Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 16-ին այցելել է Ասկերանի շրջանի հողատարածքներ և տեղում քննարկել ոռոգման հնարավորությունները: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունից։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ զարգացած գյուղատնտեսություն և երաշխավորված բերք ունենալու համար կարևոր նշանակություն ունի ոռոգման կայուն համակարգի ստեղծումը, և պետական զգալի միջոցներ են ուղղվում այդ նպատակին: Շրջայցի ընթացքում լինելով Նախիջևանիկ, Վարդաձոր և Ուղտասար համայնքներին պատկանող դաշտերում՝ Հանրապետության նախագահը մի շարք հանձնարարականներ է տվել ինչպես նոր ջրագիծ անցկացնելու, այնպես էլ ինքնահոս եղանակով ոռոգում իրականացնելու նպատակով բարձրադիր վայրերում ջրահավաք ավազաններ կառուցելու վերաբերյալ:
Այցի ընթացքում նախագահը եղել է նաև Ասկերան քաղաքում, ծանոթացել շրջկենտրոնում կառուցվող բազմաբնակարան շենքերի շինարարական աշխատանքներին: Հաշվի առնելով առկա մեծ պահանջարկը՝ նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է առաջիկայում աշխատանքներ տանել նաև նոր բազմաբնակարան շենքերի կառուցման ուղղությամբ:
Այնուհետև շրջանի վարչակազմի շենքում հրավիրված աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում Արայիկ Հարությունյանն ամփոփել է շրջայցի արդյունքները, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել Ասկերան քաղաքի և Խանապատ համայնքի խմելու ջրի ապահովման հարցերին:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցել են գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարները և պաշտոնատար այլ անձինք:

Artsakh president toured construction sites of multi-apartment buildings in Askeran town
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan visited on Sunday the lands of Askeran region and discussed the irrigation capabilities on the site.
As the Information department at the President’s Office reported, Harutyunyan mentioned that founding a stable irrigation system is of special significance for an advanced agriculture and guaranteed crop and thus, substantial state funds are allocated for this purpose. Having been to the fields of Nakhijevanik, Vardadzor and Ughtasar communities, the republic's President gave a range of instructions both on constructing a new water pipeline and building storage basins for gravity fed irrigation.
The President visited also the Askeran town, got acquainted with the construction activities of multi-apartment buildings in the regional center. Taking into account the high housing demand, President Harutyunyan assigned to conduct activities towards constructing new multi-apartment buildings in the future.
Thereafter during the working consultation held in the regional administration Arayik Haruytunyan summarized the results of the visit as well as touched upon the issues of drinking water supply in the Askeran town and the Khanapat community.