Ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Թուրքիան չեն համակերպվել. հարմար պահի ռևանշի են դիմելու. Տիգրան Աբրահամյան
Տավուշում ծավալված մարտական գործողություններից հետո Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պաշտպանական գերատեսչությունների ամենատարբեր դեմքերի փոխադարձ ինտենսիվ այցեր են։  Այս մասին  ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի Հանրապետության նախագահի նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հասկանալի է, որ ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Թուրքիան չեն համակերպվել Տավուշյան գործողությունների արդյունքի հետ և հարմար պահի ռևանշի են դիմելու։ Համենայնդեպս փորձելու են։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի և ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի հայտարարությունները, հանդիպումներն ու զորքերի մարտունակության վիճակի բարձրացմանն ուղղված քայլերը խոսում են այն մասին, որ ռազմական գերատեսչությունում ողջ խորությամբ գիտակցում են իրադրությանը լրջությունը և փորձում են դրան համահունչ քայլեր, միջոցառումներ ձեռնարկել։
Հայաստանի վարչապետը Տավուշյան իրադարձություններից հետո, կառավարության նիստում գնահատականներ հնչեցրեց տեղի ունեցածի և դրա հետևանքների մասին։ Ախտորոշումը ճիշտ էր, սակայն դրան պետք է քայլեր հետևեն։
Այստեղ խնդիրը նրանում չէ, որ թուրք-ադրբեջանական հարվածը կլինի 10 օր, 1 ամիս կամ 1 տարի հետո, ակնհայտ է, որ Տավուշում ծավալված գործողություններն ամբողջությամբ չեն հանգուցալուծվել, իսկ մեր արևելյան ևարևմտյան հարևանները գոնե արտաքուստ ակտիվ քաղաքական, ռազմական շարժերի մեջ են, որոնք այս փուլում համատեղ զորավարժության ձևով է դրսևորվում։

Analyst: Neither Azerbaijan nor Turkey has come to terms with outcome of Tavush clashes
The Armenian-Azerbaijani border clashes in Tavush Province have been followed by mutual intensive visits of various Azerbaijani and Turkish defense officials, Tigran Abrahamyan, the head of the Yerevan-based Henaket analytical center and the Artsakh president's former security advisor, said in a Facebook post on Thursday.
"Obviously, neither Azerbaijan nor Turkey has come to terms with the outcome of the Tavush operations and they are seeking revenge at a convenient moment. At least they will try,” he wrote.
The statements of the Armenian defense minister and army chief, as well as the meetings and the steps aimed at increasing the combat readiness of the Armenian troops show that the Defense Ministry is fully aware of the seriousness of the situation and tries to take corresponding measures, he noted.
Citing the Armenian prime minister’s remarks on the Tavush operations at a cabinet meeting in July, Abrahamyan says the premier made a proper assessment of the events, adding, however, more steps should be taken in that regard.
“The problem here is not that a fresh Turkish-Azerbaijani attack may come in 10 days, one month or one year, it is obvious that the operations in Tavush have not been fully completed, and our eastern and western neighbors are at least in an outwardly active political and military movements, which at this stage is manifested in the form of joint military exercises.