«Փաստ». Սորոսականները իշխանության հետ «համագործակցում» են կոնկրետ մի քանի նեղ ոլորտներում
«Փաստ» թերթը գրում է, թե իր տեղեկություններով` «արևմտյան ֆինանսավորմամբ գործող ՀԿ-ների ներկայացուցիչները կամ, այսպես ասած, սորոսականները, որոնք, ինչպես հայտնի է, առանցքային դերակատարություն ունեն Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության մեջ, բաշխված են ըստ ոլորտների։
Մեր տեղեկություններով` նրանք ՀՀ իշխանության հետ «համագործակցում» են կոնկրետ մի քանի նեղ ոլորտներում, որտեղ ունեն հստակ «անելիքներ» ու բազմամյա փորձ։ Այսպիսով, նրանք առանցքային դերակատարություն ունեն հատկապես կրթության, դատական իշխանության և 1-2 այլ ոլորտների «բարեփոխումների» հարցերում։ Ըստ էության, խոսքը բավականին զգայուն ու առանցքային նշանակության ոլորտների մասին է։ Իսկ կոնկրետ ինչպիսի՞ կարգավորումների ու «բարեփոխումների» մասին է խոսքը:
«Դե, դա ակնհայտ երևում է մասնավորաբար կրթության ու դատաիրավական ոլորտներում կատարվող իբր բարեփոխումներից, առաջարկվող կոնվենցիաներից ու օրենսդրական փոփոխություններից, որոնք հանրային մեծ դժգոհություն են առաջացրել»,-նշեց մեր զրուցակիցը»։

«Паст»: Соросовцы «сотрудничают» с властями Армении в нескольких конкретных сферах
Газета «Паст» пишет, что по ее сведениям, «представители финансируемых Западом НПО или, так называемые, соросовцы, которые, как известно, играют ключевую роль в правительстве Никола Пашиняна, распределены по сферам».
«По имеющимся у нас сведениям, они “сотрудничают” с властями РА в нескольких конкретных узких сферах, где у них есть четкие “дела” и многолетний опыт. Таким образом, они играют ключевую роль особенно в вопросах “реформ” в сферах образования, судебной системы и 1-2 других сферах. По сути, речь идет о довольно деликатных и важных сферах. А о каких конкретно регулировках и “реформах” идет речь?» – пишет газета.
«Ну, это явно видно из якобы реформ, проводимых в сфере образования и судебно-правовой сфере, предлагаемых конвенций и законодательных изменений, которые вызвали большое недовольство общественности», – сказал собеседник издания.