Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցը և Սպիտակի բժշկական կենտրոնն այսուհետ վերադառնում են իրենց բնականոն աշխատանքին, փակվում է նաև կորոնավիրուսային հիվանդություն ունեցող քաղաքացիներին սպասարկող Մարտունու բժշկական կենտրոնի բաժանմունքը:
ԱՆ խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանի փոխանցմամբ, այս պահին երկրում դիտվում է կորոնավիրուսային հիվանդության փոքր ինչ կայուն վիճակ և անհրաժեշտություն չկա հիվանդանոցների նման ծավալում ունենալը:
Ընդհանուր առմամբ 67 պացիենտ երեք հաստատությունից տեղափոխվում է Երևան, որտեղ էլ կշարունակեն իրենց անհրաժեշտ բժշկական օգնությունը: Բուժման ավարտից հետո վերջիններիս տեղափոխումը իրականացնելու է առողջապահության նախարարությունը:
Նիկողոսյանը հավելում է, որ Մարտունու բժշկական կենտրոնի և Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցի մի հատվածն անհրաժեշտության դեպքում կծառայեն որպես տրիաժ կենտրոն (ընդունման, ախտորոշման և տեղափոխման):

В областных медцентрах Армении закрываются отделения по лечению коронавируса
Инфекционная больница Гюмри и медицинский центр Спитака в Армении возвращаются к своему обычному режиму работы. Закрывается также обслуживающее граждан с коронавирусной болезнью отделение медицинского центра Мартуни. Об этом сообщила на своей странице в социальной сети Facebook пресс-секретарь министерства здравоохранения Армении Алина Никогосян.
По ее словам, в настоящее время ситуация с коронавирусом в стране несколько стабильная и нет необходимости в таком количестве больниц.
В общей сложности 67 пациентов с коронавирусом из трех областных медицинских учреждений Армении будут перевезены в Ереван, где они продолжат лечение. После завершения лечения их возвращение будет организовано за счет Минздрава.
При необходимости, как она отметила, часть МЦ Мартуни и Инфекционной больницы Гюмри будут осуществлять прием, диагностику и перевод.
В настоящее время из областных медицинских центров отделение по лечению коронавируса имеет только МЦ Капана.