Արցախի կառավարությունը 25 մլն դրամ է հատկացրել Լիբանանի հայկական համայնքին
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը ԱՀ 2020 թ. պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդի միջոցներից 25 մլն ՀՀ դրամ է հատկացրել Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով տուժած Լիբանանի հայկական համայնքին՝ որպես ֆինանսական աջակցություն: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 9-ին Արցախի կառավարությունը Լիբանանի հայկական գաղթօջախին հատուկ չվերթով «Արցախի ժողովրդից Լիբանանին» հումանիտար օգնություն է ուղարկել: Նույն նպատակով Հանրապետության նախագահի հանձնարարականով ստեղծվել է նաև հատուկ հանձնաժողով, որը համակարգում է այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:

Artsakh government allocated 25 million Armenian drams to the Armenian community of Lebanon
The Government of the Artsakh Republic allocated 25 million Armenian drams from the reserve fund of the 2020 state budget as a financial aid to the Armenian community of Lebanon suffered from the Beirut explosion.
As the Information department at the President’s Office reported, on August 9 the Artsakh Government sent humanitarian aid to the Armenian diaspora in Lebanon by a chartered plane «From the people of Artsakh to Lebanon». For the same purpose at the instruction of the republic's President a special commission has been created which coordinates the activities being done in this direction.”