Լորիս Ճգնավորյանը «Books for Peace Awards 2020»-ի դափնեկիր է
Իրանահայ հայտնի կոմպոզիտոր և դիրիժոր Լորիս Ճգնավորյանը դարձել է «Books for Peace Awards 2020» մրցանակի դափնեկիր։ Այս մասին տեղեկացնում է tehrantimes.com կայքը։
Մրցանակաբաշխությունը կայանալու է Հռոմում սեպտեմբերի 12-ին:
«Books for Peace Awards 2020»  մրցանակը հանձնվում  է 2017 թվականից։ Մրցանակը տրվում է այն աշխատանքի համար, որը կարողանում է մշակույթի և բառի միջոցով նպաստել խաղաղությանը։
tehrantimes.com-ը նաև հիշեցրել է, որ Լորիս Ճգնավորյանը ինքնամեկուսացման ժամանակ երաժշտություն է գրել կորոնավիրուսի համավարակի մասին։ Նա ասել է, որ վերջին չորս ամիսներին աշխատել է հատուկ գործի վրա։ 12 րոպեանոց ստեղածործությունը բաղկացած է երեք մասից՝ «Հարձակում», «Մահ» և «Կյանք»։
Լորիս Ճգնավորյանը, ծնվել է 1937 թվականի հոկտեմբերի 13-ին Իրանի Բորուջերդ քաղաքում։  1989 թվականից գործունեություն է ծավալել Հայաստանում, 1989-1998 և 1999-2000 թվականներին՝ Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն էր։
Որպես իր սերնդի առաջատար դիրիժորներից մեկը, նա ղեկավարել է միջազգային նվագախմբեր ամբողջ աշխարհում, ինչպիսիք են Ավստրիայում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Հունգարիայում, Կոպենհագենում, Իրանում, Ֆինլանդիայում, Ռուսաստանում, Հայաստանում, Թայլանդում, Հոնկոնգում, Հարավային Աֆրիկայում և Դանիայում:

Известный армяно-иранский композитор и дирижер Лорис Чкнаворян стал лауреатом премии «Books for Peace Awards 2020». Об этом сообщает агентство «ИРНА».
Впервые он получил эту премию в мае на иранском фестивале «Искусство во имя мира», на котором он был номинирован на премию 2019 года.
Торжественная церемония награждения лауреатов премии «Books for Peace Awards 2020» состоится 12 сентября в столице Италии.
Премия вручается в честь Хавьера Вальдеса мексиканского журналиста, основателя газеты «Ríodoce» и лауреата ряда журналистских премий за работы об организованной преступности и торговле наркотиками. Он погиб в борьбе с незаконным оборотом наркотиков в Мексике, эта награда присуждается каждый год отдельным лицам и группам, которые занимаются вопросами мира, гуманитарных и благотворительных целей.
Агентство отмечает, что Лорис Чкнаворян (родился 13 октября 1937 года) – армянский композитор и дирижер из Ирана.
Являясь одним из ведущих дирижеров своего поколения, он руководил международными оркестрами по всему миру – в таких странах, как Австрия, Великобритания, США, Канада, Венгрия, Дания, Иран, Финляндия, Россия, Армения, Таиланд, Гонконг, Южная Африка и Дания.