Դպրոցներն ու ծնողները անորոշության մեջ են, չգիտեն՝ ինչպե՞ս և ի՞նչ ցուցումներով պետք է սկսվի դասապրոցեսը
Սեպտեմբերի 15-ին կմեկնարկի նոր ուսումնական տարին, բայց ուսուցիչները դեռևս տեղյակ չեն՝ ինչպես են անցկացվելու դասերը, բոլո՞ր աշակերտներն են հաճախելու դպրոց, թե՞ նրանց մի մասը շարունակելու է հեռավար ուսուցմամբ սովորել։
«Շատ բարդ իրավիճակ է։ Մենք դեռ մարզպետարանից ցուցում չենք ստացել, բայց որքան ուսումնասիրում և հետևում ենք առկա պահանջներին, ապա նախատեսված է, որ ամեն դասասենյակում պետք է 10 աշակերտ լինի։ Դա բարդագույն խնդիր է լինելու մեզ համար, քանի որ մենք ունենք բազմաթիվ դասարաններ, որտեղ սովորում է 35 աշակերտ։ Այդ դեպքում առնվազն եռահերթ պետք է լինեն դասերը, որպեսզի կարողանանք աշակերտներին տեղավորել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի Սարիբեկ Դարբինյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի տնօրեն Խանում Ղազարյանը։
Դպրոցի տնօրենը նշում է, որ իրենք այդքան ռեսուրս չունեն, որ կարողանան եռահերթ դասեր անցկացնել. «Ոչ այնքան դասասենյակ ունենք, որ մի հերթով դասերն անցկացնենք, ոչ էլ այնքան ուսուցիչ, որ կարողանանք եռահերթ կարգով դասեր անցկացնել»։
Խանում Ղազարյանի խոսքով, իրենք սպասում են, որ ցուցումները հստակեցվեն, որպեսզի հասկանան՝ ինչպես պետք է դասապրոցեսը կազմակերպել։
«Մենք պատրաստ ենք դպրոցում դասերն անցկացնելուն. ախտահանիչներն ունենք, հիմա չգիտենք՝ ձեռնոցները դպրո՞ցն է տրամադրելու, թե աշակերտներն են բերելու իրենց տներից։ Շատ հարցերի պատասխան դեռևս չունենք։ Ինչ վերաբերում է ուսուցչական կազմին, ապա նրանք նոր էլեկտրոնային գրանցումներին, էլեկտրոնային մատյաններով գնահատելուն և հեռավար դասեր անցկացնելուն ևս պատրաստ են. այդ խնդիրը չունենք։ Ուսուցման երկու տարբերակին էլ մենք պատրաստ ենք»,- վստահեցրեց դպրոցի տնօրենը։
Հիմա մեծ խնդրի առաջ են կանգնած 1000 և ավելի աշակերտներ ունեցող դպրոցները։
«Մենք ունենք 1000-ից ավելի աշակերտներ և 35 դասասենյակ։ Այսինքն՝ շենքային պայմաններն այնքան մեծ հնարավորություն չեն տալիս, որ մենք գնանք ճոխության։ Առնվազն պետք է երկհերթ կամ եռահերթ դառնանք։ Մեծ դպրոցների պարագայում, կարծում եմ, պետք է որոշակի տարբերվող ցուցումներ լինեն»,- ասաց Խանում Ղազարյանն, ապա հավելեց, որ ամբողջությամբ հեռավար դասեր անցկացնելուն ևս դպրոցը պատրաստ չէ.
«Մենք ունենք ինտերնետ կապ և 20 համակարգիչ։ Բայց եթե, օրինակ, ուսուցիչները դպրոցից հեռավար դասեր անցկացնեն, բնականաբար ամեն օր մենք պետք է ունենանք 35 նորմալ աշխատող համակարգիչ, որ ուսուցիչները կարողանան դասապրոցեսն անցկացնել։ Բայց այդքան համակարգիչ չունենք, ունեցած 20 համակարգչից մի քանիսն էլ վարչական աշխատողների աշխատանքների համար են։ Այնպես որ այս պարագայում մենք խնդիր կունենանք։ Բայց ունենք ֆինանսական միջոցներ, կարող է ընթացքում որևէ բան փոփոխենք ու կազմակերպենք»։
Նա տեղեկացրեց, որ այս պահին դպրոց հաճախելու համար հայտագրված է 114 առաջին դասարանցի.
