Ապրիլյան և աշխարհազոր՝ պատասխանում է պաշտպանության նախարարը
«Դուք ինձնից քաղաքական գնահատական եք ուզո՞ւմ։ Չեք ուզում ... Ապրիլյան գործողություններն ավարտվել են որոշ տարածքային կորուստներով, բայց  ռազմաքաղաքական փոփոխություն չի կատարվել»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Ապրիլյան պատերազմում հայկական կողմը հաղթե՞լ է։
Դիտարկմանը, թե սա բավարար է պնդելու, որ մենք չե՞նք հաղթել, նախարարն ասաց. «Ես չեմ պնդողը, ոչ էլ պնդում եմ, որ հաղթել ենք։
Որպես պաշտպանության նախարար՝ ես հաղթելու կողմնակիցն եմ, ոչ արձանագրելու, ոչ...  Թողեք մենք մեր գործով զբաղվենք»։
Նա նշեց, որ ԱԺ Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովը մեծ աշխատանք է կատարել, պետք է սպասել, մինչև կհրապարակվի զեկույցը։
Հարցին՝ էական տարբերություն կլինի՞ Ապրիլյանից հետո ՊՆ կատարած ուսումնասիրությունից ու պատրաստած փաստաթղթից, Դավիթ Տոնոյանն ասաց, «Շատ մանրամասն է եղել այդ վերլուծությունը, շատ հարցերի պատասխաններ տվել է։ Ընդ որում՝ եղել է մեծ ինքնաքննադատություն։ Կարծում եմ, որ շատ տարբերություն չի լինելու։ Ուղղակի մեր ինքնաքննադատությունը կարող է որոշակի հրապարակային դառնալ, որոշակի՝ ոչ»։
Ինչ վերաբերում է կորցրած դիրքերին և արդյո՞ք ռազմավարական նշանակություն ունին, պաշտպանության նախարարն ասաց, որ դիրքերը լուծում են մարտավարական խնդիր, որովհետև այդ դիրքերը մեկ վաշտի, մեկ դասակի դիրքեր են։
Ինչ վերաբերում է աշխարհազոր ստեղծելուն, Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ  դրա ստեղծումն  ուղղակի հասարակության պատրաստությունն է արձագանքելու ռազմական բնույթի մարտահրավերներին, ռազմական բնույթի սպառնալիքներին։
Հարցին՝ կարծիքներ են հնչում արդյո՞ք մեր բանակը բավարար չէ, որ պետք է աշխարհազոր ստեղծենք, դրա նպատակը ո՞րն է լինելու, նա պատասպանեց, որ պետք է ուշադրություն դարձնել հարևանի հայտարարություններին, անվտանգության պատճառով Հայաստանի շուրջ ձևավորված սպառնալիքներին, ռիսկերին. «Կարծում եմ՝ մեր ռեսուրսները միայն ակտիվ բանակի, գործող Զինված ուժերի, իհարկե, կարող են  բավարար չլինել»։

Об Апрельской войне и создании ополчения: отвечает глава Минобороны Армении Давид Тоноян
«Вы хотите от меня политической оценки? Не хотите … Апрельские действия завершились некоторыми территориальными потерями, но военно-политического изменения не произошло», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании 28 августа министр обороны Армении Давид Тоноян, отвечая на вопрос, победила ли армянская сторона в Апрельской войне 2016 года в зоне карабахского конфликта.
На вопрос, достаточно ли этого, чтобы утверждать, что мы не победили, министр ответил: «Не я это утверждаю. Но и не утверждаю, что мы победили.
Как министр обороны, я – сторонник варианта победы, не констатации, не … Оставьте, мы будем заниматься своим делом».
Он отметил, что Следственная комиссия НС по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 года проделала большую работу, нужно подождать, пока будет обнародован доклад.
На вопрос, будет ли существенной разница между докладом комиссии и проведенными Минобороны Армении после Апрельской войны исследованиями, Давид Тоноян отметил: «Министерство обороны представила очень подробный анализ, были даны ответы на многие вопросы. Кстати, была большая самокритика. Я думаю, что большой разницы не будет. Просто наша самокритика в определенной степени может стать публичной, в некоторой – нет».
На вопрос о том, имели ли утерянные позиции стратегическое значение, министр сказал: «Позиции решают тактическую задачу, потому что эти позиции являются позициями одной роты, одного взвода».
Что касается создания ополчения, Давид Тоноян сказал, что его создание – это просто подготовка общества к реагированию на вызовы и угрозы военного характера.
Относительно звучащих мнений о том, разве не достаточно ресурсов нашей армии, что возникла необходимость в ополчении, министр ответил, что нужно обращать внимание на заявления соседней страны, сформировавшихся вокруг Армении угроз безопасности, рисков. «Считаю, что наших ресурсов лишь за счет активной армии, действующих ВС, конечно, может оказаться недостаточно», – сказал он.
Министр обороны Армении Давид Тоноян оценил и ситуацию на границе: «Сформулирую следующим образом – ситуация стабильна и предсказуема».