«Ժողովուրդ». Եթե արտակարգ դրության ռեժիմը երկարաձգվել է վերջին անգամ, ապա սեպտեմբերին նոր օրենքը պետք է ընդունված լինի
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Առանց արտակարգ դրության ռեժիմի երկարացման սահմանափակումները պահպանելու համար կատարված աշխատանքները մոտեցել են ավարտին: «Ժողովուրդ» օրաթերթին ՀՀ արդարադատության նախարարության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Լուսինե Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ օրենքների նախագծերի մշակման աշխատանքներն ավարտվել են և ուղարկվել վարչապետի աշխատակազմ։ Այլ մանրամասներ, սակայն, Լուսինե Մարտիրոսյանը չհայտնեց: Ինչպես հայտնի է, արդեն մոտ մեկ ամիս է, ինչ Առողջապահության նախարարությունը Արդարադատության նախարարության հետ միասին օրենսդրական նախաձեռնություն է մշակում, որ հնարավոր լինի սպտեմբերի 11-ին արտակարգ դրության ժամկետը ևս մեկ անգամ չերկարաձգել, սակայն սահմանափակումները պահպանել:
Հիշեցնենք, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ժամկետը երկարաձգվել է մինչ սեպտեմբերի 11, հետևաբար մինչ այդ օրը պետք է կա՛մ այդ նախագծերն ընդունվեն, կա՛մ էլ արտակարգ դրության ժամկետը կերկարաձգվի: Սակայն օգոստոսի 12-ին՝ խորհրդարանում քննարկման ժամանակ, ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել էր, թե արտակարգ դրությունը երկարաձգվում է վերջին անգամ, այսինքն՝ մինչև սեպտեմբեր նոր օրենքը պետք է ընդունված լինի»:

«Жоховурд»: Будет ли продлен срок ЧП в Армении еще раз?
Газета «Жоховурд» пишет: «Работы, проведенные для сохранения ограничений без продления режима чрезвычайного положения, близятся к завершению».
Пресс-секретарь министерства юстиции Армении Лусине Мартиросян сообщила газете, что работы по разработке законопроектов завершены, они отправлены в аппарат премьер-министра. Иных подробностей она не представила.
«Как известно, вот уже примерно месяц, как Минздрав вместе с министерством юстиции разрабатывают законодательную инициативу с тем, чтобы 11 сентября в очередной раз не продлевать режим ЧП, при этом сохранив ограничения.
Напомним, что срок действия правового режима чрезвычайного положения продлен до 11 сентября, следовательно, к этому дню либо эти проекты должны быть приняты, либо срок действия режима ЧП должен быть продлен.
Однако во время обсуждения в парламенте Армении 12 августа комендант Тигран Авинян сообщил, что срок ЧП продлевается в последний раз, иными словами до сентября новый закон должен быть принят».