Կառավարության հաստատած օրակարգում մի շարք նախագծեր լրամշակման կարիք ունեին
«Ցավով պետք է արձանագրել, որ այսպիսի դեպքերի շարք է արձանագրվում ՀՀ-ում, ինչը ևս մեկ անգամ պետք է մեր ուշադրությունը սևեռի բնական գազի շահագործման անվտանգության կանոնների պահպանման վրա»,- կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ռայնիսի 1 հասցեում գտնվող շենքի պայթյունի դեպքին:
Վարչապետը հայտնեց, որ պայթյունի հետևանքով ավերվել  մի ամբողջ շքամուտք՝ 12 բնակարան, հարուցվել է քրեական գործ: Նա տեղեկացրեց, որ բնակարանից զրկված բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք դիմել են օգնության համար, ապահովվել են ժամանակավոր կեցավայրով, նրանց մեկ շաբաթով հյուրանոց է տրամադրվել մինչև բնակարանի հարցի լուծումը: Վարչապետը  քաղաքացիների ուշադրությունը բևեռեց բնական գազի շահագործման կանոնների պահպանման անհրաժեշտության վրա:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի համաճարակի խնդրին՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ գործնականում արդեն 6 օր արձանագրվում է 200-ից քիչ դեպք, իսկ նախորդ օրը արձանագրվել է 203 նոր դեպք՝ 1938 թետավորման արդյունքում:
«Նախորդ շաբաթվա տվյալներով դեպքերի նվազման միտումը, որ կանգ էր առել, նորից շարունակում է նվազել և այն պայմանավորված է հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ»,- հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նկատելով, որ համաճարակի ընթացքում արձանագրվել է կորոնավիրուսից 864 մահ  և ևս 265 մահ այլ պատճառներով՝ վարչապետը ցավակցություն հայտնեց այդ և գազի պայթյունից զոհված քաղաքացու հարազատներին:
Կառավարությունն անցավ օրակարգի հաստատմանը, և վարչապետը նախարարների զեկույցից տեղեկացավ, որ 46 նախագծից 3-ում լրամշակման կարիք կա: Այն չխանգարեց, որ կառավարությունը հաստատի օրակարգը և անցնի 3 քննարկվող որոշումների ներկայացմանը:

В утвержденной правительством Армении повестке дня 3 проекта нуждались в доработке
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства республики в четверг, 27 августа, коснулся обрушения жилого дома на улице Райниса в Ереване вследствие взрыва из-за утечки природного газа.
«С сожалением нужно признать, что в Армении регистрируется серия подобных инцидентов. Наше внимание необходимо еще раз обратить на вопрос соблюдения правил безопасности эксплуатации природного газа», – отметил глава правительства.
Премьер сообщил, что из-за взрыва был разрушен целый подъезд с 12 квартирами, по данному факту возбуждено уголовное дело, в рамках которого устанавливаются все обстоятельства. Как указал Пашинян, оставшимся без крова жильцам было предложено временное проживание в гостинице, до решения жилищной проблемы. От этого предложения многие отказались, а согласившиеся поселились в гостинице на одну неделю.
Обратившись к ситуации с распространением коронавируса в Армении, Никол Пашинян сообщил, что уже 6 дней подряд на практике у нас выявляется менее 200 случаев заражения коронавирусом в сутки, а за минувшие сутки было выявлено 203 новых случая заражения при проведенных 1938 тестах.
«По данным минувшей недели, тенденция снижения числа случаев, остановившаяся на некоторое время, кажется, вновь продолжает снижаться. И это обусловлено исключительно соблюдением противоэпидемических правил», – указал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что число случаев с летальным исходом из-за Covid-19 составило 864, зарегистрировано и 265 случаев смерти инфицированных людей, когда смерть наступила по причине другой болезни.
От имени правительства он выразил соболезнования родным скончавшихся вследствие Covid-19, а также родным скончавшегося 26 августа при обрушении дома в Ереване.
Затем правительство приступило к утверждению повестки дня заседания, из доклада министров стало ясно, что 3 из 46 проектов нуждаются в доработке. Однако это не помешало кабмину утвердить повестку дня и перейти к рассмотрению этих 3 проектов.