«Լինում է՝ հանդիպում ենք, լինում է՝ չենք հանդիպում». Հարությունյանը՝ Վանեցյանին չհանդիպելու մասին
«Եկեք չկարևորենք որևէ քաղաքական ուժի, քաղաքական գործչի հանդիպել ենք, չենք հանդիպել, ինչ ենք խոսել, չենք խոսել»,- այսօր լրագրողների հետ հանիդպման ընթացքում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինքն ինչու է պաշտոնապես հրաժարվել հանդիպել «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի հետ, և արդյո՞ք բոլոր հանդիպումները համաձայնեցվում են Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Հիշեցնենք, որ Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակն անդրադարձել էր այս փաստին՝ նշելով, որ հանրապետության նախագահի համար ընդունելի չէ հանդիպել այն քաղաքական ուժերին, որոնք կասկածի տակ են դնում Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ ՀՀ իշխանության վարած քաղաքականությունը։
Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրեց, որ հաստատ ՀՀ վարչապետի հետ չի քննարկվել հանդիպել-չհանդիպելու հարցը։
«Շատ ավելի կարևոր հարցեր կան. մենք խոսում ենք բանակի մասին, սպառազինության մասին։ Մենք միասին կարևոր, ստրատեգիական տնտեսական հարցեր ենք քննարկել։  Ներքաղաքական այդ թեմաները մենք երբևէ իրար հետ չենք քննարկել։ Իհարկե,մեկ-մեկ հարցնում ենք՝ ինչ կա-չկա  երկրում:Որևէ կապ չունի չհանդիպելը քննարկել եմ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, թե ոչ։ Այդպես ենք որոշել, չենք հանդիպել։ Լինում է՝ հանդիպում ենք, լինում է՝ չենք հանդիպում։
Այո, հանդիպում ենք բոլոր այն քաղաքական ուժերի և ներկայացուցիչների հետ, որոնք ԱԺ-ում ներկայացված են։ Այլ արտախորհրդարանական ուժերի հետ կապված արդեն մտածում ենք, քննարկում ենք։ Բավարարվենք այսքանով, չխոսենք էլի նրա մասին՝ հեռախոսով խոսել ենք, թե ոչ։ Պաշտոնապես չենք հանդիպել, իսկ այլ հանդիպումներ տարբեր տեղերում հաճախակի լինում են։ Չքննարկեք դա, պաշտոնական հադիպում չի եղել, չենք հադիպել»,- շեշտեց Արցախի նախագահը։
Հարց հնչեց նաև ՀԷԿ-երի մասին, այն առումով, որ նախքան Արցախի նախագահական ընտրությունները ակցիաներ էին ընթանում՝ պահանջով, որ ՀԷԿ-երի թիվը կրճատվի։
Ի պատասխան Արայիկ Հարությունյանը նշեց՝ առաջին ՀԷԿ-երը կառուցելու ժամանակ բոլորը ողջունում էին, հետո հասկացել են, որ այդ ՀԷԿ-երը քաղաքական հնարավորությունները մեծացնում են, սկսել են քննադատել:
«Շարունակելու ենք ՀԷԿ-երի շինարարությունը: Ի դեպ, սկսված է Սարսանգ-Մատաղիս հատվածում այդ դարի պրոյեկտի մի մասը, մինչեւ 70-80 մլն դոլարանոց ներդրումային ծրագրեր: Մարդիկ չիմանալով, թե ՀԷԿ-երն ինչպես են աշխատում, քննարկում են: Ղարաբաղի բոլոր գետերը հորդառատ, բայց անկայուն գետեր են: Հորդառատ ժամանակ դա դառնում է էլեկտրաէներգիա: Ես հայտարարում եմ, որ մեր թշնամիներն են նրանք, որոնք ՀԷԿ-երը փակելու հայտարարություններ են անում: Հազարավոր աշխատատեղեր են ստեղծվել: Դա մեր հարստությունն է, Ադրբեջանինը նավթն է, մերը՝ անտառն ու ջրերն են: Շարունակելու ենք ՀԷԿ-երի կառուցումը, որտեղ հնարավոր է: Եթե կլինեն թերացումներ, պատասխանատվության հետ կապված խնդիր չունենք»:

Араик Арутюнян прокомментировал отказ от встречи с Артуром Ванецяном
«Давайте не придавать значения тому, встречались ли мы с представителями какой-либо политической силы, политическими деятелями или не встречались, о чем говорили и нет», – заявил на сегодняшней пресс-конференции президент Арцаха Араик Арутюнян, отвечая на вопрос, почему он отказался на официальном уровне провести встречу с председателем партии «Родина» Артуром Ванецяном, и действительно ли все встречи согласовываются с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Напомним, пресс-секретарь президента Арцаха обратился к данному вопросу, отметив, что для президента Арцаха неприемлемы встречи с представителями тех политических сил, которые ставят под сомнение политику, проводимую властями Армении во главе с Николом Пашиняном.
А. Арутюнян заверил, что точно не обсуждал с премьер-министром РА вопрос проведения или не проведения данной встречи.
«Есть множество других важных вопросов: мы говорим об армии, вооружении. Мы обсуждаем важные, стратегические и экономические вопросы. Данные внутриполитические темы никогда не обсуждаются. Конечно, иногда мы интересуемся происходящими в стране событиями. Отказ от встречи с Артуром Ванецяном не имеет никакой связи с тем, обсуждалось ли это с Николом Пашиняном или нет. Мы так решили, не встретились. Бывает – проводим встречи, бывает – не встречаемся.
Да, мы встречаемся с представителями всех тех политических сил, которые представлены в Национальном Собрании, что касается внепарламентских сил, мы обсуждаем, думаем. На этом всё, давайте не будем говорить о том, провели ли мы телефонный разговор или нет. Официально мы не встречались, а другие встречи в различных местах бывают часто. Но давайте не обсуждать это, поскольку официально мы не встречались», – подчеркнул президент Арцаха.
Президенту Арцаха был адресован также вопрос по части ГЭС, в частности, о том, что до президентских выборов в Арцахе проводились акции протеста с требованием сократить число ГЭС.
В ответ на это Араик Арутюнян сказал, изначально все приветствовали строительство первых ГЭС, затем поняли, что эти ГЭС увеличивают политические возможности и начали критиковать.
«Мы продолжим строительство гидроэлектростанций. Кстати, на участке Сарсанг-Матагис начата часть проекта, речь идет об инвестиционной программе стоимостью 70-80 млн долларов. Люди, не знающие о том, как работают ГЭС, ведут какие-то обсуждения. Все реки Арцаха бурные, но неустойчивые. А если они бурные, то все это можно превратить в электроэнергию.
Заявляю, что нашими врагами являются все те, кто выступает с заявлениями о закрытии гидроэлектростанций. Созданы тысячи рабочих мест. Это наше богатство. Богатство Азербайджана – нефть, а наше – лес и вода. Мы продолжим строительство ГЭС, где только это возможно».