Ավտոբուսում կորոնավիրուսով վարակվելը բավականին հեշտ է
Չինաստանում ավտոբուսում կորոնավիրուսով հիվանդ ուղևորը վարակել է 24 մարդու: Սա ապացուցում է կորոնավիրուսի փոխանցման հնարավորությունը ոչ միայն միկրոկաթիլներով, այլև օդով։ Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, նշված է  Ջորջիա նահանգի համալարանի  մասնագետների և Չինաստանի հետազոտական կենտրոնների փորձագետների ուսումնասիրության մեջ: Հետազոտությունը հրապարակվել է JAMA Interior Medicine ամսագրում:
2020-ի հունվարին, մինչև սոցիալական հեռավորության միջոցների ներդրումը, Չինաստանի արևելքում 128 բուդդիստ երկու ավտոբուսով հիսուն րոպե ուղևորություն են կատարել: Դրանցից մեկում եղել է ուղևոր,  որը վարակված է եղել  կորոնավիրուսով, բայց դեռ այդ մասին չի իմացել: Ուղևորներից ոչ ոք դիմակ չի կրել: Ուղևորությունից անմիջապես հետո կորոնավիրուս է հայտնաբերվել 24 ուղևորների մոտ, ովքեր վարակված կնոջ հետ նույն ավտոբուսում են եղել, ինչպես նաև յոթ այլ մարդու մոտ, ովքեր այդ օրը արարողության ժամանակ շփվել են նրա հետ: Դեր չի խաղացել, թե ուղևորներն ինչ հեռավորության վրա են գտնվել վարակի աղբյուրից. նույնիսկ վարակվել են մարդիկ, ովքեր նստած են եղել  հիվանդից յոթ շարք հեռու: Այնուամենայնիվ, ռիսկը նվազել է, եթե ուղևորը գտնվել է պատուհանի կամ դռան մոտ:
Գիտնականների խոսքով, հետազոտության արդյունքները հաստատում են այն տվյալները, որ կորոնավիրուսը կարող է փոխանցվել օդով և ոչ միայն միկրոկաթիլների միջոցով: Փոքր տարածությունն անբավարար օդափոխությամբ մեծապես մեծացնում է վարակմանը։

Легко ли заразиться коронавирусом в автобусе? Выяснили учёные
В Китае пассажирка автобуса с коронавирусом заразила 24 человека. Это доказывает возможность передачи коронавируса не только через микрокапли, но и по воздуху, отмечают специалисты Университета штата Джорджия и китайских исследовательских центров. Исследование было опубликовано в журнале JAMA Internal Medicine, сообщает «Газета.Ру».
В январе 2020 года, еще до введения мер по социальному дистанцированию, на востоке Китая группа из 128 буддистов отправилась в пятидесятиминутную поездку на двух автобусах. В одном из них оказалась пассажирка, которая была заражена коронавирусом, но еще не знала об этом. Никто из пассажиров не надевал масок. Вскоре после поездки коронавирус был обнаружен у 24 пассажиров, которые ехали в одном автобусе с зараженной женщиной, а также еще у семи человек, которые контактировали с ней на церемонии в тот день.
Не играло роли, как далеко пассажиры находились от источника инфекции, — заразились даже люди, которые сидели в семи рядах от больной. Однако риск снижался, если пассажир находился у окна или двери.
Результаты исследования поддерживают данные о том, что коронавирус способен передаваться по воздуху, а не только через микрокапли, отмечают ученые. Тесное помещение с недостаточной вентиляцией сильно повышает риски заражения.