Շանս ունենք աշնանը հաղթահարած վիճակում լինելու՝ անկախ նրանից, թե աշխարհում ինչ վիճակ կլինի. Փաշինյան
Մեկնարկել է Կառավարության արտահերթ նիստը. օրակարգում ՀՀ-ում հայտարարված արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգման հարցն է։
Նիստի մեկնարկին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդրեց, որ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացնի նախորդ օրվա զարգացումները։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ հայտնեց, որ երեկվա դրությամբ հաստատված նոր 201 դեպք կա, կատարվել է 1710 հետազոտություն։ Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր հաջորդ շաբաթվա ընթացքում օրական արձանագրված դեպքերի թիվը մոտավորապես 50-100-ով ցածր է, քան նախորդ շաբաթ այդ օրը արձանագրված դեպքերը։
«Մենք ունենք ռեալ հնարավորություն՝ թվերը նվազեցնելու։ Նաև մենք ունենք թեթև վիճակ կորոնավիրուսով հիվանդներին սպասարկող հիվանդանոցներում։ Ինչպես նաև ունենք ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների թվի նվազում։ Այդ թիվը դեռ տատանվում է 300-ի շրջանակներում, բայց այս միտումը նույնպես պահպանվում է, իհարկե, ոչ 50-100-ի շրջանակում։ Սրա բացատրությունն էլ այն է, որ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդները բավականին երկար են պառկում ռեանիմացիաներում։ Մինչև 60 օր պառկող պացիենտներ ենք ունենում»,- ներկայացրեց նախարարը։
Այնուամենայնիվ, Արսեն Թորոսյանի խոսքով, պետք չէ 0 թվին մոտենալու նպատակ ունենալ. «Դեպքերը 50-100 թվերի շրջանակում պահելը պետք է ընդունելի լինի, այն իմաստով, որ շատ դժվար է լինելու 0-ին հասնելը»։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց, որ պետք է հետագծել Կառավարության գործողությունները՝ կապված նոր տեսակի կորոնավիրուսի հետ։
Նրա խոսքով, երկամսյա խիստ սահմանափակումների ընթացքում արձանագրվեց, որ սոցիալական և տնտեսական խնդիրները շատ արագ տեմպով խորանում են։
«Ապրիլին մենք 50 հազար աշխատատեղի կրճատում ունեցանք, մյուս կողմից, մենք տեսնում էինք, որ այնուամենայնիվ, հակահամաճարակային որոշ կանոններ հնարավոր էր լինում պահել, միևնույն է, ամբողջ հանրապետության տարածքում կանոնները ոչ մի կերպ չէին պահվում։ Մենք տեսնում էինք, որ նոր դեպքերը կուտակված են բնակավայրի կոնկրետ հատվածներում։ Այսինքն՝ հասկացանք, որ առաջնաբեմում կանոնները պահելով՝ ետնաբեմում իրավիճակը չի կարգավորվում։ Մյուս կողմից, մենք եկանք այն արձանագրման, որ անհնար է առանց քաղաքացիների շահագրգռվածության և նրանց կողմից պատասխանատվության կիսման խնդիրը լուծել»,- նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց՝ ապրիլ-մայիս ամիսներին իրավապահ մարմինները անհրաժեշտ կոշտություն չէին ցուցաբերում՝ իրավիճակը վերահսկելու համար.
