Ինչպե՞ս աչքերը պաշտպանել հեռախոսի կապույտ լույսից
Ակնաբույժ Մարինա Ցարեգորոդցևան խոսել է աչքերի համար սմարթֆոնների կամ համակարգիչների էկրաններից արտանետվող կապույտ լույսի վտանգների մասին, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Ըստ նրա, այդպիսի լույսը արեգակնային սպեկտրի մի մաս է, որն իր մեջ ներառում է լույսի մանուշակագույնից մինչև կապույտ ալիքներ: Նրա խոսքով, այդ լույսը խաթարում է մելատոնինի արտադրությունը, ինչը կարող է հանգեցնել վատ քնի:
Այս առումով մասնագետը նշել է, որ արժե նվազագույնի հասցնել սարքերի օգտագործումը, հատկապես քնելուց առաջ:
Նա նաև խորհուրդ է տվել հատուկ համակարգչային ակնոցներ կրել՝ մոնիտորի առջև աշխատելիս: Դրանք գործում են էլեկտրամագնիսական ճառագայթումը չեզոքացնելու, ցուցադրման մակերեսից ճառագայթները վերացնելու համար։
Բացի այդ, Ցարեգորոդցևան խորհուրդ է տվել չմոռանալ կարգավորել էկրանի լուսավորությունը և փոխել այն՝ կախված շրջապատող լուսավորությունից:

Как защитить зрение от синего света от смартфона? Советы врача-офтальмолога
Врач-офтальмолог Марина Царегородцева рассказала о вреде синего света, излучаемого экранами смартфонов или компьютеров, для глаз. Об этом сообщает агентство «Прайм».
По ее словам, такой свет является частью спектра солнечного, в диапазон которого входят волны света от фиолетового до голубого. Кроме того, такой свет ухудшает выработку мелатонина, что провоцирует ухудшение сна.
В связи с этим специалист отметила, что стоит максимально снизить использование устройств, особенно перед сном.
Она также посоветовала надевать особые компьютерные очки во время работы за монитором. Они действуют за счет нейтрализации электромагнитного излучения, устранения бликов с поверхности дисплея и отсечения лучей избыточного фиолетового и синего спектра.
Кроме того, Царегородцева рекомендует не забывать о регулировке яркости дисплея и менять ее в зависимости от освещения вокруг.