ԱՀԿ-ն կանխատեսել է կորոնավիրուսային համավարակի ավարտի ժամկետը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը  կորոնավիրուսի վարակի ավարտին երկու տարի է տվել։  Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է Ռոյթերսը։
ԱՀԿ տնօրենը հիշեցրել է, որ իսկանական գրիպի համավարակը, որը տարածվել էր 1918 թվականին, երկու տարի է տևել։ Նրա խոսքով, իհարկե, այսօր վիրուսի արագ տարածմանը նպաստում է շփումների մեծ քանակը։ Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ տեխնիկական զարգացումը և գիտելիքները կարող են օգնել դադարեցնել համաճարակը:
Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը   նաև նշել է, որ կորոնավիրուսի  պատվաստանյութի ստեղծումը անմիջապես չի հանգեցնի հիվանդության վերացմանը։
Ամբողջ աշխարհում արդեն կորոնավիրուսով վարակված է ավելի քան 23 միլիոն մարդ։ Կորոնավիրուս է տարածված աշխարհի 188 երկրում։ Համավարկի ողջ ընթացքում մահացել է ավելի քան 795 հազար վարակակիր։

В ВОЗ назвали примерные сроки завершения пандемии коронавируса
Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебреисус отвел два года для завершения пандемии коронавируса. Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Reuters.
Директор ВОЗ напомнил, что эпидемия испанки, которая разразилась в 1918 году, длилась два года. «У нас сейчас больше технологий, конечно, большее число связей, вирус имеет больше шансов распространиться, довольно быстро», — сказал он. При этом отмечается, что техническое развитие и знания могут помочь остановить пандемию.
Аданом Гебреисус также отметил, что создание вакцины от нового коронавируса не приведет сразу к прекращению заболевания.