Ալկոհոլային թունավորման ևս 4 նոր դեպք է արձանագրվել
Սեպտեմբերի 2-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ Արմավիրի մարզում և Երևանում գրանցվել է ալկոհոլային թունավորման ևս 4 նոր դեպք` 1-ը մահվան ելքով: Եվս մեկ տուժած, որն ընդունվել էր թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց սեպտեմբերի 1-ին մահացել է:
Ընդհանուր դեպքերի թիվն օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում հասել է 27-ի, որից 14-ը՝ մահվան ելքով: Տվյալները ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
27 դեպքից 20-ը (որից 9-ը՝ մահվան ելքով) գրանցվել են Արմավիրի մարզում: Արմավիրի մարզի մնացած 11 դեպքից 9-ը բուժում է ստանում Արմենիա ՀԲԿ-ում, 2-ը բժշկական զննությունից հետո դուրս են գրվել: Բոլորն էլ օգտագործել են նույն վայրից ձեռք բերված ոչ գործարանային արտադրության օղի:
Հանրապետությունում արձանագրված 27 դեպքերից 7-ն արձանագրվել է Երևանում: Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ այս դեպքերը կապ չունեն Արմավիրի դեպքերի հետ: Դրանցից 5-ը մահվան ելքով են, 1-ը բուժում է ստանում թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցում, 1-ը՝ Արմենիա ՀԲԿ-ում: Տուժածների մի մասն օգտագործել է բժշկական սպիրտ` որպես օղու փոխարինիչ, մյուս մասի օգտագործած սպիրտի տեսակը պարզելու համար համաճարակաբանական հետազոտությունները շարունակվում են:

Плюс 4 новых случая отравления алкоголем в Армении, число смертей достигло 14
В Армавирской области и в Ереване 2 сентября, по положению на 11:00, зарегистрировано 4 новых случая отравления алкоголем: 1 случай – со смертельным исходом. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министерства здравоохранения Армении Алина Никогосян.
«Еще один пострадавший, который был доставлен в Первую клиническую больницу Еревана, скончался 1 сентября.
Общее число случаев в период с 31 августа по 2 сентября достигло 27, 14 из которых – со смертельным исходом.
20 из 27 случаев (9 из них – со смертельным исходом) зафиксированы в Армавирской области. Из 11 отравиившихся в Армавирской области 9 получают лечение в МЦ “Армения”, 2 выписались после медицинского осмотра. Все пили водку не заводского производства, приобретенную в одном и том же месте
7 из 27 случаев зафиксированы в Ереване. В результате исследования выяснилось, что эти случаи не имеют отношения к событиям в Армавире. 5 из них со смертельным исходом, 1 получает лечение в университетской больнице № 1, другой - в МЦ “Армения”.
Часть пострадавших использовала медицинский спирт, как заменитель водки, для определения же вида спирта, употребленного остальными, ведутся эпидемиологические исследования».