ԵԱՏՄ-ն կարող է սկսել ծխախոտի սեփական տուփեր արտադրել
Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսական զարգացման և ինտեգրման իրավական հանձնաժողովի տեխնիկական կարգավորման ենթահանձնաժողովը սատարել է Ռուսաստանի Դաշնության Առողջապահության նախարարության նախաձեռնությանը՝ անանուն ծխախոտի փաթեթներ ներմուծել ԵԱՏՄ տարածք, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով փոխվարչապետ Անդրեյ Բելուուսովի խոսքը։
Նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել «Ծխախոտի արտադրանքի անվտանգության մասին» ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգերում: Այժմ Առողջապահության նախարարությունը պետք է համաձայնեցնի փոփոխությունների նախագիծը և այն ուղարկի տնտեսական զարգացման նախարարություն, որը այն կներկայացնի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողով (ԵՏՀ):
Ծխախոտի արդյունաբերության ծառայության մոտ կանգնած աղբյուրի համաձայն, ստանդարտացված փաթեթավորման ներդրման համար ընկերությունները կպահանջեն մոտ 1,5 միլիարդ ռուբլի:
Ընդհանուր առմամբ, ռուսական շուկայում մատչելի է շուրջ 600 ապրանքանիշի ծխախոտ, և մեկ տեսականի միավորի փոփոխության գինը կարող է հասնել 2,5 միլիոն ռուբլու:
Նշվում է, որ Առողջապահության նախարարությունը չի պաշտպանում վերոնշյալ գաղափարը: Սակայն գերատեսչությունը հրապարակման վերաբերյալ մեկնաբանություններ չի տրամադրել:

Подкомиссия по техрегулированию правкомиссии РФ по экономическому развитию и интеграции поддержала инициативу Минздрава РФ по введению на территории ЕАЭС обезличенных табачных пачек - стандартных простых упаковок без возможности размещения на них товарных знаков, пишет в среду газета "Коммерсант" со ссылкой на копию протокола заседания, подписанного первым вице-премьером Андреем Белоусовым.
Изменения планируется внести в технический регламент ЕАЭС "О безопасности табачной продукции", пишет газета. Теперь Минздрав должен согласовать проект поправок и направить его в Минэкономразвития, которое передаст его в Евразийскую экономическую комиссию (ЕЭК).
По подсчетам источника издания в табачной отрасли, введение стандартизированной упаковки потребует от компаний около 1,5 миллиарда рублей на изменение пачек. Всего на российском рынке доступно около 600 наименований сигарет, а затраты на изменение одной ассортиментной единицы могут достигать 2,5 миллиона рублей, уточнил он. Собеседник газеты добавляет, что идею Минздрава не поддерживает Минсельхоз. В министерствах комментарии изданию не предоставили.
Введение обезличенных табачных пачек - не единственная инициатива Минздрава в рамках ЕАЭС. В министерстве также предлагают установить на уровне союза требования к воспламеняющейся способности сигарет, в частности перейти на производство сигарет с бумагой, которая будет сама затухать. Кроме того, Минздрав предлагает внести в техрегламент ЕАЭС понятия "нагреваемого табака".