Օգոստոսի 21-ից Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում վերաբացվել է «Դալի և Պիկասո» ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսի հանդեպ հետաքրքրությունը մեծ է, այս օրերին նաև հերթեր են գոյացել պատկերասրահի մուտքի մոտ։
«Հաշվի առնելով «Դալի և Պիկասո» ցուցահանդեսի հանդեպ հասարակության ահռելի հետաքրքրությունը և հակահամաճարակային կանոնների պահպանման արդյունքում գոյացած մեծ հերթերը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ համաձայնություն է ձեռք բերվել հավաքածուատեր Ալեքսանդր Շադրինի հետ երկարացնելու ցուցահանդեսը ևս մեկ շաբաթով՝ մինչև օգոստոսի 30-ը ներառյալ»,- հայտնում են Ազգային պատկերասրահից։
Աշխատանքային ժամերը ՝ օգոստոսի 25-30-ը ժամը 11.00-20.30-ը:
Հիշեցնենք, որ ցուցահանդեսը ներկայացնում է Սալվադոր Դալիի և Պաբլո Պիկասոյի 260 ստեղծագործություն (քանդակ, գրաֆիկա, խեցեղեն)՝ «Искусство Наций» հիմնադրամի նախագահ, մեկենաս և հավաքորդ Ալեքսանդր Շադրինի մասնավոր հավաքածուից: Այս ցուցահանդես-նախագիծն արդեն ներկայացվել է բազմաթիվ երկրներում: Հավաքածուն Ալեքսանդր Շադրինը համալրել է 15 տարիների ընթացքում, այն Դալիի ստեղծագործությունների խոշորագույն և Պիկասոյի խեցեգործական աշխատանքների ամենաներկայանալի հավաքածուներից է աշխարհում:
Ցուցահանդեսը բացվել է մարտի 7-ին, պետք է գործեր մինչև ապրիլի 26-ը, սակայն համավարակով պայմանավորված պատկերասրահը փակ էր։

National Gallery of Armenia extends popular ‘Dali and Picasso’ exhibition by a week
The National Gallery of Armenia plans to extend the run of ‘Dali and Picasso’ exhibition,  one of its most popular shows by August 30 inclusive, the Gallery reported in a Facebook post.
"Considering the great interest of the public in the “Dali and Picasso” exhibition launched at the National Gallery of Armenia as well as the unprecedented number of visitors and huge line-ups formed as a result of maintaining anti-epidemic safety measures, an agreement was reached with the support of the ministry of education, science, culture and sport to extend the exhibition for another week week,' the source said.
The exhibition is open to visitors from 11.00 through 20.30 on August 25-30.
To note, the exhibition displays 260 artworks by Salvador Dali and Pablo Picasso (sculptures, graphic works and ceramics) from the private collection of the president of “Art of the Nations” Foundation, patron of art and collector Alexander Shadrin. The exhibition-project has already been represented in numerous countries and now it is exhibited in Armenia. Alexander Shadrin has replenished the collection within fifteen years. It is among major collections of Dali’s works and a significant one of Picasso’s ceramic works in the world.