ԱԶԲ-Ն հաստատում է 2 մլն դոլարի դրամաշնորհ՝ Covid-19-ի դեմ Հայաստանի պայքարում աջակցելու նպատակով
Ասիական Զարգացման Բանկը (ԱԶԲ) հաստատել է 2 մլն դոլար կազմող դրամաշնորհը Աղետներին արձագանքման ասիական-խաղաղօվիկանոսյան հիմնադրամից (ԱԱԱԽՀ/APDRF)՝ թագավարակի (COVID-19) համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու նպատակով։
Այս մասին հայտնում են բանկի հայաստանյան գրասենյակից։
Ճապոնիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող դրամաշնորհը կօգտագործվի լաբորատոր ախտորոշիչ և թեստավորման կարողությունները բարելավելու նպատակով։ Միջոցները կօգնեն նաև ֆինանսավորել խիստ անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների և պարագաների գնումը` բուժման կարողությունները բարելավելու համար, այդ թվում նաև ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքներում:
«ԱԶԲ-ն լիովին նպատակամետ է օգնել Հայաստանին այս դժվարին ժամանակաշրջանում։ Այս օժանդակությունը կօգնի բավարարել համապատասխան բժշկական ծառայությունների և պարագաների իմաստով առկա կարիքը անհրաժեշտության դեպքում, և համահունչ է կառավարության արձագանքման ազգային ծրագրին։ Մենք կշարունակենք սերտորեն համագործակցել կառավարության և զարգացման այլ գործընկերների հետ` COVID-19 համավարակի ազդեցության դեմ պայքարելու համար»,- ասել է ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Պաոլո Սպանտիգատին:
ՀՀ կառավարությունը մարտի 16-ին արտակարգ դրություն է հայտարարել և մի շարք միջոցառումներ է իրականացրել՝ հիվանդության տարածումը սահմանափակելու ուղղությամբ, այդ թվում նաև կարանտինային միջոցառումներ: Ապրիլի 13-ին, ԱԶԲ-ն իր նախնական փաթեթը եռապատկել է միլիարդի՝ COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում իր անդամակից երկրների հրատապ կարիքները բավարարելու համար։ ԱԶԲ-ն նաև միջոցառումներ է հաստատել՝ իր գործառնություններն օպտիմալացնելու ուղղությամբ՝ ավելի արագ և ճկուն կերպով օժանդակությունը տրամադրելու համար։

The Asian Development Bank (ADB) has approved a $2 million grant from its Asia Pacific Disaster Response Fund (APDRF) to support Armenia in its fight against the coronavirus disease (COVID-19) pandemic.
As the Band said in a released statement, the grant, which is financed by the Government of Japan, will be used to upgrade laboratory diagnostic and testing capacity. The funds will also help finance the purchase of urgently needed medical equipment and supplies to improve treatment capacity including in critical care units.
“ADB is fully committed to helping Armenia through this difficult period. This assistance will help to meet the needs for appropriate medical services and supplies where required, and is in line with the government’s national response plan,” said ADB Country Director for Armenia Paolo Spantigati. “We will continue to work closely with the government and other development partners to combat the impacts of COVID-19 pandemic.”
The Government of Armenia declared a state of emergency on 16 March and implemented a range of measures to restrict the spread of the disease, including quarantine measures.
On 13 April, ADB tripled to $20 billion its initial package to address the immediate needs of its developing member countries as they respond to the COVID-19 pandemic. ADB also approved measures to streamline its operations for quicker and more flexible delivery of assistance. Visit ADB’s website to learn more about its ongoing response.