Ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Թուրքիան չեն համակերպվել. հարմար պահի ռևանշի են դիմելու. Տիգրան Աբրահամյան
Տավուշում ծավալված մարտական գործողություններից հետո Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պաշտպանական գերատեսչությունների ամենատարբեր դեմքերի փոխադարձ ինտենսիվ այցեր են։  Այս մասին  ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի Հանրապետության նախագահի նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հասկանալի է, որ ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Թուրքիան չեն համակերպվել Տավուշյան գործողությունների արդյունքի հետ և հարմար պահի ռևանշի են դիմելու։ Համենայնդեպս փորձելու են։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի և ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի հայտարարությունները, հանդիպումներն ու զորքերի մարտունակության վիճակի բարձրացմանն ուղղված քայլերը խոսում են այն մասին, որ ռազմական գերատեսչությունում ողջ խորությամբ գիտակցում են իրադրությանը լրջությունը և փորձում են դրան համահունչ քայլեր, միջոցառումներ ձեռնարկել։
Հայաստանի վարչապետը Տավուշյան իրադարձություններից հետո, կառավարության նիստում գնահատականներ հնչեցրեց տեղի ունեցածի և դրա հետևանքների մասին։ Ախտորոշումը ճիշտ էր, սակայն դրան պետք է քայլեր հետևեն։
Այստեղ խնդիրը նրանում չէ, որ թուրք-ադրբեջանական հարվածը կլինի 10 օր, 1 ամիս կամ 1 տարի հետո, ակնհայտ է, որ Տավուշում ծավալված գործողություններն ամբողջությամբ չեն հանգուցալուծվել, իսկ մեր արևելյան ևարևմտյան հարևանները գոնե արտաքուստ ակտիվ քաղաքական, ռազմական շարժերի մեջ են, որոնք այս փուլում համատեղ զորավարժության ձևով է դրսևորվում։

Т.Абрамян: Ни Азербайджан, ни Турция не смирились, в удобный момент они попытаются взять реванш
После боевых действий в Тавуше совершаются интенсивные взаимные визиты самых различных лиц оборонных ведомств Азербайджана и Турции. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
«Понятно, что ни Азербайджан, ни Турция не смирились с результатом тавушских операций, и в удобный момент они попытаются взять реванш.
Заявления министра обороны РА, начальника Генштаба Вооруженных сил, встречи и шаги, направленные на повышение боеспособности войск, говорят о том, что в военном ведомстве полностью осознают серьезность ситуации и пытаются предпринимать созвучные шаги и меры.
После событий в Тавуше премьер-министр Армении на заседании правительства озвучил оценки в связи с произошедшим и его последствиями. Диагноз был поставлен верно, но за этим должны последовать шаги.
Вопрос здесь не в том, что турецко-азербайджанский удар последует через 10 дней, 1 месяц или 1 год. Очевидно, что развернувшиеся в Тавуше действия не завершены полностью, а наши восточные и западные соседи, по крайней мере, внешне в активных политических и военных движениях, которые на данном этапе проявляются в виде совместных военных учений.