Եվրամիությունը վերանայում է հարաբերությունները Բելառուսի հետ
Եվրամիությունը (ԵՄ) վերանայում է իր հարաբերությունները Բելառուսի հետ` երկրում նախագահական ընտրությունների շուրջ ծավալվող իրադարձությունների ֆոնին, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն՝ ներկայացնելով Եվրահանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությունը։
Նշվում է, որ Եվրահանձնաժողովը հրաժարվել է մեկնաբանել, թե արդյոք երկրի դեմ պատժամիջոցները կվերականգնվեն:
«Ներկայումս Եվրամիության և Բելառուսի միջև հարաբերություններին վերաբերող հարցերի ամբողջ շրջանակը դիտարկվում է նախագահական ընտրությունների հետ կապված զայրացնող իրադարձությունների շրջանակում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ այս հարցով պատրաստվում է ԵՄ 27 անդամ երկրների համատեղ հռչակագիր: Փաստաթղթի հրապարակման ամսաթիվը չի նշվել:
Ավելի վաղ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Ժակեկ Կապուտովիչը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը կարող է քննարկել Բելառուսում նախագահական ընտրություններից հետո երկրի դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառման հարցը։

Европейский союз (ЕС) пересматривает свои отношения с Беларусью в свете событий, разворачивающихся вокруг президентских выборов в стране. Об этом сообщает Reuters, ссылаясь на Европейскую комиссию.
Отмечается, что в Еврокомиссии отказались комментировать, будут ли вновь введены санкции в отношении страны.
«Весь комплекс вопросов, касающихся отношений между Европейским союзом и Беларусью, в настоящее время рассматривается в связи с досадными событиями, которые были связаны с президентскими выборами», — говорится в сообщении.
Отмечается, что сейчас готовится совместная декларация 27 стран-членов ЕС по этому вопросу. Дата публикации документа не уточняется.
Ранее глава МИД Польши Яцек Чапутович заявил, что Евросоюз может рассмотреть введение новых санкций против Белоруссии после президентских выборов в стране.