ԱՀԿ-ն չի բացառում կորոնավիրուսով նորից վարակվելու հավանականությունը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) չի բացառում, որ մարդիկ կարող են երկրորդ անգամ վարակվել կորոնավիրուսով, գրում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ մեջբերելով ԱՀԿ փորձագետ Մարիա վան Կերկովեի խոսքը։ Վերջինս անդրադարձել էր  հայտարարություններին, որ Հոնկոնգում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսով կրկնակի վարակման դեպք:
«Հնարավոր է վիրուսի «վերակենդանացում» առաջանա։  Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ չէ արագ եզրակացություններ անել»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, պետք է նկատի ունենալ նաև հանգամանքը, որ կորոնավիրուսի մյուս տեսակների դեպքում առաջացած հակամարմինները որոշ ժամանակ անց «անհետանում» են օրգանիզմից։

Всемирная организация здравоохранения не исключает, что коронавирусом можно заразится повторно
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) не исключает, что коронавирусом можно заразится повторно, однако призывает не делать поспешные выводы. Об этом заявила в понедельник эксперт ВОЗ Мария ван Керкхове, комментируя информацию о том, что в Гонконге был выявлен случай повторного инфицирования.Информацию передает ТАСС.
"Не исключено, что повторное инфицирование может иметь место, - отметила она. - Однако не нужно делать быстрые выводы".
"По другим коронавирусам мы знаем, что иммунитет сохраняется на протяжении какого-то времени, - добавила эксперт. - Пока мы видим, что у людей, перенесших заболевание, имеется иммунитет. Однако исследования, в том числе касающиеся нейтрализующих реакций, продолжаются".