Ամեն օր ամրապնդվում է մեր առաջնագիծը, ամեն օր փոխվում է մեր բանակի սպառազինության աստիճանը. Արայիկ Հարությունյան
Արցախում Հայասանի բջջային կապի որակին համարժեք կապ է ներդրվելու։ Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագաh Արայիկ Հարությունյանը՝ արդրադառնալով իր պաշտոնավարման 100 օրերին։
«Իմ՝ պետնախարարի պաշտոնից ազատվելուց օրեր առաջ եղել եմ Լիբանանում, հանդիպել եմ «Ղ տելեկոմի» միակ սեփականատեր Պիեռ Պատուշի հետ:
Համատեղ մշակել ենք ճանապարհային քարտեզ, որը թույլ է տալու Արցախում ունենալ բարձրակարգ կապ և մատչելի սակագներ: Ես հայտարարել եմ, որ ունենալու ենք Հայաստանի կապին համարժեք կապ: Վաղվանից 7 օրվա մեջ Արցախի հիմնական տարածքում ունենալու ենք բարձրակարգ 3G համակարգ, իսկ Ստեփանակերտում և մյուս խոշոր բնակավայրերում 4G համակարգ նախատեսվում է արդեն հաջորդ տարի»,- տեղեկացրեց Արցախի նախագահը։
Նա շեշտեց, որ Արցախում լինելու է Հայաստանում եղած կապի որակին և գնին համարժեք կապ որակի: Գների նվազումն էլ, ըստ Արայիկ Հարությունյանի, լինելու է սահուն, առաջին նվազեցումը հունվարի 1-ից, երկրորդը ամռանը, իսկ 2022-ին արդեն գինը կլինի Հայաստանի գներին համարժեք. «Մեր նպատակն է գործող օպերատորի հետ գալ համաձայնության»։
Հարց։ Անվտանգության խորհրդի մեծացման հետ կապված մարդիկ տեսնում են երկիշխանության վտանգ։ Ո՞րն է այս առնչությամբ Ձեր մեկնաբանությունը։
Ա. Հարությունյան։ Բացառվում է, որ Արցախում երկիշխանություն ստեղծվի: Անվտանգության խորհրդի աշխատողների քանակի ավելացման առաջարկությունը եղել է իմ կողմից, խորհրդի հանձնարարակաները տալիս եմ ես: Ծավալուն հանձնարարականներ եմ տվել պետական կառավարման համակարգի օպտիմալացման, տարբեր ծառայությունների արդյունավետության, ռազմավարական ծրագրերի ուսումնասիրման և քննարկման վերաբերյալ: Քանի որ երկրի նախագահը միանձնյա ղեկավար է, խորհրդատվական մարմին է լինելու նաև անվտանգության խորհուրդը, որ շատ հարցերում զսպող մեխանիզմը լինի։
Հարց։ Դուք բազմիցս հայտարարել եք պաշտպանության ոլորտում արվելիք բարեփոխումների մասին։ Եթե կարելի է՝ որոշակի տեղեկատվություն տրամադրեք այդ բարեփոխումների մասին։
Ա. Հարությունյան։ Իհարկե, պաշտպանության ոլորտի առումով մանրամասներ չենք ներկայացնի, բայց այն, որ հաճախակի են Ղարաբաղում լինում Հայաստանի վարչապետը, ԳՇ պետը, Պնախարարը, և մենք խորհրդակցություններ ենք ունենում, միասին գնում ենք առաջնագիծ, PR-ի համար չէ արվում։ Մենք կոնկրետ քայլեր, կոնկրետ առաջարկություններ ու կոնկրետ աշխատանքներ ենք անում։ Այն ինչ տեսնում եք՝ սնունդ, հագուստ, ջրամատակարարում, դրանք հասանելի են, բայց մյուս առումներով էլ ուզում եմ վստահեցնել, որ ամեն օր ամրապնդվում է մեր առաջնագիծը, ամեն օր փոխվում է մեր բանակի սպառազինության աստիճանը, ամեն օր հզորանում է մեր բանակը։ Երևի կգա ժամանակ, երբ ավելի շատ փակագծեր կբացենք։
Հարց։ Հիփոթեքային ծրագրով բնակարան ձեռք բերելու ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են արվելու, երիտասարդ ընտանիքների կողմից մեծ ակնկալիքներ ու սպասումներ կան։
Ա. Հարությունյան։ Հունվարի մեկից գործելու է «Յուրաքանչյուր ընտանիք՝ առանձին բնակարան» ծրագիրը։ Գիտեք, աջակցության գործիքակազմն այնքան մեծ է..., բոլորին հասանելի է լինելու, սկզբունքն այն է, որ Արցախում յուրաքանչյուր ընտանիք առանձին բնակարան պետք է ունենա։ Կլինի հիփոթեքով, լավ, չէ՞, ուրեմն սոցիալական այլ ծրագրեր կգործեն։ Բայց դրա համար նախ բնակարանաշինության հարցը պետք է լուծվի։
Հայտարարել եմ՝ Մարտունիում 500 բնակարան ենք կառուցելու։ Ու սկսում են քննադատությունները։ Բայց մենակ 150 սպա հերթագրվել է Մարտունիում բնակարան ստանալու համար։ Մոտ 100 վթարային շենք ունենք։ Դրա համա ակտիվ բնակարանաշինություն ենք սկսել Մարտունիում, Ասկերանում, Կարմիր շուկայի մոտ, Հադրութում ու Ստեփանակերտում ենք նախատեսում սկսել, Շուշիում ևս։ Եվ սրան զուգահեռ, Արցախում ցանկացած ընտանիք բնակարանի հնարավորություն պետք է ունենա։ Սա է մեր քաղաքականությունը։

