Շախմատի պատմության մեջ առաջին անգամ անցկացված համաշխարհային օնլայն Օլիմպիադայի չեմպիոններ են Ռուսաստանի և Հնդկաստանի թիմերը։
Եզրափակչի առաջին ռաունդն ավարտվել էր ոչ ոքի՝ 3։3։ Երկրորդ ռաունդում Հնդկաստանի հավաքականի երկու խաղացողներ խնդիրներ են ունեցել ինտերնետ կապի հետ: 4,5։15 հաշվով հաղթել է Ռուսաստանի թիմը։ championat.com-ի հաղորդմամբ, սա նշանակում է, որ օլիմպիադայում հաղթողը Ռուսաստանն է։ Սակայն Հնդկաստանի հավաքականը բողոքարկել է այն պատճառաբանությամբ, որ կապի խնդիր ունեցել են ոչ թե իրենց շախմատիստները, այլ այն կայքի սերվերը, որով անցկացվում է խաղը։ Բողոքարկումը բավարարվել է, ՖԻԴԵ-ի օնլայն Օլիմպիադայի հաղթող են ճանաչվում Ռուսաստանն ու Հնդկաստանը։
Ի դեպ, օլիմպիադայի ընթացքում նմանատիպ խնդիրներ ուներ նաև Հայաստանի հավաքականը՝ Հնդկաստանի հետ քառորդ եզրափակչում, այն ժամանակ հաղթանակը տվել էր Հնդկաստանին:
«Հետաքրքիր է՝ իրենք իրենց որոշումներից չե՞ն ամաչում: Կամ համաճարակը այնքան ազդել է մտքի վրա, և մարդիկ իրենց համարում են «ամենազոր»՝ նստած համակարգիչների մոտ։ Նրանք շախմատից էժան կամ թանկ շապիտո ին սարքել, բայց, ցավոք, կրկեսը հեռանում է, բայց ծաղրածուները, չգիտես ինչու, մնում են ... »,- Թվիթերում գրել է գրոսմայստեր, Հայաստանի վեցակի չեմպիոն, Եվրոպայի թիմային առաջնության հաղթող Էլինա Դանիելյանը։
«Ինչպիսի խայտառակություն ... Արկադի Դվորկովիչը և Էմիլ Սուտովսկին ձախողեցին ... Ամբողջ շախմատային աշխարհին ցույց տվեցիք, որ բարոյական սկզբունքներ չունեք»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է գրոսմայստեր, աշխարհի թիմային ութերորդ առաջնության հաղթող, շախմատային օլիմպիադաների եռակի հաղթող Գաբրիել Սարգսյանը։
Նշենք, որ Արկադի Դվորկովիչը ՖԻԴԵ-ի նախագահն է, իսկ Էմիլ Սուտովսկին ՖԻԴԵ-ի գլխավոր տնօրենը։
championat.com-ի հաղորդմամբ, Ռուսաստանի հավաքականի կազմում աշխարհի թիմային առաջնության կրկնակի հաղթող, գրոսմեյստեր Յան Նոպոմնյաշչին մեկնաբանել է ՖԻԴԵ-ի առցանց օլիմպիադայի արդյունքները:
«Ընդհանրապես, Օլիմպիական խաղերը, ինչպես և շախմատային օլիմպիադան, կոչված են միավորելու տարբեր մշակույթներ ու երկրներ: Այնպես որ այս իրավիճակը ուրախալի չէ: Առցանց խաղի խնդիրը կապի հնարավոր խափանումներն են: Իհարկե, դա վեճեր է առաջացնում: Ինձ թվում է, որ Հայաստանի հավքականի հետ նմանատիպ դեքից հետո, երբ Հայաստանի բողոքարկումը մերժվեց, առաջացավ նախադեպ, և տրամաբանական կլիներ դրա հիման վրա որոշում կայացնել:
Զավեշտալի է այն, որ Հնդկաստանը եղավ բարիկադի տարբեր կողմերում, սակայն երկու անգամ էլ նրա օգտին որոշում կայացվեց: Չեմ թաքցնի, տղաները հիասթափված են: Ինձ թվում է, սա փոքր ինչ դեմ է մարզական սկզբունքին: Հնդկաստանը եզրափակչում ոչ մի պարտիա չի հաղթել: Եթե փորձենք մեզ դնել ՖԻԴԵ-ի տեղը, ցավոք, սա առաջին դեպքը չէ առցանց օլիմպիադայի ընթացքում: Եվ պետք էր փոխզիջումային որոշում կայացնել: Այլ խոսքով, որպես չեզոք երկրպագու, ես որոշումը կարող եմ լիովին հասկանալ և հնարավոր է մասամբ ընդունել, սակայն որպես մարզիկ, որը մասնակցել է, խառը զգացումներ ունեցա»,- ասել է Նեպոմնյաշչին:
Հիշեցնենք, որ Օնլայն Օլիմպիադայի 1/4 եզրափակչում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցն էր Հնդկաստանի ընտրանին: 2,5 - 2,5 հաշվի ժամանակ մրցաշարի հարթակ հանդիսացող Chess.com կայքում առաջացել է տեխնիկական խնդիր, որի պատճառով Հայկ Մարտիրոսյանի կատարված քայլը չի գրանցվել և նրան գրանցվել է պարտություն: Հայաստանի շախմատի ֆերեդացիայից հայտնել էին, որ դիրքը, որի ընթացքում սպառվել է նրա ժամանակը, ամբողջովին հավասար էր և ավարտվելու էր ոչ-ոքի: Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան պաշտոնապես բողոքարկել էր որոշումը, սակայն, շուրջ երկու ժամ տևած քննարկումից հետո, ՖԻԴԵ-ն մերժել է բողոքը, որի արդյունքում Հայաստանի հավաքականն առաջին մրցախաղում պարտվել է: Ֆեդերացիայի տեխնիկական մասնագետները ապացուցել են, որ Հայաստանի հավաքականի մոտ մրցախաղի ամբողջ ընթացքում եղել է ինտերնետ հասանելիություն, Հայկ Մարտիրոսյանը միացված է եղել Zoom տեսազանգին և, եթե խնդիրը լիներ ինտերնետի բացակայությունը մեր կողմում, ապա նա չէր գտնվի նաև Zoom տեսազանգի տիրույթում:
Հայաստանի հավաքականի անդամներն այն համոզմանն էին, որ կայացված որոշումն ակնհայտ անարդար է, և նման պայմաններում մեր թիմը չի կարող շարունակել հետագա մասնակցությունը մրցաշարին: Թիմը որոշել էր բոյկոտել Հնդկաստանի հետ 2-րդ մրցախաղը:

Победителями проведенной впервые в истории шахмат онлайн-олимпиады ФИДЕ признаны команды России и Индии.
