Դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» ՓԲԸ հայցի ապահովման միջնորդությունը
«Ի պաստասխան ԶԼՄ-ների հարցման, տեղեկացնում ենք, որ ս. թ. օգոստոսի 13-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայցի ապահովման միջնորդությունը մասնակի՝ այն մասով, որ արգելել է «ԹԻՄ» ՍՊ ընկերությանը կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործարք և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունքները:
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ն հայցադիմում էր ներկայացրել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ «ԹԻՄ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության՝ խնդրելով հաստատել, որ առկա պայմաններում «ԹԻՄ» ՍՊԸ կողմից «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման բանակցային գործընթացում «Յուքոմ» ՓԲԸ պատկանող չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործումը և «ԹԻՄ» ՍՊԸ հիմնադիրների կողմից «Յուքոմ» ՓԲԸ հանդեպ ունեցած ֆիդուցիար պարտավորությունների խախ-տումը հանդիսանում է անբարեխիղճ մրցակցություն, ինչպես նաև պարտավորեցնել «ԹԻՄ» ՍՊ ընկերությանը դադարեցնել անբարեխիղճ մրցակցությունը:
Նշենք, որ «Յուքոմ»-ը միջնորդել էր կիրառել հայցի ապահովման միջոց, մասնավորապես, «ԹԻՄ» ՍՊԸ-ին արգելել վարել բանակցություններ «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման վերաբերյալ գործարքի կնքման շուրջ, ինչպես նաև կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման բանակցվող գործարքը (ստորագրել գործարքը և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունքները):
Հաշվի առնելով գործի առանձնահատկությունները՝ «Յուքոմ»-ը ձեռնպահ է մնում հետագա տեղեկատվության տրամադրումից, սակայն գործի հետագա փուլերում, ըստ անհրաժեշտության, հավելյալ պարզաբանումներ կներկայացվեն հանրությանը»,-նշված է ընկերության տարածած հաղորդագրությունում:

A Yerevan court has granted a motion filed by Ucom CJSC to apply an interim measure, the company said in a statement on Friday. The full text of the statement is below:
“In response to mass media inquiry, we would like to inform that on 13 August this year the Yerevan First Instance Court of General Jurisdiction partially awarded Ucom CJSC’s motion to apply an interim measure to the extent that prohibited TEAM LLC to conclude an acquisition transaction of Veon Armenia CJSC shares and submit for registration the rights arising from the transaction.
Ucom CJSC filed a claim with Yerevan First Instance Court of General jurisdiction against TEAM Limited Liability Company requesting to confirm that in the existing conditions the use of undisclosed information possessed by Ucom CJSC in the negotiation on the acquisition by TEAM LLC of Veon Armenia CJSC shares and the violation by the TEAM LLC founders of the fiduciary obligations against Ucom CJSC is an unfair competition as well as requested to oblige TEAM LLC to stop unfair competition.
It should be noted that Ucom requested to apply an interim measure, particularly prohibit TEAM LLC to conduct negotiations on conclusion of acquisition transaction of Veon Armenia CJSC shares as well as conclude the negotiated acquisition transaction of Veon Armenia CJSC shares (sign the transaction and submit for registration the rights arising from the transaction).
Taking into consideration the peculiarities of the case Ucom refrains from provision of further information, but in the upcoming stages of the case additional clarifications will be disclosed to the public, if needed.”