«Չորս դասարան է ձևավորվելու։ Բայց առաջին դասարանի աշակերտին մենք ո՞նց բացատրենք, որ ինքը պետք է հեռավար և առանց ուսուցչի սովորի։ 5.5- 6 տարեկան երեխայի համար շատ բարդ կլինի, որ ինքը չունենա բացատրող ուսուցիչ։ Կարծում եմ, որ առաջին դասարանցիների դեպքում ամենաարդյունավետը կլինի առկա ուսուցումը»։
Իսկ թե ո՞րն է դասապրոցեսը կազմակերպելու լավագույն տարբերակը, դպրոցի տնօրենն ասաց՝ ավելի հարմար կլիներ անցնել վեցօրյա ռեժիմի, որ երեք օր երեխաների մի խումբը հաճախեր դպրոց, երեք օր՝ մյուսը։
Իսկ ահա Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքի թիվ 5 միջնակարգ դպրոցում այսպես թե այնպես յուրաքանչյուր դասասենյակում մինչև 10 աշակերտ է սովորում։
Դպրոցի տնօրեն Նարինե Սահակյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ դպրոցի աշակերտների թիվը փոքր է՝ 83, յուրաքանչյուր դասարանում 5-8 աշակերտ է սովորում.
«Նրանք իրենց առանձին սեղաններն ունեն, իրարից հեռու նստում են։ Այդ առումով որևէ խնդիր չունենք»։
Հարցին, թե արդյո՞ք դպրոցը պատրաստ է աշակերտներին ընդունելու՝ պահպանելով հակահամաճարակային կանոնները, Նարինե Սահակյանը պատասխանեց՝ դեռ ոչինչ հստակ չէ։
«Մենք դեռ չգիտենք, թե ինչ ցուցումներ կլինեն, ինչ պահանջներ կներկայացնեն։ Բայց ընդհանուր առմամբ, ախտահանող նյութեր ունենք։ Իսկ թե ով պետք է դիմակներով ու ձեռնոցներով ապահովի աշակերտներին, չգիտենք։ Սպասում ենք մարզպետարանի ցուցումներին»,- նշեց դպրոցի տնօրենը։
Դպրոցի տնօրենը նշեց, որ հեռավար տարբերակով դասապրոցեսը կազմակերպելուն ևս ուսուցիչները պատրաստ են։
«Կան ընտանիքներ, որ երկու երեխա է դպրոցում սովորում, բայց մեկ համակարգիչէ առկա, այդ դեպքում էլ փորձում ենք դասապրոցեսը տարբեր ժամերի կազմակերպել։ Օրինակ, դեպքեր ունենք, երբ երեխաներից մեկը տարրական դասարանում է սովորում, մյուսը՝ միջին դասարանում։ Այդ դեպքում տարրական դասարանի դասերը սկսում ենք կեսօրին»,- ներկայացրեց Նարինե Սահակյանը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ դպրոցն այս տարի կարող է առաջին դասարանցի չունենալ, քանի որ ընդամենը երկու երեխա է հայտագրվել. «Ծնողները որոշել են իրենց երեխաներին ավելի մեծ դպրոցներ տանել, որպեսի 35 հոգանոց դասարաններում սովորեն։ Կարծում են, որ այդ պարագայում մրցակցությունը ավելի մեծ կլինի, երեխան էլ ավելի շատ բան կսովորի»։
Թե երբ դպրոցների տնօրենները կստանան դասապրոցեսն անցկացնելու համար նախատեսված ցուցուները, Գեղարքունիքի մարզպետարանի Կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Կարեն Զազյանը հստակ չնշեց։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ իրենք էլ սպասում են ԿԳՄՍ նախարարության ցուցումներին.
«Պետք է մենք նախարարությունից ստանանք ցուցումներ, որպեսզի մարզպետարանի ենթակայության տակ գտնվող դպրոցների տնօրեններին տեղեկացնենք, թե ինչպես պետք է կազմակերպվի դասապրոցեսը»։
Սեպտեմբերը արագորեն մոտենում է, բայց նախարարությունից ձայն-ձուն չկա. Երևի հույսները ուսուցիչներն ու դպրոցների տնօրեններն են, որ ստիպված մի բան կանեն՝ սրտացավ են։

Школы и родители в неопределенности: не знают, как и по каким указаниям будет организован учебный процесс
Уроки в общеобразовательных школах Армении возобновятся с 15 сентября, но педагоги пока не знают, каким образом будут проводиться занятия, все ли ученики будут посещать школу или часть из них продолжит дистанционное обучение.
«Сложилась весьма тяжелая ситуация. Мы пока не получили из областной администрации указаний, но судя по существующим требованиям предусматривается, что в каждом классе должно быть по 10 учеников. Это тяжелейшая задача для нас, поскольку у нас множество классов, в которых учатся по 35 детей. В таком случае занятия должны проводиться в три смены, чтобы мы сумели распределить всех учеников», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am директор Мартунинской основной школы № 2 им. Сарибека Дарбиняна Ханум Казарян.
