Kaspersky Safe Kids-ը կօգնի պաշտպանել երեխաներին YouTube-ի անցանկալի բովանդակությունից
«Կասպերսկի» ընկերությունն իր մանկական առցանց անվտանգության Kaspersky Safe Kids լուծման մեջ ավելացրել է «Անվտանգ որոնում YouTube-ում» գործառույթը։ Այն լրացնում է տեսահոսթինգի զտման սովորական հնարավորությունները՝ այն դարձնելով պատանի օգտատերերի համար էլ ավելի անվտանգ ծառայություն։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ լուծումը կօգնի երեխաներին զերծ պահել անցանկալի բովանդակությունից, որը կապված է դաժանության կամ անպարկեշտ բառապաշարի հետ, ինչպես նաև թույլ կտա սահմանափակել ալկոհոլի, ծխելու մասին կամ մեծահասակների համար տեսահոլովակների որոնումը։
Այսօր երեխաներն ու դեռահասները կազմում են YouTube-ի հիմնական լսարաններից մեկը. «Կասպերսկի» ընկերության նոր հարցման տվյալներով՝ երեխաների 45 տոկոսն ունի օգտահաշիվ այդ ծառայությունում (2020 թվականին Ռուսաստանում հարցվել են 506 ծնողներ և նրանց դպրոցական և նախադպրոցական տարիքի երեխաներ)։ Սակայն, կրթական, զարգացնող և անվնաս խաղային տեսահոլովակների հսկայական քանակի հետ միասին հարթակում առկա են նյութեր, որոնք կարող են բացասաբար ազդել պատանի օգտատերերի վրա։
Kaspersky Safe Kids-ի գործառույթն ավտոմատ կերպով որոշում է, թե  տեսահոսթինգի ինչ հարցումներ է մուտքագրում երեխան բրաուզերում (Windows-ում, Android-ում և iOS-ում) կամ Android-ի համար YouTube-ի պաշտոնական հավելվածում։ Եթե հարցումը վերաբերում է վեց կատեգորիաներից մեկին՝ ալկոհոլ, ծխախոտ, թմրանյութեր, հայհոյանքներ, ռասիզմ կամ մեծահասակների համար տեսանյութեր, հարցման արդյունքների փոխարեն երեխան կտեսնի նախազգուշացում, որ թեման անվտանգ չէ։ Բացի այդ, ծրագիրը թույլ է տալիս ծնողներին տեղյակ լինել YouTube-ում երեխայի որոնման պատմությանը և կտեղեկացնի, եթե նա այնտեղ կասկածելի բան է փնտրել։
«Երեխան կարող է չգիտակցել, թե որ բովանդակությունն է իրեն վնասելու, իսկ ծնողները միշտ չէ, որ հնարավորություն ունեն հետևել, թե ինչ տեսանյութեր են փնտրում իրենց որդին կամ դուստրը։ Մկնիկով յուրաքանչյուր շարժումը վերահսկելը կամ հանրաճանաչ տեսահարթակների օգտագործումն ընդհանրապես արգելելը լավագույն տարբերակը չէ. ահա թե ինչու այստեղ արժե օգտվել տեխնիկական լուծումներից' ինչպես նրանցից, որոնք ներկառուցված են բուն ծառայությունում, այնպես էլ մանկական առցանց անվտանգության  մասնագիտացված ծրագրերից,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության համացանցում երեխաների անվտանգության ուղղության ղեկավար Անդրեյ Սիդենկոն։ - Սակայն, ամեն դեպքում, կարևոր է համալիր մոտեցում ցուցաբերել վիրտուալ աշխարհին երեխայի հաղորդակից դառնալու գործընթացին և զարգացնել նրա թվային գրագիտությունը. պատմել այն մասին, թե ինչ սպառնալիքների կարող է բախվել և բացատրել, թե ինչպես կարելի է խուսափել դրանցից»։
«Կասպերսկի» ընկերությունը վերագործարկել է kids.kaspersky.ru կայքը՝ երեխաների թվային գրագիտությունը զարգացնելու գործում ծնողներին օգնելու համար։ Կայքում մեծահասակները կարող են նաև ավելին իմանալ «Կասպերսկի» ընկերության երեխաների առցանց անվտանգության Kaspersky Safe Kids ծրագրի մասին։

Kaspersky Safe Kids поможет обезопасить детей от нежелательного контента на YouTube
«Лаборатория Касперского» добавила в своё решение для детской онлайн-безопасности Kaspersky Safe Kids функцию «Безопасный поиск на YouTube». Она дополняет штатные возможности фильтрации видеохостинга, превращая его в ещё более безопасный для юных пользователей сервис.
Согласно релизу, решение поможет оградить ребят от нежелательного контента, связанного с жестокостью или содержащего нецензурную лексику, а также позволит ограничить поиск роликов об алкоголе и курении, или видео для взрослых.
Сегодня дети и подростки составляют одну из основных аудиторий YouTube: по данным нового опроса «Лаборатории Касперского», у 45% детей есть аккаунт в этом сервисе (в 2020 году в России было опрошено 506 родителей и их детей школьного и дошкольного возраста). Однако, наряду с огромным количеством образовательных, развивающих и безобидных игровых роликов, на платформе присутствуют материалы, которые могут негативно повлиять на юных пользователей.
Функция в Kaspersky Safe Kids автоматически определяет, какие запросы вводит ребёнок на видеохостинге в браузере (в Windows, Android и iOS) или в официальном приложении YouTube для Android. Если запрос относится к одной из шести категорий — алкоголь, табак, наркотики, ругательства, расизм или видео для взрослых, — вместо выдачи ребёнок увидит заглушку с предупреждением, что тема небезопасная. Кроме того, программа позволяет родителям быть в курсе истории поиска ребёнка на YouTube и уведомит, если он искал там что-то подозрительное.
«Ребёнок может не осознавать, какой контент принесёт ему вред, а у родителей не всегда есть возможность следить за тем, какие видео ищет их сын или дочь. Контролировать каждое движение мышкой или вовсе запрещать пользоваться популярными видеоплатформами — не самый лучший вариант, вот почему здесь стоит воспользоваться техническими решениями: как теми, которые встроены в самом сервисе, так и специализированными программами для детской онлайн-безопасности, — комментирует Андрей Сиденко, руководитель направления «Лаборатории Касперского» по детской безопасности в интернете. — Однако в любом случае важно комплексно подходить к процессу приобщения ребёнка к виртуальному миру и развивать его цифровую грамотность: рассказывать о том, с какими угрозами он может столкнуться и объяснять, как их можно избежать».
Для того, чтобы помочь родителям и детям развивать цифровую грамотность, «Лаборатория Касперского» перезапустила сайт kids.kaspersky.ru. На сайте взрослые также могут узнать больше о программе «Лаборатории Касперского» для детской онлайн-безопасности Kaspersky Safe Kids.