ՅՈւՆԵՍԿՕ. Աշակերտների միայն մեկ երրորդն է վերադառնալու դպրոց
Այս տարի ամբողջ աշխարհում  տարրական և միջնակարգ դպրոցներում սովորող  900 միլիոն աշակերտ (ամբողջ աշխարհում 1,5 միլիարդից) պետք է դպրոց վերադառնային օգոստոս-հոկտեմբեր ամիսներին: Սակայն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տվյալներով, նրանց միայն կեսն է՝ 433 միլիոնը 155 երկրից, այդ շրջանում վերադառնում դպրոց։
Հաշվի առնելով, որ 128 միլիոն աշակերտ գտնվում է ուսումնական տարվա կեսին, ընդհանուր առմամբ, այս ժամանակահատվածում դասերին հաճախելու է 561 միլիոն աշակերտ կամ յուրաքանչյուր երրորդը:
Մեկ միլիարդ սովորող, կամ  սովորողների  երկու երրորդը բախվում է դպրոցների փակմանը կամ անորոշությանը: Առանձնակի ռիսկի տակ են գտնվում բնակչության առավել խոցելի խմբերը, հատկապես աղջիկները:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն ընդգծում  է, որ նոր ուսումնական տարին սկսած 900 միլիոն սովորողների կեսից ավելին, որոնք սկսում են ուսումնական տարին,  կշարունակեն իրենց կրթությունը, ինչպես ակնկալվում է, ամբողջությամբ հեռավար կամ համատեղելու են հեռավար ուսուցումն առկա ուսուցման հետ:
Այնուամենայնիվ, այս աշակերտների մեծ մասը և նրանց ընտանիքները դեռ սպասում են 2020/2021 ուսումնական տարվա հրահանգներին, չնայած որ դասերը  նախատեսվում է սկսել մի քանի շաբաթ անց:
Այս իրավիճակը զգալի մարտահրավերներ է առաջացնում՝ հաշվի առնելով հեռակա ուսուցման հետ կապված անհավասարությունները, որոնք հատկապես ազդում են անապահով բնակչության վրա:

UNESCO warns that only one third of students will return to school
This year, 900 million pre-primary to secondary students were set to return to school between August and October. According to UNESCO figures, however, only half of them – 433 million in 155 countries – will return to classrooms at this stage, the organization said in a released statement.
According to the source, one billion students, two-thirds of the global student population, face either school closures or uncertainty. The most vulnerable populations, particularly girls, are especially at risk.
UNESCO has underlined that for over half of the 900 million students starting the new academic year, schooling is expected to be entirely remote, or for some, a mix of distance or classroom learning. However, the majority of these learners and their families are still awaiting clear guidance about what to expect when the 2020-21 academic year begins, even though scheduled start dates are just weeks away.
This situation poses important problems given the persistent inequalities associated with distance learning, which affect vulnerable populations in particular.
“The educational crisis remains severe,” said Audrey Azoulay, Director-General of UNESCO, the United Nations’ lead agency for education around the world. “Several generations are facing the threat of school closures, which concern hundreds of millions of students and have lasted many months. This is an emergency for global education.”