Директор школы отмечает, что у них нет ресурсов для организации занятий в три смены. «У нас нет столько классных комнат, чтобы провести занятия в одну смену, нет стольких учителей, которые смогли бы проводить занятия в три смены», – подчеркнула Х. Казарян.
По словам Х. Казарян, они ожидают уточнения указаний, чтобы понять, как организовать учебный процесс.
«Мы готовы к проведению занятий в школах: у нас есть дезинфицирующие средства, но мы не знаем, предоставит ли школа медицинские перчатки или ученики должны приносить свои перчатки из дома. У нас нет ответов на многие вопросы. Что касается преподавательского состава, то они готовы к новым электронным регистрациям, электронным журналам и проведению дистанционных занятий, по этим вопросам нет никаких проблем. Мы готовы к обоим вариантам проведения занятий», – заверила директор школы.
Сейчас перед большой проблемой стоят школы, имеющие свыше 1000 учеников.
«У нас свыше 1000 учеников и 35 классов. Иными словами, условия здания не предоставляют больших возможностей, мы не можем позволить себе такую роскошь. Как минимум нужно будет перейти на обучение в две или три смены. В случае больших школ, полагаю, должны поступить другие указания», – отметила Х. Казарян, добавив, что они также не готовы к полному переходу на дистанционное обучение.
«У нас есть Интернет и 20 компьютеров. Но, если, к примеру, учителя начнут проводить дистанционные занятия из школ, то, естественно у нас в распоряжении должно быть как минимум 35 нормально функционирующих компьютеров, чтобы учителя могли организовать учебный процесс. Но у нас нет столько компьютеров, а несколько из 20 компьютеров предназначены для административных работ. Посему в таком случае у нас также проблема. Но у нас имеются финансовые средства, может удастся что-либо изменить или организовать», – подчеркнула она.
Директор сообщила, что в данный момент для поступления в школу зарегистрированы 114 первоклассников.
«Сформируется 4 класса. Но как же мы объясним первоклассникам, что они должны обучаться дистанционно и без учителя? Ведь 5.5-6-летнему ребенку будет сложно обучаться без учителя, который бы ему всё объяснил. Полагаю, что самым эффективным для первоклассников будет обучение в школах».
На вопрос, каким будет наилучшее решение для организации учебного процесса, директор школы ответила, что лучше перейти на шестидневное образование, чтобы одна группа учеников посещала школу в течение трех дней, вторая группа – в течение остальных трех дней.
В свою очередь в Средней школе №5 города Севан Гегаркуникской области РА так или иначе в каждом классе учатся по 10 детей.
Директор школы Нарие Саакян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что учеников в школе мало – 83 школьника, в каждом классе по 5-8 учеников.
«У каждого из них отдельные парты, сидят далеко друг от друга. В этом плане нет никаких проблем», – пояснила директор.
На вопрос, действительно ли школа готова к началу учебного процесса в нынешних условиях при соблюдении противоэпидемических правил, Нарине Саакян ответила, что пока ничего не конкретно.
«Мы пока не знаем, какие указания поступят, какие требования будут представлены. Но в целом у нас есть дезинфицирующие средства. А вот кто должен обеспечить учеников масками и перчатками, это пока неизвестно. Ждем указаний из областной администрации», – отметила директор.
Директор подчеркнула, что учителя готовы также к дистанционному обучению.
«Есть семьи, в которых два школьника, но один компьютер, в таком случае мы стараемся организовать учебный процесс в разное время. К примеру, были случаи, когда один из детей учится в начальных классах, другой – в среднем. В таком случае занятия в начальных классах начинаются в полдень», – пояснила Н. Саакян.
Она сообщила также, что в этом году не будет первоклассников, поскольку зарегистрировались всего 2 ребенка. «Посему родители решили отвести детей в более крупные школы, чтобы дети обучались в классах по 35 учеников. Они думают, что в таком случае конкуренция будет выше, а ребенок будет лучше учиться», – подчеркнула она.
Когда директора школ получат соответствующие указания по организации учебного процесса, начальник управления образования, культуры и спорта администрации Гегаркуникской области РА Карен Зазян не указал. В беседе с корреспондентом Panorama.am он отметил, что они также ждут соответствующих указаний из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
«Мы должны получить указания из министерства, чтобы проинформировать директоров школ, действующих при областной администрации, о том, как следует организовать учебный процесс», – отметил он.
Сентябрь уже близится, но в министерстве молчат: наверное, вся надежда на учителей и директоров школ, которые вынужденно что-либо сделают, поскольку сердобольно относятся к своему делу.