Ախալքալաքում հյուրանոցի հայ սեփականատերը ձերբակալվել է
Ախալքալաքում տեղի ունեցած անկարգությունների, տների հրդեհման, մեքենաների վնասման պատճառ է դարձել օգոստոսի 8-ի երեկոյան Ախալքալաք քաղաքի կենտրոնում թեթև վիճաբանության ժամանակ հրազենային կրակոցից Կուլիկամ գյուղի բնակիչ 27-ամյա Վ. Միրանյանի մահը։
Jnews.ge-ն զրուցել է ականատեսների հետ, որոնք պատմել են, որ օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած սպանությունից առաջ՝ առավոտյան և կեսօրին երկու անգամ վիճաբանություն է եղել՝ կուլիկամցիների և Ա. Գաբրիելյանի և ընկերների միջև:
Ըստ շրջանառվող խոսակցությունների՝ Կուլիկամ գյուղից մի երիտասարդի են քաղաքում ծեծել և վիրավորել, որից հետո Կուլիկամի երիտասարդները եկել են քաղաք պարզաբանելու: Սակայն ինչպես երևում է կողմերը չեն կարողացել մինչև վերջ հարցերը պարզել և արդեն երեկոյան մոտավոր ժամը 19:00-ից հետո քաղաքի հենց կենտրոնում՝ Մաշտոցի հրապարակի վրա, փողոցի մեջտեղում հրազենային կրակոցից սպանվել է Վ. Միրանյանը:
Ականատեսներից մեկի պատմելով, միջադեպից ընդամենը րոպեներ առաջ ինքը (Խմբ. ճանաչել է սպանվածին) զրուցել է սպանվածի հետ, հարցել է ի՞նչ է անում քաղաքում, ի՞նչ կա չկա, սպանվածն ասել է, որ քաղաք է եկել գյուղի ճանապարհի սաֆալտպատման հարցով և որ ամեն ինչ կարգին է: Սակայն այս կարճատև զրույցից ընդամենը մի քանի րոպե անց, փողոցի մեջտեղում նա սպանվել է:
Մեկ այլ ականատեսի խոսքերով, դեպքն այնքան արագ է եղել, որ նույնիսկ չեն հասկացել ինչ է կատարվում, «ԱրտՍեգ» հյուրանոցի սեփականատեր Արթուր Գաբրիելյանը կրակել է սպանվածի ուղիղ սրտին, չնայած նրան անմիջապես տեղափոխել են Ախալքալաքի շրջանային հիվանդանոց, սակայն նա մահացած է եղել: Կրակոցները շարունակվել են նաև հիվանդանոցի բակում, Ա. Գաբրիելյանը և ընկերները խոչընդոտել են, և կրակի տակ են պահել սպանվածին տեղափոխող մեքենան, հիվանդանոցի դարպասների մոտ երիտասարդին տեղափոխող մեքենան շրջվել է: Արդեն հիվանդանոցի բակում առավոտվանից սկսված իրադարձություններին փորձել է միջամտել ոստիկանությունը:
Կուլիկամցիները փորձել են վրեժխնդիր լինել՝ այրելով Արթուր Գաբրիելյանի սեփական տունը, հոր՝ Սամվել Գաբրիելյանի սեփական տունը, ինչպես նաև Գաբրիելյաններին պատկանող «ԱրտՍեգ» հյուրանոցը: Այրել են նաև կռվի մասնակիցների՝ Գենա Զարմարյանի և Կարեն Քոսյանի տները, որոնք Արթուր Գաբրիելյանի ընկերներն են: Հատկանշական է, որ բոլոր այրված տներում մարդ չի եղել և ոչ ոք չի տուժել:
Քաղաքում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ վիճաբանությունը պարզապես հարմար առիթ է եղել վրեժխնդիր լինելու: Բանն այն է, որ ըստ խոսակցությունների՝ մոտավոր 3-4 տարի առաջ կուլիկամցիները խնդիր են ունեցել «ԱրտՍեգ» հյուրանոցի տնօրինության հետ: Այդ ժամանակ միջադեպը հարթվել է, սակայն Արթուր Գաբրիելյանը սպառնացել է:
Սպանության կադրերը տեսած մարդկանցից մեկի պատմելով, դեպքի վայրում երկու խումբ երիտասարդներ են հավաքված եղել, մոտավոր 10-12 հոգի, վերևից մերսեդես մակնիշի մեքենան եկել ու կանգ է առաել անմիջապես հավաքվածների մեջտեղում, որից հետո անմիջապես սկսվել է իրարանցում, հնչել են կրակոցներ: Կրակելուց հետո Արթուր Գաբրիելյանին խմբով սկսել են ծեծել մինչև հասկացել են, որ վիրավոր մարդ կա, անմիջապես Վիլիս մակնիշի մեքենայում Վ. Մ-ին տեղափոխել են հիվանդանոց և կողմերը ցրվել են: Տեսանյութը տեսածի պատմելով երկու կողմն էլ զինված է եղել, եթե մի կողմերից մեկը զենք է ունեցել ձեքին, ապա մյուս կողմը՝ մահակ:
Աղբյուրը նկատում է, թե ինչի սպանության և սպանության նախորդած երկու վեճերին չի խառնվել ոստիկանությունը պարզ չէ: Քաղաքում պնդում են, որ եթե ժամանակին ոստիկանությունը միջամտեր, ապա անդառնալի կորուստ չէր լինի:
Սպանությունից անմիջապես հետո Ախալքալաքում մեծ թվով հատուկ ջոկատայիններ ու ոստիկանական ուժեր են կուտակվել: Ախալքալաքում էր նաև Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետ Բեսիկ Ամիրանաշվիլին:
Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որ օպերատիվ հետախուզական աշխատանքների արդյունքում, դեպքից ժամեր անց ձերբակալվել է Արթուր Գաբրիելյանը՝ (ծնված՝ 1983 թ.-ին)՝ կանխամտածված սպանության և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռքբերելու, պահելու և օգտագործելու մեղադրանքով:
