2020 թվականի երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով` ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի չբաշխված շահույթի ծավալը կազմել է 1,7 մլրդ ՀՀ դրամ, ինչը 3,6 անգամ գերազանցում է անցած տարվա ապրիլ-հունիս ամիսների ցուցանիշը։ Բանկը, չբաշխված շահույթի ծավալով, ՀՀ բանկային համակարգում զբաղեցնում է 3-րդ տեղը, և առաջին տեղը` ցուցանիշի աճի տեմպով: Այս մասին հայտնում են բանկի մամուլի ծառայությունից։
Բանկին առաջատար դիրքեր ապահոված գործոններից մեկը ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի աճն է։ Երկրորդ եռամսյակի ընթացքում այն ավելացել է 6,2%-ով և կազմել 180 մլրդ. ՀՀ դրամ։ Դրական արդյունք է ապահովել նաև կոմիսիոն պրոդուկտների և տրանզակցիոնբիզնեսի արագզարգացումն՝ի հաշիվ ակտիվ քարտերի (380 հազ. քարտ) և աշխատավարձային քարտերիքանակի (95 հազ. քարտ) աճի: Քարտերի ընդհանուր շրջանառությունը հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է 10%-ով և կազմել 74,8 մլրդ. ՀՀ դրամ։
Երկրորդ եռամսյակում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը շարունակել է իր ակտիվ աշխատանքները պետական ծրագրերի շրջանակներում ևվճարումներիծավալով ՀՀ բանկային համակարգում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ 38,7 մլրդ. ՀՀ դրամ ցուցանիշով, ինչը 23%-ով ավել է նախորդտարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
2020թ. երկրորդ եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, իրավաբանական անձանց սպասարկման գործառնական եկամուտը ավելացել է 27%-ով, իսկ զուտ տոկոսային եկամուտը՝ 71%-ով։
Ներկա պահին Բանկն ունի ՀՀ տարածքում մասնաճյուղային և բանկոմատային ամենամեծ ցանցը։ Մասնաճյուղերի ընդհանուր թիվը 73 է, որից 28-ը գտնվում են Երևանում, իսկ 45-ը՝ մարզերում։ Երկրորդ եռամսյակում բանկոմատների ընդհանուր քանակը կազմել է 193, որից91-ը տեղադրված են Երևանում, 102-ը` մարզերում: Մինչև տարեվերջ Բանկը մտադիր է ընդլայնել ինքնասպասարկման գոտիների ցանցը`քանակը հասցնելով 230-ի։ Երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով` 24/7 ինքնասպասարկման գոտիների թիվը կազմել է 30։
«Վերջին տարիներին Բանկը ցուցաբերում է բարձր ֆինանսական ցուցանիշներ բոլոր ուղղություններով` համակարգային զարգացման շնորհիվ։ Մասնավորապես՝ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք մեծացրել ենք մանրածախ վարկային պորտֆելի ծավալը 2,3 անգամ, մեկնարկել ենք մի շարք ավտովարկավորման ծրագրեր խոշոր դիլերների հետ, ակտիվ զարգացնում ենք հեռահար սպասարկման հարթակները։ Կորպորատիվ բիզնեսումհաջող աշխատանք է տարվել խնդրահարույց ակտիվների և դրանց իրացման համար, ապահովվել է փոքր բիզնեսի վարկավորման աճ։ Գանձապետարանում նույնպես հասել ենք լավ արդյունքների մի շարք ներդրումային գործիքների ներդրման շնորհիվ` ապահովելով բրոքերային ծառայությունների մատուցման բորսայական առևտրային հարթակների հասանելիությունը ВТБ Капитал Брокер-ի հետ համատեղ», - նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր Տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգինը։
Առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում կամ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային Կենտրոն` 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения) увеличил прибыль более чем в три раза
По итогам второго квартала 2020 года объем нераспределенной прибыли банка ВТБ (Армения) составил 1,7 млрд драмов, что в 3,6 раза превышает результат апреля-июня прошлого года. Банк занимает третье место среди банков Армении по объему нераспределенной прибыли и первое – по динамике роста данного показателя.
Согласно релизу, среди факторов, которые обеспечили банку лидирующие позиции на рынке − рост кредитного портфеля физических лиц. За второй квартал он увеличился на 6,2% и составил 180 млрд драмов. Также положительный результат обеспечило активное развитие комиссионных продуктов и транзакционного бизнеса за счет растущего количества активных карт (380 тыс. шт.), в том числе зарплатных карт (95 тыс. шт.). Общий оборот по картам за отчетный период вырос на 10% и составил 74,8 млрд драмов.
Во втором квартале банк ВТБ (Армения) продолжил активную работу в рамках государственных программ и занял первое место среди банков РА по объему выплат с показателем 38,7 млрд драмов, что на 23% превышает результат аналогичного периода прошлого года.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года во втором квартале 2020 года операционный доход от обслуживания юридических лиц увеличился на 27%, при этом чистый процентный доход увеличился на 71%.
В настоящее время банк обладает самой широкой сетью филиалов и банкоматов на территории Армении. Количество отделений составляет 73, из которых 28 находятся в Ереване и 45 – в регионах. Общее число банкоматов по итогам второго квартала достигло 193, из которых 91 установлены в Ереване и 102 – в регионах. В планах банка – расширить сеть устройств самообслуживания до конца года до 230 штук. Количество зон самообслуживания 24/7 по итогам второго квартала достигло 30.
«Банк демонстрирует высокие финансовые результаты благодаря системному развитию в последние годы по всем направлениям. В частности, за последние годы мы увеличили объем розничного кредитного портфеля в 2,3 раза, открыли ряд программ автокредитования с крупными дилерами, активно развиваем дистанционные каналы обслуживания. В корпоративном блоке проведена успешная работа с проблемными активами и их реализация, обеспечен рост кредитования малого бизнеса. В казначействе мы достигли хороших результатов за счет создания ряда инвестиционных инструментов − реализовали услугу брокериджа и доступ к биржевым торгам совместно с ВТБ Капитал Брокер», − отметил генеральный директор-председатель директората банка ВТБ (Армения) Иван Телегин.
Подробную информацию можно найти на официальном сайте банка www.vtb.am  или позвонив в контактный центр по номеру 87-87.