյան
«Մենք բազմիցս նշել ենք, որ պետք է օրենք ընդուվի և ծառ կտրելը հատուկ թույլտվություններով լինի, քանի որ կանաչ զանգվածի խնդիր ունենք հատկապես Երևանում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի անտառներ»  ՀԿ տնօրեն, իրավաբան Նազելի Վարդանյանն՝ անդրադառնալով վերջերս Մաշտոցի պուրակում հատված ծառերի շուրջ բարձրացված աղմուկին։
Վարդանյանի խոսքով ՝ ցանկացած ծառ կտրելն անթույլատրելի է։
«Զարմանալի է, որ տեղական իշխանությունները շարունակում են թույլ տալ ծառ կտրել և ինչ-որ ձևով մեկնաբանում են, թե ծառը «վատ է զգում» և պետք է կտրել։ Սա ի՞նչ տրամաբանություն է։ Ցանկացած ծառ կտրելն անթույլատրելի է»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է հողհատկացումներին և սրճարանի տարածքի սեփականության իրավականությանն, ապա իրավաբանի համար անհասկանալի են Երևանի քաղաքապետի պարզաբանումները։
«Քաղաքապետը հողհատկացման մասով ասում է, որ մենք ոչ մի իրավական հնարավորություններ չունենք։ Դա անօրինական հայտարարություն է։ Նախկինում ասում էին, որ ինչ-որ շահեր ունեն, դրա համար են նման բան ասում։ Բայց հեղափոխությունն արվեց, որ ամեն ինչ օրինական դաշտ բերվի։ Հողային օրենսգրի 60-րդ հոդվածն ասում է, որ հանրային տարածքները, որոնցում ներառված են այգիներն ու պուրակները, սեփականաշնորհման ենթակա չեն, ոնց կարող է սեփականության իրավունք ունենա։ Պետք է դնեին և անվավեր ճանաչեին և դրանով ամեն ինչ վերջանար»,- նշեց իրավաբանն ու հավելեց․
«Եթե հիմա ցանկություն և փող ունենաս, որ ծառ տնկես, տեղ չկա արդեն։ Ասում են նախկինները որոշումներ են կայացրել և մենք դրանով սահմանափակված ենք, չենք կարող ոչինչ փոխել։ Բա էլ հեղափոխության իմաստը ո՞րն էր։ Իմաստն այն է, որ այն, ինչ անօրինական է, պետք է փոխվի։ Թուղթ ու գրիչն իրենց ձեռքում է։ Օրենքն արգելում է, հանրային տարածք է, ուրեմն պետք է վերացվի»։
Նազելի Վարդանյանի խոսքով՝ Մաշտոցի պուրակի ծառահատման դեպքը միակը չէ, պարզապես այս մեկն աղմուկ առաջացրեց։ Նման դեպքեր մայրաքաղաքում շատ են հանդիպում։
«Որտեղ որ բիզնես են ուզում անել, ծառ են կտրում, կամ եթե գովազդին է խանգարում ծառ են կտրում։ Նույն Մաշտոցի պողոտայի վրա այլ տեղ էլ կար ծառ կտրված, Կոմիտասի պողոտայում և այլուր։ Վերահսկողություն բացարձակ չկա»,- ասաց ՀԿ ղեկավարը։
Անդրադառնալով հետխորհրդային երկրներին մեկ շնչին  բաժին ընկնող կանաչ տարածքներին,  Նազելի Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ ԱՀՊ երկրներում մեկ շնչին ընկնում է մոտ 2,9 հա կանաչ տարածք, իսկ Հայաստանում՝ 0,01 հա, այսինքն՝ 29 անգամ մեր բնակիչը քիչ թթվածին է շնչում։
Բացի այդ, չպետք է մոռանալ, որ  Երևանը կիսաանապատային գոտում է գտնվում  և կանաչ տարածքներն ուղղակի կենսական նշանակություն ունեն, հատկապես Կենտրոնում, որտեղ  խիտ կառուցապատված է։

Lawyer slams recent tree felling, permission to construct café in Yerevan park
Director of Armenian Forests NGO, lawyer Nazeli Vardanyan on Saturday strongly condemned the recent tree felling in Mashtots Park in downtown Yerevan, which triggered much uproar in the country.
Vardanyan called for a law to grant special permits for cutting trees as Armenia, especially Yerevan, are facing shortage of green areas.
She stressed tree felling is ‘unacceptable’ under any circumstances.
"It is surprising that the municipal authorities continue to allow tree felling, arguing the trees are too old and need to be cut down. What logic is this? Cutting down any tree is unacceptable," the lawyer told Panorama.am.
She also reacted to the decision of Mayor of Yerevan Hayk Marutyan to allow the construction of a new restaurant and café in the park.
Speaking at a news conference on 4 August, the mayor said his predecessor had leased part of the park to the owner of a former café operating there until 2018. He said the latter had agreed to give up the ownership of the café in return for renting the same plot of land belonging to the Yerevan municipality until 2040, therefore the municipal authorities now have no right to prohibit the owner from any activity in the park.
Vardanyan says the mayor’s statement is illegal. “Formerly, they said such statements stemmed from certain interests. But the revolution came to bring everything to the legal framework. Under Article 60 of the Land Code public areas, including parks and gardens, are not subject to privatization, how can someone have property rights over them? They should have voided the deal and end all this,” she said.
The lawyer stated no free areas have been left for tree planting any longer. “They say the former authorities have made a decision, and we can’t do anything about it now. In that case what was the revolution for? It was meant to eliminate all illegalities,” she stressed.
Nazeli Vardanyan said the recent tree felling is not the only case, adding trees have also been cut in another part of Mashtots Park, Kimitas Avenue and elsewhere. “There is an absolute lack of supervision,” she said.
Reflecting on the green area per capita in the post-Soviet countries, Nazeli Vardanyan noted that in the CIS countries there is about 2.9 hectares of green area per capita, while in Armenia it makes up only 0.01 hectares.
Besides, she reminded that Yerevan is located in a semi-desert zone, and the green areas are of vital importance for the city, especially for the densely populated downtown Yerevan.