Անձնական խուզարկման ընթացքում իրավապահները առգրավել է այն զենքը, որով կատարվել է հանցագործությունը:
Իրավապահները փնտրում են այն երիտասարդներին, ովքեր օգոստոսի 8-ի երեկոյան ջարդուփշուր են արել և հրկիզել հյուրանոցն ու 4 սեփական տները։

Убийство в Ахалкалаки: задержан владелец гостиницы Артур Габриелян
Вечером 8 августа в центре города Ахалкалаки во время ссоры от огнестрельного ранения скончался 27-летний житель села Куликам В. Миранян, после чего в Ахалкалаки начались беспорядки. На месте были мобилизованы отряды из сил специального назначения и полицейских. JNEWS попытался выяснить подробности о событиях 8 августа у очевидцев.
По словам одного из собеседников JNEWS, накануне произошедшего убийства, 8 августа, дважды – утром и днем – возникали ссоры между жителями села Куликам и Габриеляном с его друзьями.
Согласно фигурирующим слухам, в городе был избит и ранен молодой человек из села Куликам, после чего молодые люди из Куликама приехали в город для выяснений. Однако, как выяснилось, стороны не смогли до конца выяснить вопросы, уже примерно после 19:00 вечера прямо в центре города, на площади Маштоца, посреди улицы был застрелен В. Миранян.
По словам одного из очевидцев, буквально за несколько минут до происшествия он (он знал убитого – ред.) разговаривал с погибшим, спросил, что он делает в городе, какие у него новости, а тот сказал, что приехал в город по делу асфальтирования сельской дороги и что всё в порядке. Но буквально через несколько минут после этого короткого разговора он был убит посреди улицы.
По словам другого очевидца, инцидент был настолько стремительным, что они даже не поняли, что происходит: владелец гостиницы «АртСег» Артур Габриелян выстрелил пострадавшему прямо в сердце. Стрельба продолжалась также во дворе больницы, А. Габриелян с друзьями обстреливали машину, везшую пострадавшего. Машина, везшая молодого человека, у ворот больницы перевернулась. Уже во дворе больницы полиция пыталась вмешаться в события, которые начались утром.
Куликамцы попытались отомстить, поджигая собственный дом Артура Габриеляна, дом его отца Самвела Габриеляна, а также принадлежащую Габриелянам гостиницу «АртСег». Были также подожжены дома участников драки – Гены Зармаряна и Карена Косяна, друзей Артура Габриеляна. Во всех сгоревших домах никого не было, никто не пострадал.
Согласно слухам, циркулирующим в городе, ссора послужила просто удобным поводом для мести. Дело в том, что, по слухам, года 3-4 назад у куликамцев возникла проблема с администрацией гостиницы «АртСег». На тот момент инцидент был улажен, но Артур Габриелян пригрозил.
Почему полиция не вмешалась в ссоры, предшествовавшие убийству, – неизвестно. В городе утверждают, что, если бы вовремя вмешалась полиция, то не было бы невосполнимых потерь, пишет JNEWS.
Сразу после убийства в Ахалкалаки собралось большое количество спецназа и полицейских. В Ахалкалаки находился и губернатор Самцхе-Джавахети Бесик Амиранашвили.
Беспорядки в городе стихли вчера только после стягивания отряда специального назначения и большого количества полицейских.
Тело убитого молодого человека уже доставлено в Куликам. В селе Куликам и в городе силовики следят за ситуацией на въездах и выездах в город. Ситуация относительно спокойная. В Куликаме скорбят о смерти молодого человека.
Министерство внутренних дел Грузии распространило заявление о том, что в результате оперативно-розыскных мероприятий спустя несколько часов после инцидента был задержан Артур Габриелян (1983 года рождения) по обвинению в умышленном убийстве, незаконном приобретении, хранении и применении огнестрельного оружия.