Шахматная олимпиада, проходившая в онлайн-формате из-за сохраняющихся карантинных ограничений, завершилась громким скандалом, который затмил спортивную составляющую.
«Российские шахматисты в финале выигрывали у команды Индии, однако у соперников в самый ответственный момент пропало интернет-соединение. В ФИДЕ решили, что это глобальный сбой мировой паутины, и отдали золото сразу двум сборным. Забавно, что, согласно этой странной логике организаторов, победу в соревновании можно было отдать даже не двум, а трём сборным.
Но Армению отправили за борт, старания игроков сборной России обесценили, и только индусам, не выигравшим в финале ни одной партии, несказанно повезло», – пишет «Чемпионат».
«В финал олимпиады ФИДЕ вышли Россия и Индия. Первый матч завершился со счётом 3-3, так как во всех шести партиях соперники разошлись миром. А вот во втором финальном матче Россия довольно уверенно выигрывала, и в это время у индийских шахматистов возникли проблемы с интернетом. России была засчитана победа с итоговым счётом 4,5-1,5. Время праздновать?
Не тут-то было. Индусы подали апелляцию, сославшись на то, что в перебоях виноваты не они, а сервер сайта, где проходил турнир. В ФИДЕ с доводами проигравших согласились и вручили им второй комплект медалей. Оказалось, что проблемы в тот день были не только на конкретном сервере, а вообще во всей мировой Сети», – указывает сайт.
«Ввиду глобальных неполадок в мировом интернете финальный матч олимпиады был прерван. Двое индийских шахматистов, игравших в разных городах, оказались отсоединены от связи. В доигранных партиях счёт был 2,5-1,5 в пользу России, но в двух оставшихся индийцы имели одну выигранную и одну объективно равную позицию (пусть и тропинку к равенству ещё надо было найти), – объяснял ситуацию генеральный директор ФИДЕ Эмиль Сутовский.
Конечно, эти действия организаторов вызывали массу негодования у лидеров мужской и женской сборной Армении. Сборной Армении засчитали поражение от той же команды Индии из-за перебоев со связью. Армянская команда также подала апелляцию, но в ФИДЕ не приняли протест и присудили окончательную победу сборной Индии.
«Полагаю, как и всегда, кто-то отсоединён от интернета меньше, чем другие», – иронично написал Левон Аронян, сопроводив высказывание хештегом «1984» – ссылкой на роман-антиутопию Джорджа Оруэлла.
«В ФИДЕ действительно считают, что они умнее всех, а все остальные идиоты? Стыд и позор им за дурно попахивающую гнилую работу. Они должны подать в отставку после такого. Это ужасный позор для всего шахматного мира», – резюмировала Элина Даниелян.
Решение ФИДЕ приняли не все российские шахматисты. 12-я чемпионка мира по шахматам, трёхкратная победительница Всемирных шахматных олимпиад в составе сборной России Александра Костенюк не скрывала своего возмущения в социальных сетях.
«А почему не раздать всем сборным по золотой медали? Без игры. Нет слов».
Двукратный победитель командного чемпионата мира Ян Непомнящий указал:
«Вообще, Олимпийские игры, как и шахматная олимпиада, призваны объединять разные культуры и разные страны. Так что вся эта ситуация нерадостная. Проблема игры онлайн — это возможные разрывы связи. Конечно, это вызывает споры. Мне кажется, что после идентичного случая со сборной Армении, чья апелляция была отклонена, появился прецедент, и на его основании логично было бы вынести решение. Иронично, что Индия побывала по разные стороны баррикад, но оба раза решение вынесли в их пользу.
Не скрою, я сам, да и ребята, конечно, раздосадованы. Мне кажется, это немного против спортивного принципа. Индия не выиграла в финале ни одной партии.
Если пытаться поставить себя на место ФИДЕ — увы, это не первый случай в течение онлайн-олимпиады. И необходимо было компромиссное решение. Иными словами, как нейтральный болельщик, я решение вполне могу понять и, возможно, отчасти поддержать, но как спортсмен, принимавший участие, испытал довольно смешанные чувства».