2020-ին տնտեսական ոլորտում բավականին հետընթաց ունենք. Թաթուլ Մանասերյան
«Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ 2020 թվականի տվյալներով բավականին հետընթաց ունենք, բայց դրա հետ մեկտեղ պետք է հաշվի առնենք, որ եղել են ազդեցություններ, որոնք մեր մրցակից, ինչպես նաև բարեկամ երկրներում նույն հետևանքն են ունեցել»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը՝ անդրադառնալով 2020 թվականի առաջին կիսամյակի տնտեսական ցուցանիշներին։
Նրա խոսքով, տնտեսության և տնտեսական ցուցանիշների վրա ազդող գործոնների մասին խոսելիս, առաջին հերթին պետք է հաշվի առնել համավարակը. դա չէր կարող հաշվի առնվել 2020 թվականի տնտեսական գործունեության կանխատեսումներում։ Տնտեսագետը նշեց, որ ինչպես առկա ցուցանիշներն են վկայում, համավարակը բավականին լուրջ ազդեցություն է թողել՝ բացասական առումով։
«Հատկապես փետրվար-մարտ ամիսներին խնդիրներ էին առաջացել ինչպես դրամավարկային քաղաքականության, այնպես էլ ազգային դրամի անվտանգության տեսանկյունից։ Իհարկե, շատ կարճատև եղել են փոխարժեքի և ֆինանսական ընդհանուր պայմանների փոփոխություններ, բայց պետք է նշեմ, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրների շարքում միակ երկիրն է, որը պահպանեց ազգային դրամի կայունությունը։ Դա բավականին բարենպաստ ֆոն է ստեղծել տնտեսության տարբեր ոլորտների համար։ Թեև ցուցանիշների մեծ մասը բացասական է, և արտաքին առևտրաշրջանառության գծով որոշակի կորուստ ունենք, բայց ԵԱՏՄ առանձին երկրների հետ այնուամենայնիվ ապրանքաշրջանառության մեջ մենք բավականին շոշափելի ծավալներ ենք պահպանում։
Թեև ՌԴ ապրանքների արտահանումն անկում է ապրել, բայց առանձին ապրանքատեսակների գծով կա աճ։ Դա ալկոհոլային խմիչքների մասով է, և մենք հույս ունենք, որ համավարակով պայմանավորված սահմանափակումները երբ հանվեն, ապա ծառայությունների ոլորտում մենք կունենանք որոշակի աշխուժություն։ Հայտնի է, որ տարվա միայն առաջին կիսամյակով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի մասին խոսել հնարավոր չէ»,- ասաց տնտեսագետը։
Թաթուլ Մանասերյանի խոսքով, աշնան ամիսները կարող են դեռ որոշակի փոփոխություն մտցնել տնտեսական ակտիվության ցուցանիշում։ Ըստ նրա, փոխվել են տնտեսության զարգացման վերաբերյալ կանխատեսումները.
«Բայց այս պայմաններում տնտեսության կայունությունը պահպանելը, կարծում եմ, լուրջ ձեռքբերում կլինի, քանի որ ընդհանուր ֆոնը միջազգային ասպարեզում բարենպաստ չէ։ Ավելին՝ անորոշությունը ավելի բնորոշ է զարգացած երկրներին։ Մենք հույս ունենք, որ համավարակը և առաջ եկած տնտեսական ճգնաժամը կարող է լավ հնարավորություն լինել ՀՀ-ի համար՝ ավելի դինամիկ զարգացնելու իր տնտեսությունը, եթե մեզ հաջողվի տարանջատել արտաքին բացասական ազդեցությունները ներքին խնդիրներից։ ԵԱՏՄ-ի հետ մեր կապերն այդպիսի հնարավորություն տալիս են մեզ»։

В 2020 году у нас значительный регресс в экономической сфере – Татул Манасерян
«Наши исследования показывает, что, по данным 2020 года, у нас значительный регресс. Но в то же время мы должны учитывать, что были факторы, которые привели к таким же последствиям и в других странах – как дружественных, так и нет», – заявил сегодня журналистам экономист Татул Манасерян, коснувшись экономических показателей первого полугодия 2020 года.
По его словам, говоря о влияющих на экономику и экономические показатели факторах, в первую очередь, следует учитывать пандемию: это не могло быть учтено в прогнозах экономической деятельности на 2020 год. Экономист отметил, что, как свидетельствуют имеющиеся показатели, пандемия оказала достаточно серьезное влияние – в негативном смысле.
«Особенно в феврале-марте возникли проблемы с точки зрения как денежно-кредитной политики, так и безопасности национальной валюты. Конечно, очень недолго продлились изменения, касающиеся обменного курса и общих финансовых условий, но должен отметить, что Армения – единственная страна среди членов ЕАЭС, которая сохранила стабильность национальной валюты. Это создало достаточно благоприятный фон для разных секторов экономики. Хотя большинство показателей – отрицательные, у нас есть определенные потери по линии внешнего торгового оборота, но мы, тем не менее, сохраняем достаточно ощутимые объемы товарооборота с отдельными странами ЕАЭС.
Хотя экспорт товаров в РФ пережил спад, но по линии отдельных видов товаров есть рост. Речь идет об алкогольных напитках. И мы надеемся, что со снятием обусловленных пандемией ограничений у нас будет определенная активность в сфере услуг. Известно, что нельзя говорить о показателе экономической активности только на основании первого полугодия», – сказал экономист.
По словам Татула Манасеряна, осенние месяцы могут еще внести некоторые изменения в показателе экономической активности. Как он указал, изменились прогнозы касательно экономического развития.
«Но поддержание стабильности экономики в этих условиях, полагаю, будет серьезным достижением, поскольку общий фон на международной арене неблагоприятный. Более того, неопределенность более характерна для развитых стран. Мы надеемся, что пандемия и возникший экономический кризис могут стать хорошей возможностью для Армении более динамично развивать свою экономику, если нам удастся отделить внешние негативные импульсы от внутренних проблем. Наши связи с ЕАЭС дают нам такую возможность», – заявил он.