Դաշնակահար Եվա Գևորգյանը Գրան պրի և հատուկ մրցանակ է ստացել Չիկագոյի միջազգային մրցույթում
Երիտասարդ տաղանդավոր դաշնակահարուհի, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մենակատար, «Երազարտ» ծրագրի սան Եվա Գևորգյանը Գրան պրի է ստացել Չիկագոյի միջազգային երաժշտական մրցույթում (Chicago International Music Competition):
Բացի այդ, դաշնակահարուհին հատուկ մրցանակ է ստացել՝ Ֆ․ Շոպենի ստեղծագործության լավագույն կատարման համար։ Այս անգամ օնլայն ձևաչափով կայացած մրցույթի ժյուրիի անդամներն իրենց հիացմունքն են արտահայտել տաղանդավոր երաժշտի կատարողական վարպետության և արտիստիզմի վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում է «Երազարտ»-ի PR պատասխանատու Ռոզա Գրիգորյանը։
Մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 22 երկրի 400-ից ավելի երաժիշտ։ Ամեն տարի փառատոնն անցկացվում է ԱՄՆ-ի Չիկագո քաղաքում՝ համախմբելով աշխարհի ամենատաղանդավոր երաժիշտներին և նպաստելով նրանց մասնագիտական զարգացմանը։ Մրցույթի նպատակներից է նաև նպաստել մշակութային փոխանակությանն ու հայտնաբերել երիտասարդ տաղանդներին։
«Մեզ համար մեծ հպարտություն է, որ Եվա Գևորգյանը ևս մեկ հաղթանակ է գրանցում միջազգային ասպարեզում։ Տաղանդավոր դաշնակահարուհին միշտ բարձր է պահում հայ կատարողական դպրոցի անունն ամենահեղինակավոր հարթակներում։ Մեծ ուրախությամբ պետք է ընդգծեմ, որ վերջերս Գևորգյանը ելույթ է ունեցել Մարիինյան թատրոնի նվագախմբի հետ՝ մեծանուն մաեստրո Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ։ Ոչ բոլոր արտիստներն են արժանանում նման պատվի»,-նշում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր, «Երազարտ» ծրագրի ղեկավար Արման Պադարյանը։
Տեղեկացնենք նաև, որ Եվա Գևորգյանն այժմ պատրաստվում է մասնակցել Ֆ․ Շոպենի անվան դաշնակահարների միջազգային մրցույթին, որն ավանդաբար անցկացվում է Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում։ Այն համավարակի պատճառով հետաձգվել է, և կանցկացվի 2021 թվականին։

Пианистка Ева Геворгян – обладательница Гран-при и специального приза на музыкальном конкурсе в Чикаго
11:53 28/08/2020
Молодая талантливая пианистка, солистка Национального филармонического оркестра Армении, воспитанница программы «Еразарт» Ева Геворгян получила Гран-при на международном музыкальном конкурсе в Чикаго (Chicago International Music Competition).
Кроме того, пианистка получила и специальный приз «За лучшее исполнение произведения Фредерика Шопена». Члены жюри конкурса, проходящего в этот раз в онлайн-формате, выразили свое восхищение исполнительским мастерством и артистизмом талантливой пианистки, сообщает ответственная за связи с общественностью «Еразарт» Роза Григорян.
Заявки на участие в конкурсе подали более 400 музыкантов из 22 стран. Фестиваль ежегодно проводится в Чикаго (США), собирая самых талантливых музыкантов мира и способствуя их профессиональному развитию. Одной из целей конкурса является и содействие культурному обмену и выявлению молодых дарований.
«Для нас большая гордость, что Ева Геворгян одержала еще одну победу на международной арене. Талантливая пианистка всегда с честью представляет армянскую исполнительскую школу на самых престижных площадках. С большой радостью должен подчеркнуть, что недавно Геворгян выступала с оркестром Мариинского театра под руководством выдающегося маэстро Валерия Гергиева. Не все артисты удостаиваются такой чести», – отмечает генеральный продюсер Национального филармонического оркестра Армении, руководитель программы «Еразарт» Арман Падарян.
Отметим также, что Ева Геворгян сейчас готовится принять участие в Международном конкурсе пианистов имени Фредерика Шопена, который традиционно проходит в столице Польши Варшаве. Он был перенесен из-за пандемии и будет проведен в 2021 году.