Ռուսաստանում հարյուր միլիոնավոր ռուբլու թոշակներ են վճարվել «մեռած հոգիներին»
Ռուսաստանի Կենսաթոշակային ֆոնդի (ՌԿՖ) տարածքային մարմինները շարունակում են վճարել հանգուցյալ ռուսներին, եթե նրանց մահվան մասին տվյալները ուշացումով են հասնում նրանց: «Լենտա ռու»-ն հայտնում է, որ այդ խնդիրը նշված է Ռուսաստանի հաշվիչ պալատի զեկույցում:
Աուդիտը ընդգրկել է 2017-2019 թվականների ժամանակահատվածը: ՌԿՖ-ի միայն երկու տարածքային մարմիններում բացահայտվել է 377 միլիոն ռուբլու գերավճարներ: Այդ հաշիվներից միջոցները հանվում են հարազատների կողմից, և «մեռած հոգիներին» գնացած գումարները հնարավոր է վերադարձնել միայն դատարանների միջոցով, կամ եթե գումար ստացած քաղաքացիները համաձայն են կամավոր փոխհատուցել վնասը:
Հաշվիչ պալատի աուդիտորները սխալներ են հայտնաբերել կենսաթոշակների հաշվարկման համակարգում, ինչը հանգեցնում է ռուսների կենսաթոշակային իրավունքի խախտման, ներառյալ վճարների չափի նվազման:
Նման խնդիրներից է մեկ անձի համար երկու կամ ավելի հաշիվների բացումը և մի քանի քաղաքացիների մի SNILS-ի նշանակումը, ինչը բացատրվում է հարցաթերթիկների լրացման սխալով: Հաճախ նման սխալ է տեղի ունենում այն կանանց դեպքում, ովքեր փոխել են իրենց ազգանունը, եթե ՌԿՖ-ի մարմինները անձնական հաշիվներում չէին նշել նրանց ծննդյան ազգանունը:
Աուդիտը ընդգրկել է 45 կենսաթոշակային գործ, որոնցում հաշիվները միավորված են եղել: Գործերի կեսից ավելին սխալ է կազմվել, ինչի պատճառով քաղաքացիներին պակաս է վճարվել 2,2 միլիոն ռուբլի: Երեք տարվա ընթացքում միավորվել են 89.8 հազար մարդու հաշիվներ:

В России сотни миллионов рублей ушли на выплату пенсий «мертвым душам»
Территориальные органы Пенсионного фонда России (ПФР) продолжают выплаты умершим россиянам, если данные об их смерти поступают в организацию с запозданием. О такой проблеме говорится в отчете Счетной палаты России, пишет Лента.Ру.
Проверка касалась периода 2017-2019 годов. Только в двух территориальных органах ПФР выявлены переплаты на 377 миллионов рублей. Средства снимают с этих счетов родственники, а вернуть ушедшее «мертвым душам» можно только через суд, или же если граждане, успевшие получить деньги, согласятся добровольно возместить ущерб.
Также аудиторы Счетной палаты нашли ошибки в системе начисления пенсий, которые приводят к нарушению пенсионных прав россиян, в том числе к снижению размеров выплат.
Среди таких проблем — открытие на одного человека двух и более счетов и присвоение одного СНИЛС нескольким гражданам, что объясняется ошибкой при заполнении анкет. Часто подобная ошибка возникает в случае с женщинами, сменивших фамилию, если органы ПФР не указали на лицевых счетах ее фамилию при рождении.
Проверка коснулась 45 пенсионных дел, в которых объединили счета. Более половины процессов прошло с нарушениями, из-за чего гражданами недоплатили 2,2 миллиона рублей. За три года объединены счета у 89,8 тысячи человек.