А. Арутюнян: С каждым днем наша передовая укрепляется, с каждым днем наша армия усиливается
В Арцахе будет внедрена соразмерная с мобильной связью в Армении связь. Об этом на созванной сегодня пресс-конференции сообщил президент Арцаха Араик Арутюнян, обратившись к итогам 100 дней деятельности на данной должности.
«За несколько дней до моей отставки с должности государственного министра я был в Ливане и встречался с единственным собственником “К-Телеком” Пьером Фатушом.
Мы вместе разработали дорожную карту, которая позволит иметь в Арцахе высококачественную связь и доступные тарифы. Я заявил, что у нас будет соразмерная с мобильной связью Армении связь. С завтрашнего дня в течение семи дней на основной территории Арцаха начнет действовать 3G, а в Степанакерте и других крупных населенных пунктах 4G – уже в следующем году», – сообщил А. Арутюнян.
В Арцахе будет связь, соответствующая качеству и цене связи в Армении. Снижение цен, по его словам, будет плавным, первое понижение – с 1 января, второе – летом, а в 2022 году стоимость будет эквивалентна ценам в Армении. «Наша цель – прийти к согласию с действующим оператором», – подчеркнул он.
Вопрос: В процессе увеличения числа сотрудников Совета безопасности люди видят угрозу двоевластия. Как Вы прокомментируете это?
А. Арутюнян: Исключено, что в Арцахе будет двоевластие. Предложение об увеличении числа сотрудников Совета безопасности было сделано мной, поручения совету даю я. Я дал обширные поручения по оптимизации системы государственного управления, эффективности различных услуг, изучению и обсуждению стратегических программ. Поскольку президент страны является единоличным руководителем, консультативным органом будет также Совет безопасности, чтобы во многих вопросах был сдерживающий механизм.
Вопрос: Вы многократно заявляли о реформах в сфере обороны. Если можно, предоставьте информацию касательно данных реформ.
А. Арутюнян: Конечно, мы не представим подробности в связи со сферой обороны, но то, что Арцах часто посещают премьер-министр Армении, начальник Генштаба ВС РА, министр обороны, и мы проводим совещания, вместе посещаем передовую, делается не ради PR. Мы предпринимаем конкретные шаги, выступаем с конкретными предложениями и проводим конкретную работу. То, что вы видите – питание, форма, водоснабжение, всё это теперь доступно, но по другим вопросам хотелось бы заверить, что с каждым днем укрепляется наша передовая, с каждым днем меняется уровень оснащенности вооружением, с каждым днем армия усиливается. Наверное, придет время, когда мы раскроем больше скобок.
Вопрос: Какие шаги предпринимаются по части приобретения квартир по ипотечной программе? В связи с этим у молодых семей имеются большие ожидания и надежды.
А. Арутюнян: С января будет действовать программа «Каждой семье – отдельная квартира». Знаете, инструментарий поддержки настолько широк…, всем будут доступны квартиры. Принцип следующий: у каждой семьи в Арцахе должно быть отдельное жилье. Будь то ипотечная программа или другие социальные программы. Но, прежде всего, должен быть решен вопрос с жилищным строительством.
Я заявлял, что в Мартуни будет построено 500 квартир, и началась критика. Но только 150 офицеров уже в очереди на получение квартир в Мартуни. У нас примерно 100 аварийных зданий. Посему активное строительство началось в Мартуни, а в Аскеране, близ села Красный Базар, Гадруте и Степанакерте мы планируем начать, а также в Шуши. И параллельно с этим, у каждой семьи в Арцахе должна быть возможность приобрести квартиру. В этом заключается наша политика.