«Հայփոստը» պատրաստվում է դուստր կազմակերպություն հիմնել Չինաստանում. Հակոբ Արշակյան
«Բարձրացվել են Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատորի շուրջ 1300 աշխատակիցների աշխատավարձերը՝ 20-25 տոկոսով»,-հրավիրված ասուլիսում ամփոփելով գերատեսչության կես տարվա աշխատանքների արդյունքները՝ հայտարարեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
Նախարարը հայտնեց, որր վերաբացվել է ԱՄՆ Դենվերում գործող «Հայփոստի» դուստր կազմակերպությունը, որը կխթանի առևտրաշրջանառությունը ԱՄՆ-ի հետ։ Հակոբ Արշակյանի խոսքով «Հայփոստը» պատրաստվում է դուստր կազմակերպություն հիմնել նաև Չինաստանում, և մշակման փուլում է այս ընկերության զարգացման նոր ռազմավարությունը։
Հակոբ Արշակյանը հայտնեց, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ միասին «Հայփոստը» թվայնացրել է կենսաթոշակային փոստային անկանխիկ վճարումների համակարգը։ Վերջինս նոր ձեռքբերութմների թվում առանձնացրեց Տավուշի մարզի Բարեկամավան գյուղում «Հայփոստի» նոր տիպի բաժանմունքի բացումը:
Արշակյանը նկատեց, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը կազմակերպել և իրականացրել է կորոնավիրուսի հետևանքների վերացման 17-րդ ծրագիրը, որի առաջին դրամաշնորհային մրցույթի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 22 մլն դրամ: Դրա շրջանակներում 5 լավագույն նախագծեր ներկայացրած ընկերություններին տրամադրվել են 10 մլն, 5մլն, 3 մլն և երկուական 2 մլն դրամի չափով աջակցություն, որի շրջանակնրերում նախագծվել և արդեն արտադրվում են օդի ախտահանման և օզոնի չափագրման սարքեր:

«Армпочта» намерена основать дочернюю компанию в Китае – Акоп Аршакян
«Зарплаты около 1300 сотрудников национального оператора почтовой связи Армении повышены – на 20-25%», – заявил на созванной 26 августа пресс-конференции министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян, подводя итоги работы министерства за минувшие 6 месяцев.
По словам министра, возобновлена деятельность дочерней̆ компании «Айпост» («Армпочта») в Денвере (США), что простимулирует товарооборот с США. Также, как указал Аршакян, «Армпочта» намерена основать дочернюю компанию в Китае, новая стратегия развития данной компании находится в стадии разработки.
Как сообщил Аршакян, «Армпочта» и министерство труда и социальных вопросов Армении совместно провели цифровизацию системы безналичных почтовых пенсионных выплат.  В качестве новых достижений министр выделил открытие филиала «Армпочты» нового типа в селе Барекамаван Тавушской области Армении.
По словам Аршакяна, министерство высокотехнологической промышленности Армении организовало и реализовало 17-ю программу ликвидации последствий коронавируса, общий бюджет первого грантового конкурса которой составил 22 млн драмов. В его рамках представившим 5 лучших проектов компаниям было предоставлено содействие в размере 10 млн, 5 млн, 3 млн и по 2 млн драмов, в рамках этого спроектированы и уже производятся приборы для обеззараживания воздуха и измерения содержания озона.