Էդմոն Մարուքյան. Համոզված եմ, որ Մանեի հետ առաջիկայում միասին դեռ շա՜տ ծրագրեր կիրականացնենք
«Լուսավոր Հայաստանբ» կուսակցության ու համանուն խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն առողջություն է մաղթել իր գործընկեր Մանե Թանդիլյանին։
«Մեր Մանեին առողջություն եմ մաղթում: Վստահ եմ, որ պիտի շուտափույթ հաղթահարենք այս դժվարությունը նույնպես:
Համոզված եմ, որ առաջիկայում միասին դեռ շա՜տ ծրագրեր կիրականացնենք՝ հանուն մեր պետականության և հայրենիքի»,-գրել է Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Հիշեցնենք, որ այսօր վաղ առավոտյան Մանե Թանդիլյանը տեղեկացրեց՝ առողջական խնդիրների պատճառով վայր է դնում մանդատը։

Marukyan: I believe we will implement many more programs with Mane Tandilyan in future
The leader of the opposition Bright Armenia Party and its parliamentary faction, Edmon Marukyan, on Friday wished sound health to his colleague Mane Tandilyan after the latter’s resignation.
“I wish our Mane good health. I am convinced that we will overcome this difficulty in a short period of time,” Marukyan wrote on Facebook.
"I strongly believe that in the near future we will implement many more programs together for the sake of our statehood and homeland," he added.
In a Facebook post earlier on Friday, Tandilyan announced her decision to give up the parliament seat and leave the governing board of the Bright Armenia Party due to health reasons.