ՌԴ-ն սկսել է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի փորձարկման երկրորդ փուլը
Նովոսիբիրսկի վիրուսաբանության և կենսատեխնոլոգիայի «Վեկտոր» պետական գիտական կենտրոնը սկսել է նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի փորձարկման երկրորդ փուլը: Այս մասին հայտարարել է Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Աննա Պոպովան, հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն։
Նշվում է, որ բոլոր կամավորները, որոնք ընդունել են պատվաստանյութը,  իրենց լավ են զգում:
«Այսօր կատարվում են կլինիկական փորձարկումներ, բոլոր կամավորները, որոնք ընտրվել են հատուկ ձևով, իրենց լավ են զգում: Նրանք, ովքեր ստացել են պատվաստանյութը, որևէ ախտանշան չունեն, ներարկման հատվածում նույնիսկ աննշան կարմրություն չկա», - ասել է Պոպովան։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ գրանցված պատվաստանյութի քաղաքացիական շրջանառությունը կսկսվի հետազոտության երրորդ փուլից մոտ մեկ ամիս անց:
Օգոստոսի 11-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր՝ Ռուսաստանն աշխարհում առաջինն է, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ է գրանցել։

В России начался второй этап испытания вакцины «Вектора» от коронавируса
Новосибирский государственный научный центр вирусологии и биотехнологии «Вектор» начал второй этап испытаний вакцины против коронавируса нового типа. Все добровольцы, которые в нем участвуют, чувствуют себя хорошо, рассказала глава Роспотребнадзора Анна Попова, сообщает ТАСС.
«Да, конечно [второй этап стартовал]. Сегодня проводятся клинические испытания, все добровольцы, которые были отобраны особым образом, чувствуют себя хорошо. Те, кому введена вакцина, не имеют никаких реакций, нет даже случаев малейшего покраснения в месте введения», -– сказала Попова.
В России, как и в любой другой стране, должно быть несколько разных вакцин от коронавируса, отметила Попова, отвечая на вопрос о разнице вакцин центров имени Гамалеи и «Вектор».
«Абсолютно точно в каждой стране и в Российской Федерации должно быть несколько разных вакцин, чем сегодня и занимаемся», – сказала Попова.
Ранее Роспотребнадзор, в ведении которого находится «Вектор», сообщал, что на втором этапе клинических исследований вакцину получат 86 добровольцев.