ՄԱԿ. 120 միլիոն մարդ կարող է կորցնել իր աշխատանքը զբոսաշրջության ոլորտում
Ամբողջ աշխարհում տուրիզմի ոլորտում աշխատող 120 միլիոն աշխատող կարող է մնալ առանց աշխատանքի՝ կապված կորոնավիրուսի համավարակի և դրանով պայմանավորված սահմանափակումների հետ։ Այս մասին հայարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը։
«Աշխարհում յուրաքանչյուր տասերորդ մարդն աշխատում է զբոսաշրջության ոլորտում, այն ապահովում է հարյուր միլիոնավոր մարդկանց կենսապահովման համար միջոցներ»,- Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ՝ ասել է նա։
Ըստ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի, համաճարակն ավերում է տուրիզմի ոլորտը։ Նրա խոսքով, հատկապես սպառնալիքի տակ են հայտնվել միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունները, որտեղ կանայք և երիտասարդները կազմում են աշխատողների մեծ մասը:
ՄԱԿ-ի տվյալներով, զբոսաշրջիկների թիվը կարող է նվազել 58 տոկոսից մինչև 78 տոկոս՝ 2020 թվականին, ինչը կհանգեցնի այցելուների ծախսերի կրճատմանը՝ 2019 թ. -ի 1,5 տրիլիոն դոլարից մինչև 310-570 միլիարդ դոլար 2020 թվականին:

ООН: Около 120 млн человек рискуют остаться без работы в сфере туризма из-за COVID-19
Около 120 миллионов человек рискуют остаться без работы в сфере туризма из-за последствий пандемии, заявил генсек ООН Антониу Гутерреш в видеообращении.Об этом пишет РИА Новости.
"В секторе туризма работает каждый десятый человек на Земле, он обеспечивает средства к существованию еще сотням миллионов людей", — сказал Гутерреш.
Генсек указал, что пандемия коронавируса разоряет туристическую сферу.
По его словам, за первые пять месяцев 2020 года международные туристические потоки сократились более чем наполовину, а падение доходов от международных туристических услуг составило примерно 320 миллиардов долларов.
"Под угрозой находится около 120 миллионов рабочих мест непосредственно в сфере туризма. Многие из них приходятся на неформальный сектор экономики или микро-, малые и средние предприятия, где большую долю работников составляют женщины и молодежь", — отметил Гутерреш.
Во вторник ООН опубликовала аналитическую записку "Туризм и COVID-19". В ней говорится, что возможные сценарии для туристического сектора показывают, что число международных туристов может сократиться от 58 до 78 процентов в 2020 году, что приведет к падению расходов посетителей с 1,5 триллиона долларов в 2019 году до 310–570 миллиардов долларов в 2020 году.