«Փաստ». Ի՞նչ հակասություններ են եղել Վահրամ Ավետիսյանի և իմքայլական պատգամավորների միջև
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, կառավարության կողմից առաջադրված ՍԴ դատավորի թեկնածու Վահրամ Ավետիսյանը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում ընտրվելու մասին համաձայնությունը հետ կանչելու մասին դիմում էր ներկայացրել:
Ավետիսյանը մասնավորաբար իր ՖԲ էջում գրել էր. ««Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ հանդիպումից և հետագա քննարկումներից ինձ համար ակնհայտ դարձավ, որ պատգամավորների մի մասի՝ Սահմանադրական դատարանի դերակատարության, Սահմանադրական դատարանի դատավորի ապաքաղաքականացվածության և անկախության վերաբերյալ մոտեցումներն ու պատկերացումներն իմ մոտեցումներին և պատկերացումներին համահունչ չեն, իսկ որոշ դեպքերում նաև ինձ համար անընդունելի»։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով` իրականում բազմաթիվ հարցերի շարքում գերակշռող են եղել հարցերը կապված «Մարտի 1»-ի գործի հետ: Իմքայլական պատգամավորները թափանցիկ կերպով հասկացրել են Վահրամ Ավետիսյանին, որ նրա թեկնածությանը կողմ կքվեարկեն, եթե հավաստիացնի, որ գործելու է Վահե Գրիգորյանի «գծի մեջ», հակառակ դեպքում չի ընտրվի:
Ավետիսյանը, սակայն, նշել է, որ ինքը պրոֆեսիոնալ իրավաբան է, և լուրջ չէ ի սկզբանե որևէ գործի հետ կապված որոշում ակնկալել, յուրաքանչյուր գործ պետք է ուսումնասիրել մանրամասնությամբ և ըստ այդմ որոշում կայացնել, այլ ոչ թե առաջնորդվել կանխակալ վերաբերմունքով: Հիմնական այս հակասությունն էլ պատճառ է դարձել, որ Ավետիսյանը հետ կանչի իր համաձայնությունը»։

«Паст»: Какие противоречия возникли между Ваграмом Аветисяном и депутатами от фракции «Мой шаг»?
Газета «Паст» пишет: «Как известно, выдвинутый со стороны правительства кандидат в судьи КС Ваграм Аветисян представил заявление об отзыве согласия на избрание на должность судьи Конституционного суда.
В. Аветисян, в частности, на своей странице в соцсети Facebook написал: “После встречи с депутатами НС от фракции “Мой шаг” и дальнейших обсуждений для меня стало очевидным, что подходы и представления части депутатов относительно роли Конституционного суда, аполитичности и независимости судьи Конституционного суда не созвучны моим подходам и представлениям, а в некоторых случаях неприемлемы”.
По данным газеты «Паст», на самом деле доминирующими были вопросы, связанные с делом “1 марта”. Депутаты от «Моего шага» прозрачно дали понять Ваграму Аветисяну, что проголосуют за его кандидатуру, если он заверит, что будет действовать по «линии» Ваге Григоряна, в противном случае он не будет избран.
В. Аветисян, однако, отметил, что он профессиональный юрист, и изначально несерьезно ожидать решения по делу, каждое дело нужно детально изучить и в соответствии с этим принять решение, а не руководствоваться предвзятым отношением. Это принципиальное противоречие стало причиной того, что В. Аветисян отозвал свое согласие».