Մոլորված հայ սպայի հարցը ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակի ուշադրության կենտրոնում է
Օգոստոսի 22-ին ժամը 19:30-ի սահմաններում մարտական հենակետը ստուգելու նպատակով սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել է: ՀՀ ՊՆ-ից հայտնել էին, որ իրականացվում են որոնողական աշխատանքներ:
Ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ հայ զինծառայողը գտնվում է իրենց տարածքում, ներկայացվում է որպես դիվերասանտ։
Panorama.am-ը դիմեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Երևանի գրասենյակ՝ պարզելու, արդյո՞ք այս ուղղությամբ որևէ քայլ իրենց կողմից նախաձեռնվել է, որևէ կողմն իրենց դիմե՞լ է։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին ասաց, որ այս պահին չի կարող որևէ բան ասել քայլերի հետ կապված։
«Իհարկե, ուշադրության կենտրոնում ենք պահում այս հարցը, հետևում ենք հրապարակումներին, բայց այս պահին դրանից ավելի որևէ բան չեմ կարող հաստատված ասել։
Սովորաբար այդ դեպքերի առնչությամբ ներգրավված կողմից հաստատում ենք ունենում, դրանից հետո կարողանում ենք երկխոսությունը տանել այն ուղղությամբ, որպեսզի կարողանանք հնարավորինս արագ հանդիպել անձին, առանձնազրույց ունենալ, պարբերական կերպով այցելել ու իրավիճակը, պայման պայմանները ստուգել»,- ասաց նա։

Вопрос касательно заблудившегося армянского офицера – в центре внимания ереванского офиса МККК
22 августа сего года, около 19:30, офицер Гурген Алавердян, отправившийся с целью проверки боевого опорного пункта, из-за крайне неблагоприятных погодных условий растерялся и заблудился. Из министерства обороны Армении сообщили, что проводятся поисковые работы.
Азербайджанская сторона утверждает, что армянский военнослужащий находится на территории Азербайджана, он представляется как диверсант.
Корреспондент Panorama.am обратился в ереванский офис Международного комитета Красного Креста (МККК), чтобы выяснить, предприняты ли те или иные шаги в этом направлении, обращалась ли к ним какая-либо из сторон.
Ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни заявила Panorama.am, что на данный момент не может ничего сказать в связи с шагами.
«Конечно, держим этот вопрос в центре внимания, следим за публикациями, но на данный момент, кроме этого, не могу ничего конкретного сказать.
Как правило, в подобных случаях получаем подтверждение от вовлеченной стороны, после этого уже имеем возможность вести диалог в том направлении, чтобы суметь как можно скорее встретиться с человеком, побеседовать с ним тет-а-тет, периодически посещать его, проверять ситуацию, условия», – сказала она.