Ազգային պատկերասրահում վերաբացվում  է «Դալի և Պիկասո»  ցուցահանդեսը
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը երկար դադարից հետո վաղը վերաբացվում է: Առաջնորդվելով ՀՀ պարետի N 253 որոշմամբ՝ թանգարանի այցելուները պետք է պահպանեն հետևյալ կանոնները՝
թանգարանում այցելուները պարտադիր պետք է կրեն դիմակ և պահպանեն սոցիալական հեռավորություն: Այցելության ժամերն են 11.00-20.30։
Ազգային պատկերասրահից հայտնում են, որ վաղը վերաբացվում  է «Դալի և Պիկասո»  ցուցահանդեսը: Այն բաց կլինի ընդամենը 4 օր: Նախքան   արտակարգ   դրությունը  ձեռք   բերած տոմսերը ուժի մեջ են:
Հիշեցնենք,   որ   ցուցահանդեսը   ներկայացնում  է  Սալվադոր  Դալիի  և  Պաբլո Պիկասոյի  260  ստեղծագործություն  (քանդակ,  գրաֆիկա,  խեցեղեն)՝  «Искусство Наций»  հիմնադրամի  նախագահ,  մեկենաս  և  հավաքորդ  Ալեքսանդր  Շադրինի մասնավոր  հավաքածուից:  Այս ցուցահանդես-նախագիծն  արդեն  ներկայացվել  է բազմաթիվ երկրներում: Հավաքածուն Ալեքսանդր Շադրինը համալրել է 15 տարիների ընթացքում,  այն  Դալիի  ստեղծագործությունների  խոշորագույն  և  Պիկասոյի խեցեգործական  աշխատանքների  ամենաներկայանալի հավաքածուներից է աշխարհում:
Ցուցահանդեսը բացվել է մարտի 7-ին, պետք է գործեր  մինչև ապրիլի 26-ը, սակայն համավարակով պայմանավորված պատկերասրահը փակ էր։

Exhibition “Dali and Picasso” to reopen at the National Gallery of Armenia
The exhibition “Dali and Picasso” will reopen tomorrow at the National Gallery of Armenia with all safety measures in place. Visitors are required to wear masks in the venue and practice social distancing. The opening hours of the Gallery are from 11.00 to 20.30.
As the Gallery said in a released statement, initially the exhibition opened on March 7, 2020, however it was closed due to the Covid-19 pandemic. The exhibition “Dali and Picasso” is a specific dialogue of the two artists who have never had a joint exhibition in their lifetime.
Salvador Dali appeared in the whirl of Parisian avant-garde thanks to Picasso. They first met in 1926 in Picasso’s art studio. The latter helped Dali to go to the USA that played a decisive role for his creative achievements.
Works of the two artists juxtaposed in the exhibition give the Armenian art-lovers an exclusive opportunity to move to their imaginary world. The exhibition displays 260 artworks by Salvador Dali and Pablo Picasso (sculptures, graphic works and ceramics) from the private collection of the president of “Art of the Nations” Foundation, patron of art and collector Alexander Shadrin. This exhibition-project has already been represented in numerous countries and now it is exhibited in Armenia. Alexander Shadrin has replenished the collection within fifteen years. It is among major collections of Dali’s works and a significant one of Picasso’s ceramic works in the world.