«Մենք եկանք եզրակացության, որ Կառավարությունն, այո, պատասխանատվության իր հատվածը պետք է կրի, բայց հնարավոր չէ հակահամաճարակային իրավիճակը պահել՝ առանց քաղաքացիների մասնակցության։ Մենք հստակ խնդիր դրեցինք, որ քաղաքացիներին պետք է ուղիղ ներկայացնենք իրավիճակը։ Իսկ կառավարությունն էլ որոշեց՝ որևէ քաղաքացի չպետք է մնա առանց պատշաճ բուժօգնության»։
Վարչապետն ընդգծեց՝ իրավիճակը կարգավորելու շանս կա։ Նա շեշտեց, որ հիվանդության դեպքերի թվի նվազմանը զուգահեռ աճում է դիմակ չկրող և տուգանվող քաղաքացիների թիվը։
«Եթե հիմա ճիշտ չկառավարենք իրավիճակը, հետ կգլորվենք հուլիսի վիճակին։ Իսկ այժմ ունենք շանս՝ հիվանդությունն արմատապես հաղթահարելու։ Մենք շանս ունենք աշնանը հաղթահարած վիճակում լինելու՝ անկախ նրանից, թե աշխարհում ինչ վիճակ կլինի։ Դիմակի կրման բացառիկ կարգապահություն է պետք: Առաջ ասում էինք՝ կրի'ր դիմակ, փրկի'ր կյանքեր, հիմա կասենք՝ կրի'ր դիմակ, մի' տուգանվիր»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: Есть шанс осенью оказаться преодолевшими COVID-19 – независимо от ситуации в мире
В среду, 12 августа, проходит внеочередное заседание правительства Армении. На повестке дня вопрос о продлении срока объявленного в РА чрезвычайного положения.
В начале заседания премьер-министр РА Никол Пашинян попросил министра здравоохранения республики Арсена Торосяна представить ситуацию за минувшие сутки.
Министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил, что за минувшие сутки в республике подтвержден 201 новый случай коронавируса, проведено 1710 тестирований. По его словам, количество ежедневно регистрируемых случаев заражения в течение каждой следующей недели меньше на 50-100, по сравнению с количеством случаев, которые выявлялись в тот же день на предыдущей неделе.
«У нас есть реальная возможность уменьшения показателей. У нас также легкое положение в больницах, обслуживающих пациентов с коронавирусом. У нас наблюдается также уменьшение числа пациентов в тяжелом и крайне тяжелом положении. Это число пока колеблется в пределах 300, но тенденция снижения сохраняется, конечно, не в пределах 50–100. Объясняется это тем, что находящиеся в тяжелом состоянии пациенты надолго остаются в реанимации. У нас есть пациенты, которые лежат там до 60 дней», – рассказал министр
Тем не менее, по мнению Арсена Торосяна, не стоит ставить цель по сведению числа случаев к 0. «Удержание случаев заражения в диапазоне от 50 до 100 должно быть приемлемым в том смысле, что будет очень трудно достичь нулевого показателя», – пояснил он.
Никол Пашинян в ответ отметил, что необходимо очертить действия правительства в связи с коронавирусом.
По его словам, во время двухмесячных жестких ограничений было зафиксировано, что социально-экономические проблемы усугубляются очень быстрыми темпами.
«В апреле у нас было сокращено 50 тысяч рабочих мест, с другой стороны, мы видели, что, тем не менее, противоэпидемические нормы никак не соблюдались на всей территории республики. Мы видели концентрацию новых случаев заражения на конкретных участках населенных пунктов.
Другими словами, мы поняли, что соблюдение правил на сцене не регулирует закулисную ситуацию. С другой стороны, мы пришли к выводу, что невозможно решить проблему без заинтересованности граждан, разделения ответственности», – сказал премьер.
Никол Пашинян подчеркнул, что в апреле-мае правоохранительные органы не проявили необходимой жесткости, чтобы контролировать ситуацию.
«Мы пришли к выводу, что, да, правительство, должно нести свою долю ответственности, но без участия граждан невозможно поддерживать противоэпидемическую ситуацию. Мы поставили четкую задачу, что мы должны прямо представить ситуацию гражданам. И правительство решило, что ни один гражданин не должен оставаться без надлежащей медицинской помощи», – указал он.
Премьер-министр подчеркнул, что есть шанс урегулировать ситуацию. Он отметил при этом, что параллельно снижению количества случаев заражения коронавирусом растет число граждан, которые не носят маски и которых штрафуют за это.
«Если сейчас мы не сумеем грамотно управлять ситуацией, скатимся к июльской ситуации. А сейчас у нас есть шанс – коренным образом преодолеть болезнь. У нас есть шанс осенью оказаться преодолевшими, независимо от того, какая ситуация будет в мире. Нужна абсолютная дисциплина в плане ношения масок.
Раньше говорили: носи маску – спасай жизни. Теперь будем говорить: носи маску – не будь оштрафован», – подчеркнул Никол Пашинян.