Տիգրան Աբրահամյան. Տավուշում ծավալված գործողություններից հետո կրակոցների կտրուկ աճ կա
Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանից արձակված կրակոցների թիվն աճում է։  «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը նկատում է, Տավուշում ծավալված մարտական գործողություններից հետո արդեն երկրորդ անգամ է, որ շաբաթական կտրվածքով, կրակոցների թիվը 6000 է, ինչը բավականին մեծ թիվ է։
Պաշտպանության բանակի փոխանցմամբ, օգոստոսի 9-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում, Արցախի ուղղությամբ, հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 300 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 6000 կրակոց:
Տ. Աբրահամյանը նշում է,  որ այս տարեսկզբից, կրակոցների շաբաթական միջինացված թիվը 1300-ի կարգի է լինելում, որոշ դեպքերում՝ նույնիսկ 1000-ից պակաս, սակայն Տավուշում ծավալված գործողություններից հետո, կրակոցների կտրուկ աճ կա։

Тигран Абрамян: После развернувшихся в Тавуше действий наблюдается резкий рост числа выстрелов
Количество производимых из Азербайджана в направлении Арцаха выстрелов (НКР) растет. Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) по вопросам безопасности Тигран Абрамян отмечает, что после июльских боевых действий в Тавуше это уже во второй раз, когда в недельном разрезе число выстрелов составляет 6 000, что является довольно большим числом.
Как сообщила Армия обороны Арцаха, в период с 9 по 15 августа на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 300 раз. За указанный период времени ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 6000 выстрелов.
Тигран Абрамян отмечает, что с начала этого года среднее количество выстрелов в неделю составляло около 1300, в некоторых случаях – даже меньше 1000, но после развернувшихся в Тавуше действий наблюдается резкий рост выстрелов.