Եվրոպայում առաջատար տնտեսությունը վերականգնվում է
Կորոնավիրուսի հետևանքների դեմ պայքարում գերմանական իշխանությունների ջանքերը սկսել են արդյունք տալ. համաճարակի պատճառով Եվրոպայի առաջատար տնտեսության կորուստները սպասվածից ցածր կլինեն:
Ըստ Bloomberg-ի, երկիրը գնում է բարելավման, այս տարի արտադրությունը կնվազի 5,8 տոկոսով, չնայած ապրիլին՝ համաճարակի գագաթնակետին, խոսքը 6,3 տոկոս անկման մասին էր:
Այնուամենայնիվ, չնայած բարելավված կանխատեսումներին, տնտեսական անկումը շարունակում է մնալ լրջագույններից մեկը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր:
Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, նախաճգնաժամային ցուցանիշներին վերադարձ պետք է սպասվել ոչ շուտ, քան 2022 թվականը, բայց ընդհանուր առմամբ երկիրը կարողացել է մեղմել կորոնավիրուսային ճգնաժամի հետևանքները:
Եվրամիության երկրների տնտեսությունները ռեկորդային անկում են ապրել 2020-ի երկրորդ եռամսյակում՝ տարեկան կտրվածքով կրճատվելով 14,4 տոկոսով: Սա վիճակագրական պատմության ամենամեծ անկումն է (1995 թվականից ի վեր): Անկման առումով առաջատարը Իսպանիան է, ՀՆԱ-ի անկումը`18,5 տոկոս:

Усилия властей Германии по борьбе с последствиями коронавируса начали приносить плоды
Усилия властей Германии по борьбе с последствиями коронавируса начали приносить плоды: потери главной экономики Европы из-за эпидемии будут ниже, чем предполагалось, передает Лента.Ру.
Как сообщает Bloomberg, страна идет на поправку, в этом году производство сократится на 5,8 процента, хотя в апреле — в разгар пандемии — речь шла о падении на 6,3 процента. Однако, несмотря на улучшение прогнозов, сокращение экономики остается одним из самых серьезных со времен Второй мировой войны.
Возвращение показателей к докризисным ждут не ранее 2022 года, но в целом страна смогла смягчить последствия коронакризиса. «Мы ожидаем неожиданно быстрого V-образного восстановления, и худшее уже позади», — констатировал министр экономики Петер Альтмайер. По его словам, страна сможет избежать повторного локдауна.
Экономика стран Евросоюза во втором квартале 2020 года пережила рекордное падение, сократившись на 14,4 процента в годовом выражении. Это самое сильное снижение в истории ведения статистики (с 1995 года). Лидером падения стала Испания с обвалом ВВП на 18,5 процента.