«Օսկարը» կպահպանի «կին դերասան» և «տղամարդ դերասան» անվանակարգերը
ԱՄՆ կինոակադեմիան առայժմ չի ծրագրում հետևել Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնի օրինակին և չի հրաժարվելու դերասանական աշխատանքի  համար  սեռական հատկանիշներով մրցանակներ շնորհելուց: Այս մասին Ռիա Նովոստիին հայտնել են կազմակերպությունից։
«Մենք նախատեսում ենք պահպանել ընթացիկ մրցանակների կառուցվածքը և կշարունակել ուշադիր լինել զարգացող քննարկումներին, կլսենք մեր անդամներին», - ասել է ԱՄՆ կինոակադեմիայի խոսնակը՝ պատասխանելով «Բեռլինալեի» կազմակերպիչների որոշման վերաբերյալ մեկնաբանության խնդրանքին:
Երկուշաբթի Berlinale-ի կազմակերպիչները հայտարարել էին, որ լավագույն տղամարդու և կնոջ դերի մրցանակների փոխարեն մտցնում են սեռաչեզոք մրցանակ: 2021 թվականից կշնորհվեն «Արծաթե արջ» լավագույն գլխավոր դերակատարի և «Արծաթե արջ» երկրորդ պլանի լավագույն դերակատարի համար մրցանակներ:

«Оскар» не откажется от вручения наград за актерскую работу по половому признаку
Киноакадемия США пока не планирует следовать примеру Берлинского международного кинофестиваля и отказываться от вручения наград "Оскар" за актерскую работу по половому признаку, сообщили РИА Новости в организации.
В понедельник организаторы Берлинского международного кинофестиваля Berlinale объявили о введении вместо призов за лучшие мужскую и женскую роли "гендерно-нейтральной" награды. С 2021 года будут вручаться "Серебряный медведь за лучшую актерскую работу в главной роли" и "Серебряный медведь за лучшую актерскую работу в роли второго плана".
"Мы планируем сохранить нынешнюю структуру наград и будем продолжать быть внимательными к нарождающейся дискуссии и прислушиваться к (мнению) наших членов", - сказал РИА Новости представитель Киноакадемии США в ответ на просьбу прокомментировать решение организаторов Berlinale.