Երեկ գիշեր Բելառուսում շարունակվել են ակցիաները, կան վիրավորներ ու ձերբակալվածներ
Օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրություններից հետո Բելառուսում շարունակվում են ինքնաբուխ բողոքի ակցիաներն ու անվտանգության ուժերի բախումները: Առաջին երկու օրվա ընթացքում ձերբակալվել է մոտ հինգ հազար մարդ: Երկրում արգելափակված է ինտերնետը: Ըստ պաշտոնական թվերի՝ ցույցերի ընթացքում մեկ մարդ սպանվել է, գրում է dw.com-ը։
Միևնույն ժամանակ, «ՏԱՍՍ» գործակալությունը հայտնում է՝ Մինսկում ձերբակալվել են Բելառուսում անկարգությունների համակարգողները։
Նշվում է, որ ձերբակալվածներից մեկը բելառուսական հյուրանոցում սենյակ է վարձել: Նա ուղղորդել է երեք ենթակաների գործողությունները: Ոստիկանների հետ բախումների արդյունքում, ըստ ՆԳՆ-ի, արդեն ձերբակալվել է մոտ 3 հազար մարդ, անկարգությունների արդյունքում տուժել են տասնյակ պահակախմբեր և ցուցարարներ:
Ավելի վաղ, dw.com-ը գրել էր, որ բախումների հետևանքով գրեթե մեկ մլն վիրավոր կա։ Կայքի տվյալներով՝ վիրավորներին օգնություն տրամադրելու համար հավաքվել է շուրջ մեկ մլն դոլար գումար։ Սակայն, ըստ աղբյուրի, դեռևս պարզ չէ՝ ինչպես է ծախսվելու գումարը։
Նշվում է, որ դրամահավաքը կազմակերպվել էր դեռ շաբաթներ առաջ։
Ըստ աղբյուրի, օգոստոսի 12-ի առավոտյան Մինսկում մասամբ վերականգնվել է ինտերնետի հասանելիությունը. «Ընթերցողները հայտնում են, որ սոցիալական ցանցերը, «Տելեգրամը» և այլ ռեսուրսներ սկսել են աշխատել:
Հիշեցնենք, որ բողոքի ցույցերը Մինսկում սկսվել են նախագահական ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո, ըստ որի, Բելառուսի ԿԸՀ-ի նախնական տվյալների համաձայն, գործող  ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հավաքել էր ձայների 80.08% -ը։

Третий день протестов в Беларуси: сообщается о задержании координаторов акций в Минске
Задержан мужчина, который может быть причастен к финансированию акций протеста в Минске. Об этом сообщает БелТА со ссылкой на МВД Беларуси.
По имеющейся информации, мужчина был задержан в Минске в районе торгового центра "Дана Молл".
"При задержании мужчина оказал активное сопротивление сотрудникам органов внутренних дел, одному сломал нос. В рюкзаке мужчины было обнаружено более 10 тысяч долларов, которые предназначались в качестве платы участникам массовых беспорядков", - сообщили в МВД.
Отмечается, что задержанный ранее был судим по ч.3 ст.328 УК Беларуси (незаконные с целью сбыта приобретение, хранение и пересылка особо опасных психотропных веществ), а также не раз привлекался к административной ответственности.
В настоящее время ведутся следственные действия.
В агентстве также сообщают о задержании координаторов массовых беспорядков, один из которых руководил действиями соратников из гостиницы.
Уточняется, что минчанин снимал номер на 17-м этаже гостиницы "Беларусь", откуда и координировал акции: он "управлял действиями трех подчиненных, они в свою очередь руководили сотнями".
Президентские выборы состоялись в Беларуси 9 августа. По предварительным данным ЦИК, за Александра Лукашенко проголосовали 80,08% избирателей, за Светлану Тихановскую 10,9%. После выборов в Минске и многих городах Беларуси прошли массовые акции протеста несогласных с результатами.
Первый раз люди вышли на улицы городов в воскресенье после закрытия избирательных участков. Как в воскресенье, так и в следующие два дня для разгона протестующих милиция применяла спецтехнику и спецсредства, в том числе светошумовые гранаты и резиновые пули.
По данным МВД, в ходе беспорядков в Минске погиб один человек. В Минздраве Беларуси накануне сообщили о более 200 пострадавших, которые находятся на лечении в стационарах с различными травмами, их число могло вырасти в ходе вчерашних протестов, пишет sputnik.by.